TMMOB: Bakanlar Derhal İstifa Etmeli

TMMOB: Bakanlar Derhal İstifa Etmeli
TMMOB Makina Mühendisleri Odası, Çalışma ve Sosyal Güvenlik ile Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanının derhal istifa etmesi gerektiğini belirtti.

TMMOB Makina Mühendisleri Odası, Çalışma ve Sosyal Güvenlik ile Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanının derhal istifa etmesi gerektiğini belirtti.

TMMOB Makina Mühendisleri Odası, Manisa Soma'da kömür madeninde meydana gelen patlamaya ilişkin yazılı açıklama yaptı.

Açıklamada, Türkiye ölümlü iş kazalarında Avrupa'da birinci sırada yer aldığı belirtildi. İş kazalarının ortak nedeninin, sermaye ve devletin işçilerin canını önemsememesinden kaynaklı olduğu vurgulanan açıklamada, "İşveren önlem almaz, Çalışma Ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı yasak savar, mevzuatı yazboz tahtasına çevirir, dün yaptığı yasal düzenlemeyi bugün yeniden değiştirir, yeterli denetim yapmaz, seçim senesi diye cezalar uygulanmazsa mevcut tablo karşımıza çıkar. Enerji Ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı, Özelleştirme, taşeronlaşma, kiralama gibi yanlış uygulamalarla kamu madenciliğini küçültüp, kamu kurum ve kuruluşlarında uzun yıllar sonucu elde edilmiş olan madencilik bilgi ve deneyim birikimini dağıtır; yoğun birikim ve deneyime sahip olan kurum ve kuruluşlar yerine üretimin, teknik ve altyapı olarak yetersiz, deneyim ve uzmanlaşmanın olmadığı kişi ve şirketlere bırakılırsa, elbette durumda kazalar da yoğunlaşır" denildi.

"İHMALİN ADI ÇALIŞMA VE SOSYAL GÜVENLİK BAKANLIĞI"

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız'ın "ihmal varsa sesiz kalmayız" açıklamasına değin Makina Mühendisleri Odası şunları kaydetti:

"Evet, ihmal var, ihmalin adı Çalışma Ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı'dır. Bu bakanlık, işçilerin sağlığının korunması, güvenliğinin sağlanması konusunda göz boyamaya yönelik davranmış, ölümleri seyretmiştir. Zira son 10 yılda en az 12 bin işçi iş kazaları sonucu yaşamını kaybetmiştir. En çok ölümle sonuçlanan, en az 300 işçinin yaşamını kaybettiği iş kazasının meydana geldiği ülkenin Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı hâlâ koltuğunda oturabiliyorsa; ülkemizdeki işçi sağlığı ve iş güvenliğine ilişkin tüm kararların alınmasında karar alıcı unsur olan İş Sağlığı Güvenliği Genel Müdürü görevinin başında ise pes doğrusu! İhmalin adı Enerji Ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı'dır; Özelleştirme, taşeronlaşma, kiralama gibi yanlış uygulamaları ortaya koyarak kazaların artmasına neden olan Enerji ve Tabii Kaynaklar bakanı koltuğunda oturuyorsa pes doğrusu! İhmalin adı AKP iktidarı'dır. Evet, ihmal var ve biz sesiz kalmayacağız, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı derhal istifa etmelidir." (KKK)

 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com