TOKİ’de akıl almaz yolsuzluk

TOKİ’de akıl almaz yolsuzluk
Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar’ın önce inkar ettiği sonrasında ise kabul etmek zorunda kaldığı TOKİ’deki 60 milyon dolarlık yolsuzluk olayı ile ilgili akıllara durgunluk veren bir ayrıntı ortaya çıktı.

Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar’ın “Burada dolandırıcılık, hırsızlık var. Bu benim zaafımdır, bir idareci olarak orada yapılan yanlışlığı görebilmeliydik” diyerek yolsuzlukla suçladığı KC Grup’un ortakları ile TOKİ’nin İstanbul Ataşehir’deki Sarphan Finans Park projesine başladıkları iddia edildi. KC Grup’un Ankara Sarıköy Projesi’nden ev alıp dolandırılan vatandaşların ise söz konusu gelişmeler üzerine harekete geçerek her platformda seslerini duyurmaya çalıştığı ve yolsuzluğun bu sayede ortaya çıktığı belirtiliyor.

BOY BOY İLANLAR VERİLDİ

KC Grup’un yolsuzluk yapmakla suçlandığı proje 2007 yılının aylarında inşaatına başlanan Sarıköy Projesi’ydi. TOKİ'nin Ankara Eryaman'da ve İstanbul Bahçeşehir de müteahhitliğini yapan KC Grup, boy boy gazete ilanlarıyla projenin duyurusunu yaptı. Projenin satışları ağırlıklı olarak, 2007 Kasım ayı ile 2008 Ocak ayı arasında gerçekleşti. Sözleşmeye göre evler Nisan 2010’da teslim edilecekti. Şirketin, 2008 yılında krizi gerekçe göstererek inşaatı durdurmasına rağmen icra dahil her türlü hukuki baskıyla müşterilerinin ödeme yükümlülüklerini yerine getirmesini talep etmesi, Sarıköy Evleri’nden konut satın alan yüzlerce kişiyi harekete geçirdi.

BAŞBAKANA GÜVENDİLER

TOKi garantörlüğündeki çok sayıda projenin kullanıldığı reklamlara ve Başbakan Tayyip Erdoğan’ın elinden ödül almasına güvenerek KC Group tarafından inşa edilmesi taahhüt edilen Sarıköy Evleri’nden konut satın aldıklarını belirten mağdurlar, satışın gerçekleşmesinden sadece 1 yıl sonra inşaatın durdurulduğunu anlatıyor. Şirketin kendilerine ne konutları teslim ettiğini ne de yaptıkları ödemeleri iade ettiğini belirtiyorlar. 2008 yılından bu yana tüm iyi niyetlerine rağmen KC Group’un kendilerini yanıtsız ve muhatapsız bırakması nedeniyle “KC Group Sarıköy Mağdurları” olarak bir araya gelen yüzlerce kişi hak arayışındayken iddiaya göre KC Grup’un sahipleri yeni bir şirket ve yeni bir proje ile adlarını duyurdu.

FİNANSPAR PROJESİNİ ALDI

KC Grup ile Construction ile Finanspark projesini alan Sarp Grup arasındaki bağı fark eden mağdurlar, Sarphan Finans Park projesinin, TOKİ iştiraki GYO tarafından, ofislerin satışının yapılacağı ihale günü olan 27 Aralık 2011 tarihinde Sarphan Satış Ofisi önünde eylem yaptı. Mağdurlar yaptıkları araştırmada Sarp Grup ile KC Grup arasındaki bağlantıyı da tespit etti. Ticaret Sicil Gazetesi'ndeki tescil ilanlarından KC Construction İnşaat Sağlık Turizm Sanayi ve Ticaret Anonim Şirketi'nin ortakları olarak Alaadin AKAR, Hızır DEMİR, Seyfettin AKAR, Selahattin DEMİR ve Tahir ERBARLAS görünüyordu.

ORTAKLAR AYNI

Ticaret Sicil Gazetesi'nin 1 Aralık 2011 tarihli sayısında ise Yeni Sarp İnşaat Madeni Yağlar Petrol Ürünleri Turizm İthalat İhracat Ticaret ve Sanayi Limited Şirketi'nin ortaklık yapısı ise şu isimlerden oluşuyordu: Alaadin AKAR, Oğuzhan DEMİR, İhsan AKAR. Yeni Sarp'da büyük hissedar olarak görünen Oğuzhan DEMİR'in KC Construction'da yönetici olduğu, KC mağdurlarıyla birçok toplantı gerçekleştirdiği, ve mağdurların satış sözleşmelerinde nüfus cüzdan fotokopisinin yer aldığı kaydedildi. Demir’in SSK dökümlerinde ise KC'nin K'sı olan KONTAŞ ta SSK'lı olduğu belirtildi. Ayrıca Demir'in Yeni Sarp'ın %51 ortağı olmasının kuşkuya artırdığına dikkat çekiliyor. Ticaret Sicil Gazetelerinde yayınlanan KC ve Sarp Grupta büyük paya sahip AKAR ve DEMİR soyadlı insanların birbirlerine değişik tarihlerde hisse devir etmelerini göz önünde bulunduran mağdurlar, “Sarp Grup KC den farklıdırnasıl diyebiliriz!” diye soruyor.

SADECE KARDEŞLERMİŞ

Sarphan Grup yetkililerinin ise söz konusu iddialara karşın KC ile tüm ilişkilerinin akrabalık düzeyinde olduğunu ve ticari olarak bir ilişkilerinin olmadığını söyledikleri aktarılıyor. KC Grup ile Sarp Grup’un işveren ve taşeron olarak iş yaptıkları, bunun birliktelik değiş işveren-taşeron ilişkisi olduğu ileri sürülüyor. Sarp Grup ile KC Grup'un sahiplerinin kardeş oldukları ama ticari beraberliklerinin olmadığı savunuluyor. TOKİ’de iddialar korkunç boyutlardaki yolsuzluklara işaret ediyor. Sarp Grup’un da gazetelere verdikleri reklamlar sayesinde söz konusu şaibeli durumun ortaya çıkmasından korkmadıkları da bir diğer iddia. Erdoğan Bayraktar gırtlağına kadar yolsuzluk batağına batmış. Bu saatten sonra istifa etse de o bataktan çıkamaz. (SANSURSUZHABER.COM)


KAYNAKLAR:
http://www.baskahaber.org/2011/12/reklamlarla-sattklar-konutlar-teslim.html
http://www.toplumicinsehircilik.org/index.php?option=com_content&view=article&id=230:maduriyetin-ardnda-ki-qsarpq-likiler&catid=17:haberler&Itemid=20

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
   Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com