TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu:

TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu:
"Türkiye'deki girişimcilere baktığımız zaman erkek sayısı yüzde 96, kadın girişimci sayısı yüzde 4. Kadın girişimci sayısının artırılmasına ihtiyaç var. O yüzden aileler kızlarını girişimci yetiştirsin"

SAKARYA (AA) - Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, Türkiye'deki girişimci erkek sayısının yüzde 96, kadın girişimci sayısının ise yüzde 4 olduğunu belirterek, "Kadın girişimci sayısının artırılmasına ihtiyaç var. O yüzden aileler kızlarını girişimci yetiştirsin" dedi.

Hisarcıklıoğlu, Sakarya Ticaret ve Sanayi Odası (SATSO) tarafından 90. yıl dönümü kutlamaları kapsamında Serdivan Spor Salonu'nda düzenlenen törende yaptığı konuşmada, Sakarya'nın her yönden bereket saçtığını söyledi.

Kentin, ihracatı ve şirket sayısını son 5 yılda yüzde 40 artırdığına işaret eden Hisarcıklıoğlu, "Yaşanan krizde Avrupa'da 6 milyon kişi işini kaybetmişken Sakarya istihdamını yüzde 40 artırdı. Ayrıca kadın istihdamında yüzde 73 artış sağladı. Müthiş başarı bu. Sizleri kutluyorum" ifadesini kullandı. 

Girişimci olmadan zengin olmanın mümkün olmadığını vurgulayan Hisarcıklıoğlu, girişimci gençlerin hem ülkesine hem de insanlığa faydasının olacağını aktardı. 

İnsanlara faydalı olacak şeyin, iş ve aş vermekten geçtiğini, bunun da ancak girişimcilikle mümkün olduğunu belirten Hisarcıklıoğlu, şöyle devam etti:

"Nüfusun yarısı kadın, yarısı erkek ama kadın girişimcilerimizde nüfusumuzdaki payın aynısını almıyoruz. Türkiye'deki girişimcilere baktığımız zaman erkek sayısı yüzde 96, kadın girişimci sayısı yüzde 4. Kadın girişimci sayısının artırılmasına ihtiyaç var. O yüzden aileler kızlarını girişimci yetiştirsin. Türkiye'nin zengin olmasını istiyorsak girişimci sayımızı artırmamız gerekir."

- "Sakarya, Türkiye'nin parlayan yıldızı"

Cumhurbaşkanlığı Genel Sekreteri Mustafa İsen de Sakarya'nın son yıllarda Türkiye'nin parlayan yıldızlarından biri haline geldiğini anlattı. 

Türkiye'nin tarım, sanayi, eğitim, kültür ve turizmde hızla büyümeye devam ettiğini anlatan İsen, "Bu gayretle Ticaret ve Sanayi Odası gibi bu işin lokomotifi olmuş kuruluşlar ve ona destek vermiş diğer unsurlarla eminim önümüzdeki yıllarda bu kent konumunu çok daha değiştirecek ve dikkatleri üzerine çekecektir" diye konuştu. 

SATSO Başkanı Mahmut Kösemusul ise Türkiye'nin, son yıllarda yaşanan üzücü olaylara rağmen 100'üncü yıl hedeflerine ulaşma yolunda hızla ilerlediğini belirtti.

Daha sonra Hisarcıklıoğlu, kentte en çok ihracat yapan firmaların sahiplerine ödüllerini verdi. 

Halk oyunu gösterisi de sunulan etkinlik, sanatçı Mustafa Ceceli'nin verdiği konserle sona erdi.

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com