Tokat Olayına Tepkiler Çığ Gibi Büyüyer!

Tokat Olayına Tepkiler Çığ Gibi Büyüyer!
BDP'li Sbahat Tuncel'in polise tokat atmasına siyasilerden çok sert tepkiler geldi. Erdoğan olayı 'densizlik' olarak nitelerken, bakın kimler nasıl tepki verdi?

Başbakan tokat olayıyla ilgili olarak "Bir milletvekili milletvekilliği onurunu şerefini bu kadar ayaklar altına alabilir mi? Gençleri tahrik etmek sokağa dökmek için her türlü kirli tezgahı kuranlar bizzat şiddete başvurmaya başladılar. Polise tokat atmak en hafif ifade ile densizliktir. Bu densizliğine hesabını mutlaka sorulmasını istiyoruz. Benim Kürt kökenli vatandaşım da nasıl bir ruh hali içerisinde olduğunu görsünler. Bunlar kandan, şiddetten besleniyorlar. Gençleri sokağa dökmek istediler başaramadılar. Kendi kirli amaçları için çocukların eline taş verdiler. Hukuk çerçevesinde bu şiddetin hesabı sorulacaktır." dedi.

İŞTE BAŞKOMİSERE TOKAT ATILDIĞI O AN..

BAHÇELİ'DEN DE TEPKİ

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, "Türk polisi ve askeri, sahipsiz ve yalnız değildir. Bilinmelidir ki AKP'nin gidişiyle, bir avuç çapulcunun ve gözü dönmüş eşkıyanın kanlı elleri hiçbir şerefli güvenlik görevlisine uzanamayacaktır" dedi.

Bahçeli, BDP İstanbul Milletvekili Sebahat Tuncel'in Nevruz kutlamaları sırasında Şırnak Emniyet Müdürlüğünde görevli Başkomiser Murat Çetiner'e tokat atmasıyla ilgili yaptığı yazılı açıklamada, "Türkiye'nin, yıkım ve tahribatın mihmandarlığında ilerleyen AKP politikalarının. tüm acı sonuçlarına 8 yılı aşkın bir süredir katlandığını ve sabrının sınırına yaklaştığını" ifade etti.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın yönetimi altında, "Türkiye'nin vahim bir sürece doğru hızla yol aldığını" ileri süren Bahçeli, şunları kaydetti:

"Küresel güç merkezlerinin çekim alanına kapılan AKP iktidarı, başkalarının senaryolarında figüranlık yaparken, kendi içimizdeki sorun alanları içinden çıkılmaz bir aşamaya gelmiş bulunmaktadır. AKP'yle birlikte felaketlerin parke taşları, bir bir milletimizin önüne döşenmiş ve yanan ayrılıkçı ve fitne ateşi her geçen gün körüklenmiştir. Hükümet, Türk milletinin kutlu varlığına musallat olan ihanet odaklarını rahata erdirmiş, sırtlarını sıvazlamış, önlerini açmış, umutlandırmış ve cüretkar olmalarından birinci derecede sorumlu olmuştur.

Eğer bugün bölücü mihraklar şımarmış ve gemi azıya almışlarsa bunun en önde gelen nedeni, AKP'nin milli geçeklerden uzak politikaları ve PKK açılımındaki inat ve ısrarıdır. Zıvanadan çıkan eli kanlı canilerin Türk milletine açıkça ve küstahça meydan okumaları Başbakan Erdoğan'ın şuursuz, aciz ve teslimiyetçi politikalarından cesaret almıştır. Türkiye sözde 'demokratik açılım' adı verilen yıkım projesinin tüm sancılarını ve ağır sarsıntılarını bir bir yaşamaktadır.

Her fırsatta öfke ve kinlerini kusan bölücü terör uzantıları, tahrik ve saldırılarını alçakça artırmaya başlamışlardır. Nitekim bunun en son örneğini, Nevruz Bayramı münasebetiyle vatanımızın bir yöresinde cereyan eden hadiselerde görmek mümkün olmuştur. Terör örgütü paçavralarını üzerine geçiren ve sokaklarda militanlık yapan Meclisteki siyasi bölücülerin temsilcileri, milletimizin gözü önünde iğrenç eylemlerini ortaya koymaktan herhangi bir sakınca görmemişlerdir."


ATALAY: YAZIKLAR OLSUN

Atalay, TBMM'de, Nevruz kutlamaları sırasında BDP'li Tuncel'in polise tokat atmasıyla ilgili soruları yanıtladı.

"Polis belli ki bir konuda bir şeyi açıklamaya çalışıyor ama milletvekili ona tokat atıyor. Polis ne yapabilir bunun karşısında" diyen Atalay, olay anının çok kritik olduğunu ifade etti. Polisin büyük bir olgunluk gösterdiğini belirten Atalay, "Bunun değerlendirmesini millete bırakıyorum" diye konuştu.

Atalay, "Görüntüleri izleyince ne hissettiniz" sorusu üzerine, şunları söyledi:

"Hiç kimsenin kimseye tokat atma hakkı yok. Görevini yapan polise ise hiç kimsenin hakkı yok. Bir milletvekilinin bırakın polisi herhangi bir vatandaşa böyle bir hakkı yok. Polis orada farklı bir tutumda bulunsaydı herkes polise hücum ederdi. İşte (milletvekiline şöyle tutumda bulundu, şöyle kaba davrandı) falan... Siz polisin ne kadar zor durumda görev yaptığını görün. Polis orada onların huzur içinde Nevruz'u kutlamaları için görev yapıyor, güvenliği sağlıyor."

Atalay, bir başka soru üzerine, "Ben insanların seviyesiyle irtibatlıyorum. O laflara, konuşmalara bakmayın. O Grup Başkanvekili (BDP Grup Başkanvekili Bengi Yıldız) ne konuşmalar yapıyor Mecliste ama eline taşı almış polise atmaya da hazır" dedi.

Yasal olarak ne yapılabileceğinin sorulması üzerine Atalay, herkesin hakkını arama özgürlüğü olduğunu ifade etti. Atalay, "Hakkını arayacaktır, hukuki süreç içinde gerekeni yaparlar herhalde. Orada yapılan büyük bir haksızlık, büyük bir yanlış ve yazıklar olsun o milletvekiline" diye konuştu.

ŞAHİN: HALKIMIZ DEĞERLENDİRECEK

TBMM Başkanı Mehmet Ali Şahin de olayla ilgili olarak 'yakışıksız' değerlendirmesi yaptı. TBMM Başkanı Şahin konuyla ilgili şunları söyledi:

"Siyasilerin, çok sorumlu davranmaları örnek olmaları gerekir. Bu son derece yadırganan davranışı inanıyorum ki halkımız değerlendirecektir. Biz genel hükümler çerçevesinde işlem görecek yakışıksız davranış olarak değerlendiriyorum. Ama son derece üzüntü verici bir olaydır. O milletevkili arkadaşları seçenlere dahi asla kabul edilmeyecek davranışlardır diye düşünüyorum."

TUNCEL HAKKINDA SUÇ DUYURUSU

Şırnak Emniyet Müdürlüğü ile Başkomiser Murat Çetiner, BDP İstanbul Milletvekili Sebahat Tuncel hakkında savcılığa ayrı ayrı suç duyurusunda bulundu.

Edinilen bilgiye göre, Silopi ilçesinde dün düzenlenen Nevruz kutlamalarının ardından düzenlenen izinsiz yürüyüşte BDP İstanbul Milletvekili Sebahat Tuncel'in Başkomiser Murat Çetiner'e tokat atması ile ilgili Şırnak Emniyet Müdürlüğü ve Başkomiser Çetiner, Cumhuriyet Başsavcılığı'na "Halkı suç işlemeye tahrik etmek, terör örgütünün propagandasını yapmak, görevli memura mukavemet ve hakaret" ile "2911 sayılı kanuna muhalefet" iddiasıyla ayrı ayrı suç duyurusunda bulundu.

-İZİNSİZ GÖSTERİYLE İLGİLİ SORUŞTURMA BAŞLATILDI-

Öte yandan Silopi Cumhuriyet Başsavcılığı da izinsiz yürüyüşte çıkan olaylarla ilgili soruşturma başlattığı öğrenildi.

Silopi'de dün Nevruz kutlamalarının ardından BDP Milletvekili Sebahat Tuncel'in de bulunduğu bir grup ilçe merkezinde izinsiz yürüyüş düzenlemiş, uyarılara rağmen dağılmayarak güvenlik güçlerine taşlı saldıranlarda bulunan gruba biber gazı ve tazyikli suyla müdahalede bulunulmuştu.

Bu sırada BDP milletvekili Sebahat Tuncel'in Başkomiser Murat Çetiner'e tepki göstererek, tokat attığı kamera kayıtları ile görüntülenmişti.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com