Topbaş: Taksim'deki çalışma 8 aydan önce bitecek

Topbaş: Taksim'deki çalışma 8 aydan önce bitecek
İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, Taksim projesindeki çalışmaların 8 aydan önce tamamlanacağını açıkladı.

İstanbul'da gazetecilerin sorularını yanıtlayan İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, "Taksim'deki çalışmalar 8 aydan kısa bir sürede bitirilecek" dedi.
 
Taksim Meydanı'ndaki çalışmaların 2 arkeolog denetiminde yürütüleceğini de ifade eden Topbaş, "Taksim, arkeolojik sit alanı değil. Tarihi eser çıkma olasılığı çok düşük. Yine de Kültür Bakanlığı'na başvuruda bulunduk ve kazıların başında durması için iki arkeolog görevlendirilmesini talep ettik" dedi.
 
Taksim Meydanı Düzenleme Projesi çalışmaları kapsamında, Cumhuriyet Caddesi 5 Kasım'dan itibaren Tarlabaşı'ndaki otoparktan, Divan Oteli önüne kadar trafiğe kapatıldı.
 
Meydanı yayalaştırma projesi ile Tarlabaşı Bulvarı–Cumhuriyet Bulvarı araç trafiği yer altına alınacak. Tarlabaşı'ndan gelen araçlar kesintisiz bir şekilde Harbiye, Taşkışla, Dolmabahçe yönüne gidebilecek.
 
Gümüşsuyu, Sıraselviler ulaşımı Mete Caddesi üzerinden AKM önü-The Marmara Otel önünden yüzeyden sağlanacak. Cumhuriyet Caddesi üzerinde Tarlabaşı-Harbiye yönünde 400 metre, Harbiye-Tarlabaşı yönünde 320 metre uzunluğunda tek tünel yapılacak. Anıt etrafındaki araç trafiği, otobüs ve duraklar meydandan kaldırılacak.
 
Gezi Parkı, AKM önü, Talimhane ve İstiklal Caddesi'ne yayalar trafik kesintisi olmadan ulaşabilecek. Araç altgeçidi, Tarlabaşı Bulvarı istikametinde mevcutta bulunan araç otoparkından, Divan Oteli önüne kadar devam edecek. Böylece Taksim, yaklaşık 100 bin metrekarelik yayalaşmış bir meydana sahip olacak. (CTK)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com