"TOKİ, Amacından Uzaklaşıyor"

"TOKİ, Amacından Uzaklaşıyor"
Bayındırlık ve İskan Bakanı Mustafa Demir dün Kütahya'ya yaptığı ziyarette kooperatifçiliği şeffaf hale getireceklerini belirterek, Türkiye'de mimarlık ve mühendislik mesleğinin hak ettği değeri bulmadığını, bu mesleklerin hak ettiği değeri bulabilmesi

Bayındırlık ve İskan Bakanı Mustafa Demir dün Kütahya'ya yaptığı ziyarette kooperatifçiliği şeffaf hale getireceklerini belirterek, Türkiye'de mimarlık ve mühendislik mesleğinin hak ettği değeri bulmadığını, bu mesleklerin hak ettiği değeri bulabilmesi için çalışmalara başladıklarını söyledi. Mimarlar ve Mühendisler Odalarının ortak düzenledikleri toplantıya katılan Bakan Demir, mimarların ve mühendislerin sorunlarını dinledi. Bakan Demir'in katıldığı toplantıda konuşan İnşaat Mühendisleri Odası Başkanı Kemal Somun, Kütahya'da inşaa edilen TOKİ'lerin Kütahya'ya hizmet veren müteahhitlere ve inşaat ustalarına zarar verdiğini dile getirerek, TOKİ'lerin amacından uzaklaştığını savundu.
'İMAR KANUNLARININ DEĞİŞTİRİLMESİ GEREKİYOR'
Dün Kütahya'ya gelen Bayındırlık ve İskan Bakanı Mustafa Demir, İl Özel İdaresi İl Genel Meclis salonunda Mimarlar ve Mühendisler Odalarıyla toplantı gerçekleştirdi. Toplantıda konuşan Mimarlar Odası Başkanı Erkan Morkoç, Türkiye'de ki bütün mimar, mühendis ve şehir planlayıcılarının 1938 yılında çıkarılan 3458 sayılı mimar ve mühendisler yasası ile yönetildiğini belirterek, mevcut yasaların günümüz miamarlarının ve mühendislerinin ihtiyaçlarına cevap veremediğini ve değiştirilmesi gerektiğini belirtti.
Mevcut İmar Kanun'nun günümüz şartlarının ihtiyacına cevap veremediğini belirten Morkoç, konuşmasını şöyle sürdürdü:
'Mevcut İmar Kanunumuz 1985 yılında hazırlanmış günümüz şartlarında oluşan sorunlara çözüm üretme noktasında yetersiz kalmıştır. İmar kanunumuzun ivedi olarak değiştirilmesi en büyük isteğimizdir. 3194 sayılı İmar Kanunu tek tip imar yönetmeliğin uygulanması beraberinde sorunlar getirmektedir. Bölgesel, kültürel, iklimsel, coğrafi yapım teknikleri ve kullanılan yapı malzemeleri ve benzeri şartlar göz önünde bulundurularak İmar Kanunun yeniden düzenenmesi gerekiyor.'
'TOKİ AMACINDAN UZAKLAŞIYOR'
İnşaat Mühendisleri Odası Başkanı Kemal Somun 'da AKP Hükümeti tarafından uygulanan TOKİ inşaatlarının yapım aşamlarında yerelde müteahhitlik yapanlara zarar verdiğini ve TOKİ'nin giderek amacından uzaklaşıtığını söyledi.
Hükümetin bu konuda çözüm üretmesi gerektiğini vurgulayan Somun;' TOKİ'ler nedeniyle yerel müteahhitler zarar görmeye başladı. Çünkü Kütahya'da inşaa edilen TOKİ'lerin bütün araç ve gereçleri ihaleyi alan firma tarafından yapılıyor. Bu firmalar istedikleri yerlerde araç gereç ve eleman temini yapabilmektedirler. Bu nedenle Kütahyalı müteahhitler ve inşaat ustaları zarar görmeye başlıyor. Hükümetin bu tür yanlışlıklara acil çözüm üretmesi gerekiyor' dedi.

'YAPI DENETİMİ
TÜRKİYE'DE YAYGINLAŞIYOR'
Bakan Mustafa. Demir Kütahya Valiliği ziyareti sırasında yaptığı açıklamada, yapı denetiminin bu yıl içinde kendilerine geçtiğini belirterek, bakanlık olarak kaliteli ve güvenli yapılaşmaya katkı sağlayacaklarını ifade etti. Bakan Demir, 'Yapı denetimi artık Türkiye'de yaygınlaştı. Bilindiği gibi, yapı denetimi bu yıl içinde bakanlık olarak bize geçti. Bu sebeple problemlerin çözümü için çalışmalarımız sürüyor. Kooperatif yöneticileri, bugüne kadar üyelerini mağdur etmeleri ile hafızalarımızda kaldı. Kooperatifçilikte başarılı olanlar da oldu, olamayanlar da oldu. Kooperatifçiliği tekrar şeffaf hale getireceğiz. Alt ve orta gelir grubu insanlarımızı bir araya getirerek konut sahibi yapacağız. Bunları da yaparken güvenli ve kaliteli bir yapılaşmaya katkı sağlayacağız' dedi.

'2-B İÇİN ANAYASA
DEĞİŞİKLİĞİNE İHTİYAÇ VAR'
Demir, 2-B arazileriyle ilgili bir soruya, '2-B ile ilgili çalışma için anayasa değişikliğine ihtiyaç var. Şu anda yeni bir çalışma yok. Hükümetimizin 2B'yi çözme noktasında bir hedefi var. Çözüme yönelik çalışmalar sürüyor. Sınırları ve alanları bildirilen 2-B ile ilgili çalışmaları tamamladık ve Milli Emlak Genel Müdürlüğü'ne teslim ettik. Orman Genel Müdürlüğü tarafından gönderilen alanlarda hemen tespit çalışmalarına başlıyoruz. Tespit ve tescil çalışması yapıp Milli Emlak Genel Müdürlüğü'ne gönderiyoruz. Bunları niye yapıyoruz? Satışa hazır hale getirmek için. Şu anda bizim ilgi alanımız içinde yaptığımız çalışmalar bunlar' şeklinde konuştu.

'BİZ KİMSEYİ TASFİYE ETME PEŞİNDE DEĞİLİZ'
Bayındırlık ve İskan Bakanı Mustafa Demir, MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli'nin, partisinin tasfiye edilmeye çalışıldığını iddia etmesine ilişkin, ''Artık milletin önüne bu şekilde çıkan, kendini tasfiye ediyor, edecek demektir'' dedi.
Demir, AKP Kütahya İl Başkanlığını ziyaretinde yaptığı konuşmada, Türkiye'nin 12 Eylüldeki halk oylaması sonrası farklı bir ortama geçtiğini söyledi.
Halk oylamasıyla onaylanan anayasa değişikliğinin çok önemli olduğunu ve yansımalarının borsadaki artışla hemen görülmeye başlandığını belirten Demir, şöyle devam etti:
''Bugün görsel yayında belli konuları tartışan insanların söylem, tavır ve şekilleri bile bu irade karşısında değişmeye başladı. Biraz daha demokrasi, biraz daha fikir özgürlüğü, biraz daha insan hak ve özgürlüklerinin gelişmesi ve teslimine doğru dikkatleri çekmeye çalışıyorlar. 2011 yılındaki seçimden sonra yeni ve sivil bir anayasa gündemi işgal edecek. Belki seçim kampanyalarını büyük ölçüde bu söylemler belirleyecek. Diğer taraftan anayasa değişiklikleri ve uygulama yasaları, TBMM açıldığında yürürlüğe girmeye başlayacak. İnsanlar 12 Eylülde neyi kabul ettiklerini, neyi değiştirdiklerini bizatihi hisseder hale gelecek, güvenleri daha da artacak, Türkiye'ye güzel bir atmosfer yayılacak. Artık milli iradenin kabulü, onayı dışında Türkiye'de ana konularda başkaları, birileri, gruplar, grupçuklar, kişiler, örgütler ne derse desin, hevesleri kursaklarında kalacak, kusura bakmasınlar. Milletin beklentileri ve istediği noktaya doğru herkes kendisine çeki düzen vermek zorunda kalacak.''
Kütahya'dan AKP'ye her zaman büyük oranda destek verildiğini belirten AKP Kütahya İl Başkanı Kamil Saraçoğlu, Kütahyalıların bu destek karşılığında hükümetten gereken ilgiyi beklediklerini vurguladı.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com