Toplu konut inşa edildiği iddiası

Toplu konut inşa edildiği iddiası
Kütahya'nın Simav ilçesinde, Başbakanlık Toplu Konut İdaresinin (TOKİ), depremzedeler için 928 dairelik kalıcı konutu, şehitler anısına yaptırılan anıtın yıkılması sonucu açılan ormanlık araziye inşa ettirdiği iddia edildi.

Orman ve Su İşleri Bakanlığı Silvikültür Daire Başkanlığında memurluktan emekli olan Burhanettin Seçkin,yaptığı açıklamada, 19 Mayıs'ta yaşanan 5,9 büyüklüğündeki depremde evleri yıkılan ve ağır hasar görenler için TOKİ tarafından Muradınlar Mahallesi'nde 928 dairelik kalıcı konut inşa ettiğini söyledi.
Konutların, 2008 yılında Kaymakamlık tarafından yaptırılan şehitlik anıtı yıkılarak açılan orman arazisinde inşa edildiğini öne süren Seçkin, şöyle konuştu:
''Mesleğimi sürdürdüğüm dönemlerde Çanakkale'de şehitliklerin düzenlenmesinde görev aldım. En büyük hayallerimden biri de Çanakkale Şehitliği'nden esinlenerek Simav'da aynısı gerçekleştirmekti. Emekli olduktan sonra bunu camilerde toplanan bağışlar ve hayırseverlerin destekleriyle memleketimde gerçekleştirdim. Şehitliğin yerine TOKİ konutlarının yapılmasına çok üzüldüm. Şimdi iş işten geçti. Keşke yapılabilecek bir şeyler olsaydı.''

-''Söz konusu alanda şehit mezarı yoktu''-

Simav Kaymakamı Yüksel Ünal, söz konusu alanın Şehitler Ormanı adıyla kendisinden önceki dönemlerde oluşturulduğunu hatırlattı.
Üzerinde Simav'ın 27 şehidinin isimleri yazılı anıtın TOKİ tarafından yıkıldıktan sonra bir vatandaşın kendilerine şikayette bulunması üzerine konuyu araştırdığını dile getiren Ünal, şunları kaydetti:
''Burası devletten ödenek çıkarılarak yapılmayan, resmi bir açılış töreni düzenlenmeyen, sadece sembolik bir alandı ve anıt başka yere taşındı. Konunun üzerinde hassasiyetle duruldu. Burada şehit mezarı da olmadığından dolayı anıt, Çevre ve Orman Bakanı Veysel Eroğlu'nun talimatıyla Naşa beldesinde oluşturulan 'Şehitler ve Gaziler Hatıra Ormanı'na taşındı. Bayrak direği de Bahtıllı beldesinde bulunan şehitliğe konuldu.''


Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com