TOKİ'den eğitime büyük destek

TOKİ'den eğitime büyük destek
Kütahya Simav'da 19 Mayıs'taki 5,9'luk depremin ağır hasar verdiği 7 okulun Toplu Konut İdaresi (TOKİ) tarafından 9 şiddetindeki bir depreme dayanacak şekilde yeniden yapımına başlanması eğitim camiasını sevindirdi.

Kütahya Simav'da 19 Mayıs'taki 5,9'luk depremin ağır hasar verdiği 7 okulun Toplu Konut İdaresi (TOKİ) tarafından 9 şiddetindeki bir depreme dayanacak şekilde yeniden yapımına başlanması eğitim camiasını sevindirdi.

Kaymakam Yüksel Ünal, depremin hemen ardından TOKİ'nin hiç vakit kaybetmeden 16 derslikli Beyce İlköğretim, 32 derslikli Cumhuriyet Lisesi, 32 derslikli Nurullah Koyuncuoğlu Anadolu Lisesi, bir eğitim bloğu ile 5 atölyeden oluşan Endüstri Meslek Lisesi inşaatlarına başladığını, 24 derslikli Kız Meslek Lisesi ile 16 derslikli Halk Eğitimi Merkezi ve 24 derslikli Yusuf Koyuncuoğlu İlköğretim okulu inşaatına da bu günlerde başlayacak olmasını ilçede eğitim ve öğretimin aksamaması açısından çok olumlu bulduklarını kaydetti.
19 Mayıs'taki 5.9'luk depremin ardından ağır hasar oluşan okulların can ve mal güvenliği açısından oluşturduğu tehlikeler nedeniyle Milli Eğitim Bakanlığının iznini alarak kendilerinin gözetiminde yıkıldığını vurgulayan Kaymakam Ünal, söz konusu eğitim kurumlarının 9 büyüklüğündeki bir depreme dayanacak halde deprem yönetmeliğine uygun bir şekilde yeniden yapılmasını, eğitiminin kalitesinin artması ve ilçenin modernleşmesi açısından çok olumlu bulduğunu söyledi.
TOKİ'nin ilçede eğitime verdiği büyük desteğin bununla da sınırlı kalmadığına vurgu yapan Kaymakam Ünal, “TOKİ, 928 kalıcı konutların yapım çalışmalarının devam ettiği Muradınlar Mahallesinde ayrıca 32 derslikli bir ilköğretim okulu ile 32 derslikli bir lise inşaatına başladı. Ayrıca depremde orta hasar gören Ticaret Meslek Lisesi ile Öğretmen Evinin de güçlendirme çalışmalarını TOKİ'nin üstlenmiş olması eğitim ile ilgili sorunlarımızı kafamızdan atmamıza yardımcı oldu. Kendilerine Simav halkı adına sonsuz teşekkürlerimizi ve şükranlarımızı sunuyoruz” şeklinde konuştu.

TOKİ'NİN YAPIMINA BAŞLADIĞI EĞİTİM YUVALARI 2011-2012 EĞİTİM DÖNEMİNİN İKİNCİ YARISINDA EĞİTİME BAŞLAYACAK
Simav Kaymakamı Yüksel Ünal ayrıca, toplam 7 yeni okul inşaatının 2011-2012 eğitim ve öğretim döneminin ikinci yarısına yetiştirilmesi için TOKİ'nin çalışmalarını günde üç vardiya şeklinde geceli gündüzlü sürdürdüğünü bildirdi.

OKULLAR YAPILINCAYA KADAR ÖĞRENCİLER EĞİTİME BAŞKA OKULLARDA DEVAM EDECEK
Simav Kaymakamı Yüksel Ünal, inşaat çalışmaları bitirilinceye kadar Kız Meslek Lisesi öğrencilerinin ilçenin Esenevler Mahallesindeki İstanbul Menkul Kıymetler Borsası (İMKB) ilköğretim Okulunda, Nurullah Koyuncuoğlu Anadolu Lisesi öğrencilerinin Anadolu Öğretmen Lisesi'nde, Ticaret Meslek Lisesi öğrencilerinin Gülizar Eren İlköğretim Okulunda, Beyce İlköğretim Okulu öğrencilerinin Atatürk İlköğretim Okulunda, Yusuf Koyuncuoğlu İlköğretim Okulu öğrencilerinin 4 Eylül İlköğretim Okulunda eğitimlerine devam edeceklerini, bunun yanında Öğretmenevinin de 4 Eylül İlköğretim Okulunda geçici bir süreliğine hizmet vereceğini kaydetti.

KÖY VE BELDELERDEKİ HASAR GÖREN OKULLARA İL ÖZEL İDARESİNDEN 300 BİN LİRALIK ÖDENEK
Simav Kaymakamı Yüksel Ünal, 19 Mayıs'taki 5.9'luk depremde şehir merkezindeki 7 okulun yanı sıra bazı belde ve köylerdeki okullarında az veya orta hasar gördüğünü, bu okulların onarımları için de Kütahya İl Özel İdaresinin yardım eli uzattığını bildirdi.
Kaymakam Ünal, Kütahya İl Özel İdaresinden temin edilen 300 bin liralık ödeneği gördükleri hasar durumuna göre okullara gönderildiğini ve bu onarım çalışmalarının da Milli Eğitim Müdürlüğünün gözetiminde okul yönetimleri ve mahalli idareler tarafından yaptırıldığını kaydetti.
Kaymakam Ünal, Kütahya İl Özel İdaresinden sağlanan 300 bin lira ödenek ile başlanan okul onarım çalışmalarının önümüzdeki yeni eğitim dönemine yetişmesinin planlandığını ve kendisinin de bu işlemlerin aksamaması için sürekli bu köy ve beldeleri dolaşarak inşaatları denetlediğini kaydetti.

-SİMAV'DA AZ HASARLI KONUT SAHİPLERİNE 750 TL'LİK YARDIM-
19 Mayıstaki 5,9'luk depremin vurduğu köyleriyle birlikte 70 bin nüfuslu Kütahya Simav'da az hasarlı konut sahiplerine 750 TL'lik devlet yardımı yapılacağı bildirildi.
Simav Kaymakamı Yüksel Ünal yaptıkları hasar tespit çalışmalarında ilçede 7 bin 300 dolayında az hasarlı konut tespitinde bulunduklarını ve bu konutların sahiplerine devlet olarak 750 TL tutarında geri ödemesiz hibe şeklinde devlet yardımı yapılacağını bildirdi.
Bu haktan yararlanmak isteyen konut sahiplerinin Afet ve Acil Durum Yönetiminden temin ettikleri hak sahibi belgesine kaymakamlıktan alacakları formu da doldurduktan sonra kendilerine başvurmaları gerektiğine vurgu yapan Kaymakam Ünal, Kaymakamlık bünyesinde oluşturulan harcama komisyonunun talepleri incelemesinin ardından hak sahipleri adına 750 TL yardımın Halk Bankası Simav Şubesinde adlarına açılacak hesap numarasına yatıracaklarını ve vatandaşların haftanın pazartesi günleri olmak üzere bankaya giderek paralarını alabileceklerini söyledi.
Az hasarlı konut sahiplerine yapılacak 750 TL tutarındaki para yardımının devletin vatandaşa bir hediyesi olduğunu dile getiren Kaymakam Ünal, “ Bu para devletin vatandaşa bir hediyesidir. Karşılıksız verilecektir. Hak sahipleri de bu paraları aldıktan sonra evindeki ufak tefek hasarları en kısa sürede onarmak suretiyle evlerine gireceklerdir. Simav'da hayatın bir an önce normale dönmesini istiyoruz” şeklinde konuştu.
750 TL tutarındaki para yardımından yararlanmak için vatandaşlardan bazı talepleri bulanacağını kaydeden Kaymakam Ünal, “ Devlet yardımını alabilmesi için vatandaşın mutlak surette hak sahibi olması şartı var. Bunun yanında tapusunu da isteyeceğiz. Vereseli durumlarda herhangi bir işlem yapmayacağız. Ev sahibinin Simav dışında oturması halinde konuta ait belgeleri ibraz etmesi durumunda 750 TL tutarındaki devlet yardımını kiracısına da verebileceğiz. Ancak bunun için ev sahibi ile kiracı arasında imzalanmış bir protokol arayacağız. Muhtardan da bu konuda bir onay isteyeceğiz” dedi.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
   Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com