Toplantılar Devam Ediyor!

Toplantılar Devam Ediyor!
Tarım ve Kırsal Kalkınmaya Destekleme Kurumu (TKDK) Afyonkarahisar İl Koordinatörlüğü uzmanları tarafından sektör temsilcilerine yönelik 'Süt üreten tarımsal işletmelerde yatırım' konulu bir eğitim toplantısı gerçekleşti..

Tarım ve Kırsal Kalkınmaya Destekleme Kurumu (TKDK) Afyonkarahisar İl Koordinatörlüğü uzmanları tarafından sektör temsilcilerine yönelik 'Süt üreten tarımsal işletmelerde yatırım' konulu bir eğitim toplantısı gerçekleşti. Afyonkarahisar Ticaret ve Sanayi Odası (TSO) meclis salonunda gerçekleşen toplantıda konuşan Afyonkarahisar TSO Meclis Başkanı Mustafa Hancıoğlu, Afyonkarahisar'ın süt üretiminde Türkiye genelinde ilk 7'inci sırada yer aldığını açıkladı. Türkiye'nin 2005'teki yıllık yaklaşık 11,1 milyon tonluk üretimiyle dünyanın en büyük süt üreticisi ülkeleri arasında olduğunu hatırlatan Hancıoğlu, 'Bu üretimin yüzde 90'ı inek sütü, yüzde 8'i koyun sütü, ve yüzde 2'si keçi sütüdür. Üretimin yüzde 18'inin kullanıldığı ve kişi başına tüketilen süt ürünlerinin yüzde 15 olduğu düşünüldüğünde ülkedeki süt tüketiminin oldukça düşük olduğu görülmektedir. Kişi başına yıllık süt tüketimi 147 litredir' dedi. Süt fiyatlarının tüketicinin satın alma gücü ile kıyaslandığında oldukça yüksek olduğunu vurgulayan Hancıoğlu, bunun nedeninin ise süt toplama faaliyetlerinin yüksek olması olduğunu söyledi. Endüstriyel sütü sadece yüksek gelirli gruplar satın alabilmekte olduğunun altını çizen Hancıoğlu, 'Az gelirli hane halkının ulaşabildiği düşük fiyatlı, işlenmemiş, düşük kaliteli süt ise kayıt dışı dağıtım sisteminin artmasına sebep olmaktadır' şeklinde konuştu.
TKDK Afyonkarahisar İl Koordinatörü Metin Şehitoğlu, Türkiye'deki süt işleme ve pazarlamaya yönelik üretimlerin Avrupa Birliği standartlarında yapılmaması durumunda Türkiye'deki süt üreticilerinin AB ile rekabet etme şansının yok denecek kadar az olduğunu belirtti. Şehitoğlu, 'Bu destekler ile mevcut işletmelerin veya sıfırdan kurulacak işletmelerin AB ile rekabet edebilir hale getirilmesini hedefliyoruz. Türkiye'de beyaz et sektörü gibi bazı sektörler AB'ye uyum konusunda büyük gayret gösteriyor. Ama bunun dışında kalan sektörlerin de aynı gayreti göstermesi gerekiyor' diye konuştu.
Açılış konuşmalarının ardından TKDK Afyonkarahisar İl Koordinatörlüğü'ne bağlı uzmanlar tarafından süt sektörüne yatırım yapmak isteyen veya mevcut yatırımını teşvikler ile geliştirmek isteyenlere yönelik bilgiler verildi.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
   Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com