Topbaş, Sultangazi'de seçim turunda

Topbaş, Sultangazide seçim turunda
İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Topbaş:

İSTANBUL (AA) - İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, göreve geldiği günden bu yana Edirnekapı-Habipler Tramvayı'nın yanlış bir proje olduğunu söylediğini ancak işe başlanmış olarak devraldıkları için bitirmek zorunda kaldıklarını ifade ederek, "Bu hattı Habipler-Vezneciler arasında metroya çeviriyoruz. Tramvay metroya dönünce trafik sıkıntısı tamamen bitecek" dedi. 

Topbaş, Sultangazi Merkez Camisi'nde cuma namazını kıldıktan sonra Sultangazi Meydanı'nda seçmenlere seslendi. 

CHP'nin İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan adayı Mustafa Sarıgül aleyhine pankart açan vatandaşlara seslenen Topbaş, "Bu davranışlar bize yakışmaz. Bunu hemen yok edin. Siyaset yaparken değerlerimizi sarsacak hiçbir söz söyleyemeyiz. Davranışta bulunamayız. Biz diğerlerine uymayacağız. Biz ilkeli siyaset yapacağız. Her söz sahibine aittir" diye konuştu.

Sultangazi Belediye Başkanı Cahit Altunay'ın da bulunduğu seçim otobüsünde Topbaş'ın konuşması sık sık tezahüratlarla kesildi.

İstanbul'un dünyada hak ettiği yere gelmesi için 10 yıldır gece gündüz çalıştıklarını dile getiren Topbaş, yerel yönetimin ideoloji değil, hizmet anlamına geldiğini söyledi.

Topbaş, İstanbul'a 690 milyon liralık yatırımın devamının geleceğini ifade ederek, İstanbul'da yaptıkları her işin, Türkiye ve dünyaya model olduğunu, istihdam oluşturduğunu ve ülkenin kalkınmasına katkı sağladığını anlattı.

 İstanbul'u metro ağlarıyla ördüklerini, 286 kavşak ve 410 kilometre yeni yol yaptıklarını belirten Topbaş, şu bilgileri verdi:

"Bu yolların en büyüğünü de Sultangazi'ye yaptık. Bu yollardan önce Sultangazi ve Arnavutköy'e nasıl ulaşıldığını bir hatırlayın. Bir devlet gibi devasa yollar yapıyoruz. İnşallah Arnavutköy'ün merkezine erişimi daha da kolaylaştırmak için oradaki hastanenin arkasından kamulaştırmalarla birlikte 100 milyon lira harcayarak, yeni bir yol yapıyoruz. Sultangazi Belediye Başkanımızın her türlü haklı isteğini İstanbul Büyükşehir Belediyesi olarak yerine getirdik. 690 milyon lira yatırım yaptık. Silivri'ye 1 milyar 140 milyon lira yatırım yaptık. Daha sizin yatırım hakkınız var. Biz hizmet ederken ayrım gayrım yapmadık. Öyle bir ahlakta değiliz. İnsana hizmet etmek en büyük şiarımız. İstanbul'daki 148 okula kapalı spor salonu yaptık. 60 daha ekliyoruz. Bu kapsamda 3 spor salonu da Sultangazi'ye yapıyoruz."

- "Tramvay metroya dönüşüyor"

Göreve geldiği günden bu yana Edirnekapı-Habipler Tramvayı'nın yanlış bir proje olduğunu söylediğini, ancak işe başlanmış olarak devraldıkları için bitirmek zorunda kaldıklarını aktaran Topbaş, hattı iki ayrı noktada yeraltına almalarına rağmen yoğun talebi karşılamadığını söyledi.

Topbaş, sözlerini şöyle sürdürdü:

 "Bu hattı Habipler-Vezneciler arasında metroya çeviriyoruz. Böylece ilçenizden metroya bindiğinizde İstanbul'un her noktasına hızlı ve konforlu bir şekilde gidebileceksiniz. Buraya yerleşirken hiç metro gelir diye düşündünüz mü? Bu metronun devamını da 3. havalamınına doğru Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığımız yapacak. Buradan havalimanına metroyla gideceksiniz. Bu, Sultangazi'nin en modern bir hale gelmesi demektir. Paramız var, gelecek dönem bu projeyi yapacağız. Tramvay metroya dönünce trafik sıkıntısı tamamen bitecek."

- "Kadıköy'de bile yok"

Sultangazi'ye mükemmel bir kültür merkezi ve buz pateni pisti yaptıklarını belirten Topbaş, konuşmasını şöyle sürdürdü:

"Kadıköy'de bile böyle bir kültür merkezi ve buz pateni pisti yok. Kadıköy ve Bakırköy'den gelip, Sultangazi'yi görsünler. Yüreği yanmayanın gözü yaşarmaz. Sultangazi, yeni meydanları, spor alanları ve mahallelerde inşa edilecek küçük sahaları ve çocuk oyun alanlarıyla çok daha güzel bir ilçe olma yolunda. Sultangazi Meydanı'nı biz yaptık. İlçedeki trafiği rahatlatmak adına katlı otoparklar da inşa edeceğiz. 30 Mart'ta Cahit Altunay ile bizi kol kola girdirirseniz, bu hizmetlerimiz artarak devam edecek. Sultangazi dünden çok farklı, yarın çok daha farklı ve güzel olacak."

Topbaş, KİPTAŞ'ın, ev hayali dahi olmayan dar gelirli vatandaşlara yönelik 10 bin konutluk yeni projesinin, 1400 konutluk ilk etabının yakında başlayacağını bildirdi.

İlçedeki Hayvanat Bahçesi Projesi'ni, mülkiyet sorununu çözdükten sonra hayata geçireceklerini belirten Topbaş, "Sultangazi'nin yarını bugünden çok daha farklı olacak" dedi.

Milletin değerleriyle örtüşemeyenlerin milletin gönlünde yer tutamayacağını vurgulayan Topbaş, "Siyasetin bir duayeni 'siyaset ya ilimle ya filmle olur' diyor. Biz siyaseti ilim ve hizmet üzerine kurduk. CHP'li belediyelerde 5 örnek proje gösteremezler. 'Biz ne aldatan ne aldanan olacağız' dedik. Sözü namus bildik ve asla yere düşürmedik. Milletimiz bizi gayet iyi biliyor" diye konuştu. 

- "Su sıkıntısı yok"

Kuraklığa rağmen İstanbul'un su sıkıntısının bulunmadığını dile getiren Topbaş, "Birileri 'yağmur yağmasa da su sıkıntısı olsa' dese de İstanbul'un su sıkıntısı yok. Onlar geçmişte birilerinin aklıyla bulutları tohumlayıp, yağmur yağdırmayı denediler. Ama yağmadı, o bilim de başarılı olamadı" ifadelerini kullandı. 

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
   • Çok Okunanlar
     Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
     Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
     E-Posta: info@sansursuzhaber.com