“TKİ, zarar ettirildi”

“TKİ, zarar ettirildi”
Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Kütahya Milletvekili Alim Işık, 2008 yılında vatandaşlara dağıtılan bedava kömürün Türkiye Kömür İşletmeleri yerine özel firmalardan alınması suretiyle kamunun yaklaşık 19,5 milyon TL zarara uğratıldığına dair Hazine Müst

Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Kütahya Milletvekili Alim Işık, 2008 yılında vatandaşlara dağıtılan bedava kömürün Türkiye Kömür İşletmeleri yerine özel firmalardan alınması suretiyle kamunun yaklaşık 19,5 milyon TL zarara uğratıldığına dair Hazine Müsteşarlığına bağlı Hazine Kontrolörleri Kurulunca hazırlanan raporun suç duyurusunda bulunulmak amacıyla 10 Haziran 2009 tarihinde Hazine Müsteşarlığı ve Başbakanlığa gönderildiği yönünde son günlerde basında çıkan haberlerin kamuoyunda ciddi rahatsızlıklar ve bir takım endişelerin oluşmasına sebep olduğunu, konuya açıklık getirilmesi amacıyla 7 Aralık 2009 Pazartesi günü Başbakan Sayın Recep Tayyip Erdoğan'ın yanıtlaması istemiyle Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Başkanlığına yazılı soru önergesi verdiğini bildirdi. MHP Kütahya Milletvekili Alim Işık TBMM Başkanlığına verdiği soru önergesinde şu sorulara yer verdiğini bildirdi.
“Hükümetleriniz tarafından 2003-2009 yıllarında yardıma muhtaç vatandaşlarımıza ne kadar kömür dağıtılmıştır? Bu kömürlerin ne kadarı TKİ işletmelerinden, ne kadarı da özel sektörden karşılanmıştır? TKİ tarafından özel sektörden kömür alınmasının gerekçeleri nelerdir? Özel sektörden alınan kömürler hangi firmalardan alınmış ve bu firmalara ne kadar ödeme yapılmıştır? Yardıma muhtaç vatandaşlarımıza dağıtılan kömürlerin nakliyesini gerçekleştiren firmalara ne kadar nakliye bedeli ödenmiştir? TKİ'nin fakir ailelere verdiği bedelsiz kömür karşılığı olarak, Hazine Müsteşarlığı'ndan talep edilen görev zararının miktarı ne kadardır? Halen Hazinenin TKİ'ye ne kadar kömür borcu bulunmaktadır? TKİ'nin kendi kaynaklarından kömür dağıtmak yerine özel firmalardan kömür alarak kamuyu zarara soktuğu iddiaları doğru mudur? Doğru ise 2003-2009 yıllarında kamunun zararı ne kadar olmuştur? Devleti zarara sokan sorumlularla ilgili olarak hükümetinizce her hangi bir işlem yapılmış ya da yapılmakta mıdır? Yapılmış ise bu kapsamda kaç kamu görevlisine hangi cezalar verilmiştir?”
MHP Kütahya Milletvekili Alim Işık, Başbakan Erdoğan'dan bu konuda gelecek cevapları merakla beklediklerini kaydetti.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com