Topkapı Sarayı'nda eylem

Topkapı Sarayı'nda eylem
Hasankeyfliler ve Doğa Derneği gönülleri Topkapı Sarayı’nı ziyarete kapatarak 12 bin yıllık tarihlerinin Ilısu Barajı ile yok edilmek istenmesini protesto etti.

Hasankeyf'in, Ilısu Barajı projesi kapsamında sular altında kalma tehlikesine dikkat çekmek isteyen Doğa Derneği üyeleri ve bir grup Hasankeyfli, Topkapı Sarayı giriş kapısını kapattı. 'Unesco Dünya Kültür Mirasları Topkapı ve Hasankeyf Taşınamaz' yazılı pankart açan eylemciler, sular altında kalma tehlikesiyle karşı karşıya olan yüzlerce yıllık tarihi alanların ve nesli tehlike altındaki türlerin fotoğraflarını da sergilediler.

"Topkapı Sarayı'nı taşıyabilir misiniz?"

Eylem ile ilgili açıklama yapan Doğa Derneği Genel Müdürü Engin Yılmaz, "Hasankeyf'in, Dünya Kültür Mirası alanı olması için gerekli girişimlerde bulunulmadı. Bu tarihi ve eşsiz mekan Ilısu Barajı'nın suları altında kalacak. Kültürel yaşam ve doğa yok olacak. Yetkililer burayı taşıyacaklarını söylüyorlar. Biz bu saçmalığı göstermek için bulunuyoruz. Nasıl ki, Dünya Kültür Miras Alanı olan Topkapı Sarayı'na insanların girmesini engelleyemezseniz, Topkapı Sarayı'nı taşıyamazsanız, Hasankeyf'i de taşıyamazsınız diyoruz" diye konuştu.

Eylem için Hasankeyf'ten gelen emekli imam İsmail Koçyiğit ise tarihi Hasankeyf'in sular altında kalmasını ya da taşınmasını istemediklerini belirterek "Antik kentimiz Hasankeyf ve Dicle Vadisi yıllardır Ilısu Baraj projesinin tehdidi altında. Hükümet 2010 yılında Hasankeyf Kalesi ve çevresindeki tarihi alanları ziyarete kapattı" dedi.


Eylem Topkapı Sarayı'nı ziyaretle bitti

Eylem sırasında, Topkapı Sarayı girişindeki özel güvenlik görevlileri ile eylemciler arasında kısa süreli bir tartışma yaşandı. Eylemcilerin, Topkapı Sarayı'na girmek isteyen turistleri engellediğini iddia eden özel güvenlik görevlileri pankartı indirirken, ellerinde taşıdıkları fotoğrafları da almak istedi. Yaşanan arbede ve tartışmanın ardından polisin de gelmesiyle eylemlerini sona erdiren eylemciler, gişeden bilet alarak Topkapı Sarayı'nı ziyaret etti.(ANK)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Dikkat! Bu yollar 2 gün kapalı02 Ocak 2015 Cuma 14:37
 • Zabıta ceza değil ödül dağıttı26 Aralık 2014 Cuma 15:50
 • İzmir yeni yıla 'Özlem'le girecek26 Aralık 2014 Cuma 15:48
 • İstanbul'da taksici eylemi26 Aralık 2014 Cuma 10:39
 • İstanbul’da 12 saatlik su kesintisi24 Aralık 2014 Çarşamba 13:00
 • Sis bir çöktü bir daha kalkmak bilmedi08 Aralık 2014 Pazartesi 14:56
 • Trafik polisine ceza kesildi01 Aralık 2014 Pazartesi 10:27
 • İçme suyuna kanalizasyon atığı karıştı!27 Kasım 2014 Perşembe 11:03
 • AKP'li başkandan tarihi itiraf!26 Kasım 2014 Çarşamba 09:34
 • Çeşme’nin ölüm fermanı19 Kasım 2014 Çarşamba 08:22
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com