Toplu taşımada ''akıllı kart'' dönemi

Toplu taşımada ''akıllı kart'' dönemi
Kütahya'da özel halk otobüslerinde kullanılmaya başlanan ''akıllı kart'' sistemi törenle tanıtıldı. Kütahya Belediye Başkanı Mustafa İça, Cumhuriyet Caddesi'ndeki törende yaptığı konuşmada, toplu ulaşıma ile ilgili çalışmalarda önemli mesafe


     Toplu ulaşımda esnaf ve vatandaşı ortak noktada çağdaş bir hizmet anlamında birleştirecek tek çözümün akıllı kart olduğunu belirten İça, ''Kart 43'' adıyla yeni başlatılan uygulamayla para ve para üstü alıp verme döneminin ortadan kalktığını söyledi.
     Bunun yanı sıra otobüs işletmecilerinin ortak çıkarları doğrultusunda havuzda birikecek paranın bölüşüleceğini, böylece dayanışmanın güçlenip hizmet kalitesinin artacağını ifade eden İça, ''Hem halkımızı hem otobüs işletmecisi esnafımızı koruyacak, birleştirecek çözümü bir araya getirdik'' dedi.
     İça, akıllı kart sistemi yanında taşıt kontrol sistemini de faaliyete geçirdiklerini belirterek, şöyle devam etti:
     ''Duraklar arasında başlangıçtan son durağa kadar mesafenin uzun zaman aldığı yönünde şikayetler geliyordu. Buna çözüm olarak uzaydan kontrol sistemi kurduk ve tüm hatları kontrol ediyoruz. Hangi otobüsün nereye, kaç dakikada gidip geleceği belirlenmiştir. Otobüs sürücüleriyle işletmeciler de gerekli titizliği gösteriyor. Zaten belirlenen sürelere uyum göstermezlerse bunun cezai yükümlülüğünü yerine getirmek zorunda kalırlar.''
     Belediye Başkanı İça ile sistemi kurup işleten E-Kent firması yöneticileri, bir halk otobüsünde sistemin açılışını yaptı.
     Bando ekibince mini konser verilen tören, İça'nın caddeden geçen bazı vatandaşlara ''Kart 43'' olarak adlandırılan akıllı kartlardan dağıtmasıyla sona erdi.
    
     -BAZI İŞLETMECİLERİN DAVA AÇMAYA HAZIRLANDIĞI İDDİASI-
    
     Törenin ardından temsili olarak kartı cihazda kart işlem merkezine giderek yetkililerden bilgi alan İça, basın mensuplarının sorularını yanıtladı.
     İça, bir gazetecinin, bazı otobüs işletmecilerinin akıllı kart sistemiyle ilgili dava açmaya hazırlandığını anımsatması üzerine, herkesin adalete başvurma hakkı olduğunu kaydetti.
     Göreve geldiği günden bu yana birçok konuda bazı kişilerce değişim ve gelişime direnç gösterildiğini bildiren İça, şöyle konuştu:
     ''Bu direnci gösteren kişiler halkın, esnafın menfaatine uygun ortak noktayı bulduğumuzda buna uymak durumundadır. Belediyemiz kararlılıkla bunun halkımız ve esnafımız yararına olduğu bilinciyle cezai müeyyideler koymuştur. İlgili yasaya göre toplu ulaşımı düzenlemek, belediyelerin görevidir. Gelişmiş illere baktığımızda bu direncin anlamsızlığını görüyoruz. Otobüs işletmecilerinin arasında 15-20 kişilik grup direnç gösteriyor. Ancak bu işi yapan 287 esnafımız var. Bu kişiler eninde sonunda bu uygulamaya geçecektir. Hepimize olgunluk ve adalete saygınlık düşmektedir.''

 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com