TKİ Genel Müdürü Tavşanlı'da

TKİ Genel Müdürü Tavşanlı'da
Türkiye Kömür İşletlmeleri (TKİ) Genel Müdürü Mustafa Aktaş Tavsanlı’ya gelerek, GLİ müessese birim müdürleriyle toplantı yaptı.

Türkiye Kömür İşletlmeleri (TKİ) Genel Müdürü Mustafa Aktaş Tavsanlı’ya gelerek, GLİ müessese birim müdürleriyle toplantı yaptı. Tunçbilekte’ki GLİ üretim sahalarını gezen Aktaş,daha sonra GLİ misafirhanesinde yemekli programa katıldı. Aktaş, burada yaptığı konuşmasında kurumun faaliyetlerini değerlendi.
TKİ Genel Müdürü Mustafa Aktaş, “Dünya çeşitli kaynaklardan enerjisini elde ediyor. Bunlardan fosil kaynaklar içersinde ki en önemli kaynakta kömür. Dünya nüfusu yaklaşık 7 milyar iki yüz milyon civarında. Dünyada da 9 yüz milyar ton kömür rezervi var. Bunun yaklaşık 4 yüz milyar ton kısmı linyit, 470 milyar ton kısmı da taş kömürü. Fakat bu rezervler bu şekli ile kalmış değil. Uluslar arası camiada bir şablon çerçevesinde envanteri çıkarılıyor ve borsa değeri oluşturuluyor. Şimdi ise birleşmiş milletler adı altında bir sınıflama sistemi yapılıyor biz de Türkiye’de bunu uygulamaya çalışıyoruz. Bizim 2005 yılına kadar rezervimiz 8.3 milyar ton olarak tekrar ediyordu. Ama şimdi 12.9 milyar tonlu rakamlara gelmiş bulunuyoruz. Fakat hala Türkiye’nin yüzde 40’ı taranmış durumda. Bu rezervlerimizin daha da artacağı muhtemel. Dünya, 9 yüz milyar ton rezervin yılda yaklaşık 7 milyar tonunu tüketiyor. Bu 7 milyar ton kömürün 3,5 milyar tonunu Çin tek başına tüketiyor” dedi.
Dünya Rezervlerinin dağılımını değerlendiren Genel Müdür Aktaş, “Dünya Rezervlerinin dağılımına baktığımız zaman bu rezervlerin 248 milyar tonu Kuzey Amerika’da yer alıyor. 230 milyar tonluk kısmı ise Rusya civarında. 35 milyar tonu Güney Amerika’da, 100 milyar tonun üzerinde Endonezya ‘da ve Afganistan’da olduğu bahsediliyor. Geçen yıllarda en çok kömürü ABD ve Avrupa Birliği ülkeleri tüketiyordu. Ancak son yıllarda nüfusu yoğun Hindistan, Çin gibi ülkelerde tüketim hızlı bir şekilde arttı. Bizim ülkemizde de 2000’li yıllarda 49 milyon ton civarında bir kömür tüketimi vardı. Bu tüketimin % 30’u ithal kömürden karşılanırdı. Ama şimdi ülkemizde 104 milyon ton civarında kömür tüketimi oluyor. Bununda 24 milyon tonluk kısmı ithal kömür. Peki niye ülkemizde bu kaynak varken ithal ediliyor? Ülkemizde ki 12.9 milyar tona ulaşmış rezervi 11.6 milyar tonluk kısmı linyit oluşturuyor. 250 milyar kilovat saat enerji üretim potansiyelimiz var. 2010 yılında ülkemiz 213 milyar kilovat saat enerji tüketti. 2011 yılında bu rakam 228 kilovat saatlere ulaşmış durumda” diye konuştu.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
   Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com