Toplu ulaşımda yeni dönem

Toplu ulaşımda yeni dönem
Kütahya'da kent içi toplu ulaşımın sağlandığı özel halk otobüslerinde ''ikili sistem'' diye tanımlanan yeni düzenleme 7 Şubatta başlayacak.

Kütahya'da kent içi toplu ulaşımın sağlandığı özel halk otobüslerinde ''ikili sistem'' diye tanımlanan yeni düzenleme 7 Şubatta başlayacak.

KÜTAHYA - Kütahya'da kent içi toplu ulaşımın sağlandığı özel halk otobüslerinde ''ikili sistem'' diye tanımlanan yeni düzenleme 7 Şubatta başlayacak.
Alınan bilgiye göre, özel halk otobüslerinde denetim ve düzenleme yetkisi bulunan belediyenin, vatandaşların talepleri doğrultusunda planladığı ikili sistemden ''Kart43'' kartı bulunmayanlar yararlanamayacak. Bu nedenle kartları bulunmayanların satış noktalarından temin etmeleri istendi.
''Büyük şehirlerde ön plana çıkan bir uygulama'' diye tanıtılan ikili sistemin, uzun mesafe yolculuklarında ve farklı istikamete giden yolculara büyük kolaylık sağladığı, ikili sisteme geçiş için yapılan ankette halkın yüzde 70.2'sinin bu sisteme ''evet'' dediği belirtildi.
Sistem, hatlar arası aktarmalı yolculuk yapan kart sahiplerinin 45 dakika içinde ikinci binişlerinde yüzde 50 indirim uygulaması esasına dayanıyor. Aynı hatta ait otobüse binildiğinde uygulamanın geçerliliği bulunmuyor.
Belediye tarafından yapılan sistem tanıtımında indirim uygulaması şu örnekle anlatıldı:
''Atakent Mahallesi'nden kart sahibi bir vatandaşımız Gaybi Efendi Mahallesi'ne gitmek istiyor. Bu durumda Atakent hattı olan 2 numaralı otobüse binerek merkezde iniyor ve 45 dakika içinde Gaybi Efendi Mahallesi güzergahı 9 numaralı otobüse biniyor. 2 numaralı hatta ilk binişinde 1 TL ödüyor, 9 numaralıya 45 dakika içinde biniyor ve 50 kuruş ödüyor, 50 kuruş kazancı oluyor. Bu avantaj sadece Kart43 sahipleri için geçerlidir. Kartla birden fazla kişi kullanma durumunda ilk yolcuya indirim sağlanacak ve ikinci yolcu indirimsiz tarifeden ücretlendirilecek. Aynı hat üzerinde iki kez yolculuk yapan yolcular bu avantajdan yararlanamaz. Örneğin Atakent Mahallesi'nden gelen 2 numaralı hatla yolculuk yapıyor ve indikten sonra 2 numaralı hatta bindiği taktirde avantajdan yararlanamaz ve indirimsiz tarifeden ücretlendirilir.''
Kütahya Belediyesi, ''www.kutahya.bel.tr/ikilisistem/index.html'' internet sayfasında ikili sistemle ilgili bilgileri vatandaşlarla paylaştı. Kart43 sahibi olanların kullanabileceği avantajlar ve halk otobüsü hatlarının güzergahları bu sayfadan takip edilebilecek. Kart43 için detaylı bilgi almak ve satış noktalarını görmek isteyenler ise ''www.aktifkutahya.com'' adresini ziyaret edebilecek.
Vatandaşların yeni sistemleri ilgili soruları Belediye Ulaştırma Müdürlüğünün 2239548 numaralı telefonundan, Kart43 ile ilgi soruları ise 2231338 numaralı telefondan cevaplandırılacak.
-YENİ GÜZERGAHLAR VE ÜCRET TARİFESİ-
Belediyenin ikili sistemle ilgili belirlediği 26 güzergah kent içinde, diğer iki güzergah ise kent merkeziyle Yoncalı ve Ilıca Kaplıcaları arasında işletilecek. Kısa hat olarak tespit edilen güzergahların son durakları, kent merkezindeki transfer istasyonları olacak.
Hazırlanan tarifeye göre, 1, 11, 17 ve 26 numaralı uzun hatlarda ilk binişlerde tam için 1,35 TL, üniversite öğrencileri için 1 TL, lise öğrencileri için 75 kuruş, aktarmalar tam için 50 kuruş, üniversite öğrencileri için 40 kuruş, lise öğrencileri için 35 kuruş olarak ücretlendirilecek.
2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 12, 13, 14, 15, 16, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24 ve 25 numaralı kısa hatların fiyat tarifesi ilk binişlerde tam için 1 TL, üniversite öğrencileri için 85 kuruş, lise öğrencileri için 65 kuruş, aktarmalarda tam için 50 kuruş, üniversite öğrencileri için 40 kuruş, lise öğrencileri için 40 kuruş olarak tespit edildi.
27 numaralı Yoncalı ve 28 numaralı Ilıca hatlarının fiyat tarifesi ise şöyle:
Kütahya'dan Yoncalı'ya gidiş: İlk biniş tam 1 TL, üniversite öğrencisi 85 kuruş, lise öğrencisi 65 kuruş, tüm aktarmalar 2 TL.
Yoncalı'dan Kütahya'ya geliş: Tüm ilk binişler 2 TL, aktarma tam 50 kuruş, üniversite öğrencisi 40 kuruş, lise öğrencisi 35 kuruş.
Kütahya'dan Ilıca'ya gidiş: İlk biniş tam 1 TL, üniversite öğrencisi 85 kuruş, lise öğrencisi 65 kuruş, tüm aktarmalar 2,5 TL.
Ilıca'dan Kütahya'ya geliş: Tüm ilk binişler 2,5 TL, aktarma tam 50 kuruş, üniversite öğrencisi 40 kuruş, lise öğrencisi 35 kuruş.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com