TL'nin kaderi Başçı'nın elinde

TL'nin kaderi Başçı'nın elinde
Son dönemde dolar karşısında değer kaybının hızlandığı Türk lirasının seyri için gözler bugün Merkez Bankası Başkanı Erdem Başçı'nın açıklamalarında olacak.
 Merkez Bankası'nın, piyasayı tatmin etmediği, faiz koridorunun üst bandında 50 baz puanlık artış kararı sonrası gözler yeniden Merkez'e çevrildi.
 
Özellikle son bir haftadır hem gelişmekte olan ülke borsalarından hem de gelişmekte olan ülke para birimlerinden belirgin ayrışan Türk piyasalarında sular durulmuyor.
 
FED'in parasal genişleme hızını keseceği tarihin giderek yaklaşıyor olması, içeride belirsizliği artırdığı yönünde eleştirilen Merkez Bankası politikaları ve artan dış riskler yurtiçi piyasayı kasıp kavuruyor.
 
ABD 10 yıllık tahvil faizlerindeki düşüşe rağmen, iki yıllık gösterge faiz yüzde 10,16 seviyesine sıçrayarak son 20 ayın zirvesini test ederken, bankalararası piyasada dolar kotasyonları yeni günde 2 TL'nin üzerine çıktı.

Dolar/TL'nin test edebileceği olası seviyeler tartışılırken, piyasa uzmanları, Türk lirasındaki değer kaybının önüne geçmede ipin Merkez Bankası Başkanı Erdem Başçı'da olduğuna dikkat çektiler.
 
''SERT SÖZLÜ MÜDAHALE GELMEZSE DOLAR/TL 2,20'YE KADAR GİDEBİLİR''
Ekspress Yatırım Başekonomi Özlem Derici, Merkez Bankası Erdem Başçı'dan faiz artırım sinyalinin gelmesinin TL'deki değer kaybının önünde kısıtlayıcı faktör olacağını söyledi. 
 
Derici, bu politika bileşiminin devamı durumunda önümüzdeki günlerde Dolar/TL'de yükselişin süreceğini ifade etti.
 
Başçı'dan gelebilecek sert bir sözlü müdahalenin Dolar/TL'yi rahatlatacağını kaydedem Derici, sert bir müdahale gelmemesi durumunda Dolar/TL'nin 2,20'ye kadar gidebileceğini savundu.
 
''POLİTİKA FAİZİNDE ARTIŞ SİNYALİ GELİRSE DOLAR/TL 1,87 ALTINI GÖREBİLİR''
 
ING Bank Döviz Masası Birim Müdürü Burçin Metin, likiditenin zayıf olduğu piyasada lokallerin hala alım tarafında olduğuna dikkat çekti.
 
Piyasanın Erdem Başçı'nın açıklamalarını izleyeceğini bildiren Metin, Başçı'nın politika faizine yönelik artışa işaret etmesinin TL'de hızlı bir değerlenmeye yol açacağını ve Dolar/TL'de 1,87 altının görülmesinin mümkün olacağını söyledi.
 
Başçı'dan TL'ye yönelik pozitif açıklamalar gelmemesi durumunda ise Dolar/TL'de alıcılı tarafta olunmaya devam edileğine dikkat çekti.
 
''DIŞ RİSKLER TEDİRGİNLİĞİ ARTIRIYOR''
 
Türk lirası üzerinde baskı yaratan bir diğer unsurun, artan politik tansiyon olduğuna dikkat çekiliyor. Bir yanda Suriye, diğer yanda Mısır.. 
 
Özellikle Suriye'de kimyasal saldırı sonrası Türkiye'nin olası bir müdahale için koalisyona katılmaya hazır olduğu açıklaması piyasada tedirginliği artıran bir unsur olarak yorumlandı. Ekspress Yatırım tarafından yapılan değerlendirmede,  Suriye ile artan tansiyonun Türk lirası üzerindeki baskıyı artırdığı kaydedildi. (SBK)
 


Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com