TOKİ evleri "çürük" çıktı!

TOKİ evleri "çürük" çıktı!
Mimarlar Odası Afet Komitesi Başkanı Mücella Yapıcı, TOKİ konutlarını inceledi. Ortaya çıkan manzara 40 yıllık mimarı şaşırttı. Binalarda ucuz ve kalitesiz malzeme kullanılmış.

Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar geçtiğimiz günlerde TOKİ’nin bir firma tarafından 60 milyon lira dolandırıldığını açıkladı.
 
Bayraktar, Ankara Sanayi Odası Meclis toplantısında ise TOKİ’nin kalitesiz ürünlerinden yakınılması üzerine vatandaşların yüzde 70’inin teslim edilen evlerdeki mutfakları değiştirdiğini, bir kısmının ise kapıları ve seramikleri değiştirdiğini söylemişti.
 
İstanbul Mimarlar Odası Afet Komitesi Başkanı Mücella Yapıcı,  TOKİ konutlarını araştırdı.
 
Sözcü’nün haberine göre, Mücella Yapıcı, İstanbul Kayaşehir TOKİ konutlarından başlayarak, Küçükçekmece’deki Bezirganbahçe TOKİ konutlarını inceledi. Yapıcı’nın ilk dikkatini çeken seçilen arazinin son derece eğimli, dere yatakları ve derelerden oluşan bir arazi olmasıydı.
 
Yapıcı, ‘’Bu noktada ciddi hafriyatlar, yarma ve doldurmalar yapılmış. Burada binaların zemin oturması açısından çok ciddi problemler var. Mimari detaylar uygulanmamış. Zemin sulu bir zemin. Zamanla buraları da çok hızlı bir şekilde özellikle zeminden gelen rutubetin etkisiyle çok ciddi bir şekilde eskimeye başlayacak. Tehlikeli olacak. Oysa ki biz depremden korunmak için konut yapıyoruz’’ diye konuştu.
 
Yapıcı ile orta gelir grupları için yapılan bir dairenin kapısını çalıp içeri girdiğimizde karşımızda 85 metrekare 3 odası bulunan bir konut çıktı. Yapıcı’nın evlerle izlenimleri şöyle oldu:
 
HER ŞEY KALİTESİZ MALZEMEDEN
 
‘’Alelacele yapılmış konutlar. Kullanılan bütün malzemeler plastik kökenli ucuz malzemeler. Mesela kapı ve pervazlar için kalitesiz malzemeler kullanılmış. Duvarlar beton olduğu için oturanlar ses konusunda oldukça rahatsız. Kapalı beton kutular içinde yaşatıyorlar. Ses sorunları çözülmemiş izolasyon yok. Bu 85 metrekareler de doğru çizilmiş bir mimari plan değil. Yaşam alanları çok küçük. Mutfak tezgahında sıkıştırılmış sunta kullanılmış. Su aldığında kabarma yapar. Hazır mutfaklar da kalitesiz yapılmış.’’ (CTK)

Haberin devamı Sözcü gazetesinde...

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com