"TOKİ, yerel sektörü sekteye uğrattı"

"TOKİ, yerel sektörü sekteye uğrattı"
Kütahya İnşaat Mühendisleri Odası Başkanı Kemal Somun ve Yönetim Kurulu üyeleri, Belediye Başkanı Mustafa İça'yı makamında ziyaret etti. Ziyarette konuşan Başkan İça, yerel anlamda inşaat sektörü gelişiminin TOKİ tarafından sekteye uğratılğını belirtere

Kütahya İnşaat Mühendisleri Odası Başkanı Kemal Somun ve Yönetim Kurulu üyeleri, Belediye Başkanı Mustafa İça'yı makamında ziyaret etti. Ziyarette konuşan Başkan İça, yerel anlamda inşaat sektörü gelişiminin TOKİ tarafından sekteye uğratılğını belirterek; ' TOKİ'nin yerel müteahhitlerimize, inşaat malzemesi satanımıza işçilerimize bir takım sıkıntılara neden olduğu bir gerçektir' şeklinde ciddi açıklamalarda bulundu.
Kütahya İnşaat Mühendisleri Odası Başkanı Kemal Somun ve Yönetim Kurulu üyeleri, Başkan İça'yı ziyaret ederek bilgi alış verşinde bulundular. Kütahya Belediye Başkanı Mustafa İça, kabulünde yaptığı konuşmada, kentte bu yıl başında yürürlüğe giren yapı denetim sistemi ile bundan önceki çalışma sistemi arasındaki farklılıkları gidermek amacıyla geçen yılın sonunda yoğun çalışma yapıldığını bildirdi.

'TOKİ SIKITILARI DA BERABERİNDE GETİRDİ'
TOKİ'nin kentteki müteahhitlerin işçilik ve malzeme bakımından sıkıntılara yol açmaya başladığını ifade eden Başkan İça, konu ile ilgili şu açıklamalara bulundu:
'TOKİ'nin Kütahyamızda büyük sayıda daire yapımıyla kazandırdıkları ve kaybettirdikleri var. Bunları değerlendirdik. Kazandırdıkları kentleşme olgusunun; parklarıyla, alışveriş merkezleri ile yeni bir yapılandırmasıyla gerçekten Akkentimizin doğuşu gibi oldu.
Ancak, bundan sonraki süreç içerisinde yerel müteahhitlerimize, inşaat malzemesi satanından, işçiliğine kadar bir takım sıkıntılar doğurmaya başladığı bir gerçektir. Buna çözüm olarak belediyemizin Zafertepe Mahallesinde 240 konuttan oluşacak bir sosyal konut projesi var. Bunun projesi bu ay sonunda bitecektir. Bundan sonraki dönem içerisinde yerelde müteahhitlerimizin, esnafımızın sahip çıkması adına ihalelere girmeleri gerekiyor. İki tane 72, bir tane 96 adetten oluşan bloklar halinde ihaleye çıkacağız. Bununda hazırlığını beraberce tartıştık.Bir diğer konu da, 24 tane köyden mahalle olan yerleşim alanlarımızın, Kütahya'mızın gelişmesi adına buralardaki yapılaşmayı kolaylaştırmak, vatandaşlarımıza hizmet edebilmek adına odalarla işbirliği yapmaya çalışıyoruz. Maliyetleri düşürme anlamında tip projeler üretip, bu bölgelerin yapı koşullarına uygun çalışmalar yapacağız. Ortak kararlar aldık. İnşallah bu kararları diğer odalarımızla paylaşarak bir bütünlük kazandıracağız' diye konuştu.

'2010 YILINDA RUHSAT SAYISI 944'E YÜKSELDİ'
Şehirde inşaat sektöründeki canlılığın her geçen gün artmasının sevindirici olduğunu belirten Başkan İça, konuşmasını şöyle sürdürdü:
'Kütahyamız'da 2011 yılı başından itibaren yürürlüğe giren yapı denetim sistemi ile bundan önceki çalışma sistemi arasındaki farklılıkları gidermek için yılsonunda yoğun bir çalışma yapıldı. Bütün mühendis arkadaşlarımız ve müteahhitlerimizin ortak çabası ile çok şükür yeni yıla geçişi tamamladık. Burada çarpıcı bir sonuç var. Öncelikle halkımızla paylaşmak istiyorum. Ruhsat anlamında 2009 yılında 566 ruhsat alındığını görürken, 2008 yılında 478, 2007 yılında 548'ruhsat alındığını görüyoruz. Ekonomik duruma göre inşaat sektörünün kendi içinde grafiksel bir değişimi oluyor. Ama 2010 yılında özellikle yapı denetim uygulamasının başında ruhsat sayısı 944'e yani iki katına ulaştı. Kütahyamız'da sevindirici olan inşaat sektörünün canlılık kazanmasıdır. Mühendisimizden müteahhidimize kadar ruhsat sayılarının artması çok önemlidir. Ancak bir başka açıdan da önemlidir. Kütahya'mızdaki kentsel yapılaşma, kent dokusunun yeni yapılarla zenginleşmesi anlamında da bir belediye başkanı olarak bize mutluluk vermektedir. İnşaat Mühendisleri ile bir araya geldik. Yaptığımız ortak bir değerlendirmede bundan sonraki süreçte sıkıntısız devam edilebilmesi için neler yapmalıyız, bunları tartıştık. 944 adet ruhsatın seyri ve iş bölümü açısından değerlendirmesini yaptık' şeklinde açıklamalarda bulundu.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com