Toplu Kadrolaşma İdaresi

Toplu Kadrolaşma İdaresi
TOKİ için Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na şok suçlama
Türk Büro-Sen, “torpilsiz Anadolu genci” denilerek TOKİ’ye alınan 800 kişiden 300’ünün, AKP’li milletvekillerin oğlu, kızı, gelini ve yeğeni olduğunu açıkladı
 
Türk Büro-Sen, Toplu Konut İdaresi’ne (TOKİ) 300 dolayında milletvekili yakınının torpille yerleştirildiğini iddia etti ve bu kişilerden bir bölümünün adını açıkladı. Türk Büro-Sen, 2010 KPSS’ye 3 milyon 254 bin kişinin katıldığını belirtti. Milyonlarca kişinin devlet memuru olabilmek için aylarca çalışıp, bu sınavda ter döktüğünü kaydeden Türk Büro-Sen, Çevre Bakanı Bayraktar’ın geçtiğimiz günlerde “TOKİ ve iştiraklerine 800 civarında temiz ve torpilsiz Anadolu gençlerini almaya çalıştım” açıklaması yaptığını hatırlattı. Türk Büro-Sen “Biz kendisine sormadan edemiyoruz. Kendisinin TOKİ Başkanlığı’nı yürüttüğü dönemde KPSS şartı aranmadan istihdam edilen sayıları 300’ü aşan milletvekili yakınları da ‘Torpilsiz Anadolu Genci mi?’ “ diye sordu.
 
Kontenjandan iddiası
Türk Büro-Sen, Bakan Bayraktar’ın “İhtiyacımız olan mesleklerden okulunu derece ile bitiren ve belli tecrübesi olan lisan bilen eleman alımı yapabilmek için çalışıyoruz” açıklamasını da hatırlatırken, “Aşağıda isimleri geçen milletvekili yakınları da mı okullarından derece ile mezun oldular? Torpilsiz Anadolu Çocuklarının ne kadarı Sayın Bakan’ın seçim bölgesi doğumlu kişilerden oluşuyor?” sorularını yöneltti.
TOKİ’nin “Toplu Kadrolaşma İdaresi” haline geldiğini iddia eden Türk Büro-Sen’in açıklaması şöyle devam etti: “… Kamu kurumlarının istihdam oranlarına bakıldığında yüzde 90,49 oranıyla en yüksek dolu kadroya sahip olan kurumlardan birisi olan TOKİ’de ise yine yandaş istihdamının yoğunlaştığı görülüyor. 2985 sayılı Toplu Konut Kanunu’nun Ek-3. maddesinde verilen istisnai sözleşmeli istihdamı kötüye kullanarak hiçbir kriter göz önünde bulundurulmadan ve KPSS şartı aranmadan memur kadrolarına atamalar yapıldı.

Torpillilerin isimleri
Kurumda son 8 yılda bu şekilde atananların sayısı 300’ün üzerindedir. Tamamı da siyasi iktidarın ve kurum yöneticilerinin akrabalarından oluşmaktadır.” Türk Büro-Sen, TOKİ’de işe başlayan bazı AKP’li isimleri ise şöyle sıraladı: “AKP Adana Milletvekili Dengir Mir Fırat’ın kızı Neval Fırat Çekiç, AKP Kars Milletvekili Zeki Karabayır’ın oğlu Ö. Faruk Karabayır, AKP Diyarbakır eski Milletvekili Nurettin Dilek’in kızı Ruken Dilek, AKP Rize eski Milletvekili Abdulkadir Kart’ın kardeşi Hasan Kart, AKP Batman eski Milletvekili M. Ali Suçin’nin yeğeni ve damadı Sabahattin Suçin, AKP Trabzon Milletvekili Kemalletin Göktaş’ın oğlu, yeğeni ve eşleri TOKİ’de akrabalık ilişkileri göz önünde bulundurularak istihdam edildi.”  (SBK)
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com