TOKİ inşaat alanında kavga

TOKİ inşaat alanında kavga
TAŞERON ŞİRKETTEN İKİ AYLIK MAAŞLARINI ALAMADIKLARINI İDDİA EDEN İŞÇİLERLE MÜTEAHHİT FİRMA YETKİLİLERİ ARASINDA KAVGA ÇIKTI

TAŞERON ŞİRKETTEN İKİ AYLIK MAAŞLARINI ALAMADIKLARINI İDDİA EDEN İŞÇİLERLE MÜTEAHHİT FİRMA YETKİLİLERİ ARASINDA KAVGA ÇIKTI
KÜTAHYA - Kütahya'da, Toplu Konut İdaresince (TOKİ) yaptırılan konut inşaatında taşeron şirketten iki aylık maaşlarını alamadıklarını iddia eden işçilerle müteahhit firma yetkilileri arasında çıkan kavga, polisin araya girmesiyle büyümeden önlendi.
Alınan bilgiye göre, Akkent Mahallesi'ndeki 576 dairelik 4. etap uygulama sahasında toplanan 14 işçi, taşeron şirket yetkilisinin yaklaşık 1,5 ay önce maaşlarını ödemeden ve sigortalarını yaptırmadan inşaat sahasından ayrılıp kendilerini mağdur ettiğini öne sürerek, bu şirkete işi veren müteahhit firmanın yetkilileriyle şantiyede görüşmek istedi.
Müteahhit firma yetkilileri, şantiye binasına girerek haklarını istediklerini söyleyen işçilere, taşeron şirkete herhangi bir borçlarının bulunmadığını, sorunu bu şirketle çözmeleri gerektiğini söyledi.
Daha sonra çıkan tartışmanın kavgaya dönüşmesi sonucu olay yerine çağrılan polis ekipleri, işçileri binadan çıkardı.
İki işçi temsilcisi, polis gözetiminde şantiye binasında yetkililerle görüştükten sonra işçiler, polis ekiplerince uzaklaştırıldı.
İşçilerden Ekrem Tekdemir (34), olay sonrası AA muhabirine yaptığı açıklamada, Diyarbakır, Hakkari, Van, Bitlis, Ağrı ve Iğdır'dan 75 kişilik grup halinde geçen Eylül ayında Kütahya'ya geldiklerini ve müteahhit firmadan işi alan taşeron şirkete bağlı olarak sıva, alçı, mantolama, çatı, duvar ve tuğla işçiliği yaptıklarını söyledi.
Bu işlerin iki ayda tamamlandığını ve taşeron şirketle günlük 70 lira yevmiye üzerinden anlaştıklarını belirten Tekdemir, maaşlarını ödemesi gereken şirket yetkilisinin 1,5 ay önce Irak'ın kuzeyine kaçtığını ileri sürdü.
75 işçiden 61'inin memleketlerine gittiğini, kendisi dahil ekip sorumlusu 14 kişinin ise kentte kalarak haklarını aradığını dile getiren Tekdemir, ''Bizim 120 bin liraya yakın alacağımız var ve şu ana kadar sadece 8 bin lirasını ödediler. Memleketlerine giden arkadaşlarımız her gün bizi arayıp parayı alıp alamadığımızı soruyor. Hem kendimizin hem de onların haklarını sonuna kadar savunmak için mücadele ediyoruz. Maaşımızı ödemeyip sigortalarımızı yaptırmayan taşeron şirketten şikayetçiyiz'' dedi.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com