Toplu sözleşme süreci protesto edildi

Toplu sözleşme süreci protesto edildi
Türkiye Kamu-Sen Afyonkarahisar İl Temsilciliği üyeleri, yaptıkları eylemle toplu sözleşme sürecini protesto etti.

Merkez PTT binası önünde gerçekleştirilen eylemde grup üyeleri adına basın açıklaması yapan Türkiye Kamu-Sen Afyonkarahisar İl Temsilcisi Erol Özsoy, memurlar, emekliler ve aileleriyle birlikte 20 milyon vatandaşı doğrudan ilgilendiren toplu sözleşme sürecinin mahkum konfederasyonun attığı imza sonucu başlamadan bittiğini söyledi. Söz konusu konfederasyonun hükümetle kapalı kapılar ardında yaptığı pazarlıkların ardından memurlar ve emeklilere hiçbir fayda sağlamayan bir anlaşmaya imza attığını kayden Özsoy, şu ifadeleri kullandı:
“Malum konfederasyon ve hükümetin iş birliği neticesinde memurlar, adeta daha maça çıkmadan hükmen mağlup olmuşlardır. Bu ortaklar, heyet üyelerinden kaçarak kapalı kapılar ardında bir araya gelmişler ve 4688 sayılı kanuna aykırı olarak, kamu görevlileri heyetinden gizli bir pazarlık gerçekleştirmişlerdir. Bugün memurlarımız toplu sözleşme görüşmelerinin neden 2 oturumda bitirildiğini ve daha önümüzde 23 gün gibi uzun bir süre varken yüz yüze oldukları yüzlerce sorununun neden konuşulmadığını merak etmektedir. Türkiye Kamu-Sen toplu sözleşme görüşmelerinde kanundan doğan bir hak olarak başından sonuna kadar bulunma ve pazarlık yapma hakkına sahiptir. Buna rağmen 2013 toplu sözleşmelerinde hem gayrihukuki hem de gayriahlaki bir tutum sergilenmiş ve bu tutuma Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakan Faruk Çelik de çanak tutmuştur.”

“MİLYONLARCA ÇALIŞANI MASADA SATANLARI ŞİDDETLE VE NEFRETLE KINIYORUZ”
Hukukun ve ahlaki değerlerin ayaklar altına alındığı bir toplu sözleşme sürecinin yaşandığını iddia eden Özsoy, “Sonuçta müzakere edilecek yüzlerce konuya, memurların çözüm bekleyen onlarca sorununa rağmen, üstelik yasal süresinden tam 23 gün önce bütün Türkiye’nin gözleri önünde oynanan bir çadır tiyatrosuyla son bulmuştur. Memurlara müjde olarak sunulan maaş artışı, 2014 yılının tamamı için net, yaklaşık olarak 123 TL’ye denk gelmektedir. Üstelik bu artış, bütün bir yıl boyunca geçerli olacak, memur 2014 yılında enflasyon yüksek çıksa dahi fark alamayacaktır. Bugün itibarı ile aile yardımı ve çocuk parası hariç ortalama memur maaşının 2 bin TL olduğu düşünüldüğünde 2014 yılında memurlara reva görülen maaş zammının yüzde 6 olduğu görülmektedir. Türkiye Kamu-Sen olarak memurlar aleyhine yürütülen bu gizli pazarlığı, bu kirli oyunu protesto ediyor, memurlarımızı, emeklilerimizi aldatmaya yeltenenleri ve milyonlarca çalışanı masada satanları şiddetle ve nefretle kınıyoruz. Bu toplu sözleşme, sendikacılık tarihine kara bir leke olarak geçmiştir. Bütün memurlar ve emekliler, bu kara lekenin mimarlarını asla unutmayacak ve mutlak surette bu rezaletin hesabını soracaktır” ifadelerini kaydetti.
Eylemci grup, yapılan basın açıklamasının ardından olaysız dağıldı. (SBK)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Dikkat! Bu yollar 2 gün kapalı02 Ocak 2015 Cuma 14:37
 • Zabıta ceza değil ödül dağıttı26 Aralık 2014 Cuma 15:50
 • İzmir yeni yıla 'Özlem'le girecek26 Aralık 2014 Cuma 15:48
 • İstanbul'da taksici eylemi26 Aralık 2014 Cuma 10:39
 • İstanbul’da 12 saatlik su kesintisi24 Aralık 2014 Çarşamba 13:00
 • Sis bir çöktü bir daha kalkmak bilmedi08 Aralık 2014 Pazartesi 14:56
 • Trafik polisine ceza kesildi01 Aralık 2014 Pazartesi 10:27
 • İçme suyuna kanalizasyon atığı karıştı!27 Kasım 2014 Perşembe 11:03
 • AKP'li başkandan tarihi itiraf!26 Kasım 2014 Çarşamba 09:34
 • Çeşme’nin ölüm fermanı19 Kasım 2014 Çarşamba 08:22
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com