'Toplu tecavüz'e karşı isyan!

'Toplu tecavüz'e karşı isyan!
Hindistan'da protestolara neden olan "toplu tecavüz" olayının kurbanı 23 yaşındaki kızın yaşam mücadelesini kaybetmesinin ardından ülke bir kez daha karıştı.

Hindistan'ın başkenti Yeni Delhi'de binlerce kişinin katıldığı gösteride saldırganlardan hesap sorulması istendi. Hint polisi ise, saldırıyla ilgili 6 kişinin gözaltına alındığını açıkladı.

Yeni Delhi'de düzenlenen gösterilere katılan binlerce kişi, 23 yaşındaki kızın ölümüne neden olan saldırganların idam edilmesini istedi. Çoğunluğunu kadınların oluşturduğu göstericiler, ülkedeki cinsel saldırı davalarının daha ciddi bir biçimde ele alınması gerektiğine dikkat çekti.Hükümetin cinsel saldırı sanıklarına ömür boyu hapis cezası getirme kararını yetersiz bulan protestocular, yetklilileri göreve çağırdı.

Hint polisi ise saldırıyla ilgili 6 zanlının gözaltına alındığını açıkladı. Polis kadınların toplu taşıma araçlarında korunması için de önlem alacağı sözü verdi. Bu çerçevede, otobüs şoförlerinin kimlik kartlarını görünür yerde tutması, otobüslerdeki koyu renkli camların kaldırılması ve kadın yolcuları korumak amacıyla otobüslerde sivil polis bulundurulması planlanıyor.

Tıp öğrencisi genç kadın, 16 Aralık'ta Yeni Delhi'de bindiği otobüste toplu tecavüze uğramış, dövülerek hastanelik edilmişti.

Olaydan sonra ülke genelinde protesto gösterileri düzenlenmiş ve Başbakan Manmohan Singh, halkı sükunete davet ederek konuyla ilgili ellerinden geleni yapacakları sözünü vermişti. (EAK)Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com