Toplumun nabzının attığı kahvehaneler

Toplumun nabzının attığı kahvehaneler
Kahvehaneler, Anadolu insanının en çok tercih ettiği uğrak yerlerden biri olurken, her gün yüzlerce evsiz ve işsize de ev sahipliği yapıyor

MERSİN (AA) - SEZGİN PANCAR -  Anadolu insanının en çok tercih ettiği uğrak yerlerden biri olan ve her gün yüzlerce evsiz ile işsize  ev sahipliği yapan kahvehaneler, yaklaşan seçimler öncesi önemli propaganda mekanı olma özelliğiyle tekrar dikkatleri çekiyor. 

Teknolojinin, hayatın her alanına girdiği bu dönemde, özellikle emekliler, aradığı sakinliği kahvehanelerde buluyor. Anadolu kültüründe özel yeri olan kahvehaneler, iş arayanların soluklandığı, evsizlerin ısındığı, işten bunalanların rahatladığı yerlerin başında geliyor.

Kafe ve çay bahçesi kültürünün yaygınlaştığı günümüzde, kendine has konumunu koruyan kahvehanelerin ocağı, Anadolu topraklarının en ücra köşesinde bile tütmeye devam ediyor.

"Çay ve kahvenin evi" olarak bilinen kahvehaneler, sosyalleşme mekanı olmanın yanı sıra eğlence yeri olma özelliği de taşıyor. Osmanlı döneminde "gölge oyunları" ile ön plana çıkan kahvehanelerde şimdi iskambil oyunları, okey taşları ile oynanan oyunlar, domino ve satranç, en çok tercih edilen oyunların başında geliyor.

Kadınların da oyun oynamak için son dönemde sıkça tercih ettiği kahvehaneler, kültür etkileşimi konusunda görev üstleniyor.

- "Kahvehanelere batakhaneymiş gibi bakılmasın"

Mersin Kahveciler Esnaf Odası Başkanı Nihat Dağdelen, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Mersin'in Anadolu'da en çok kahvehane bulunan iller arasında yer aldığını ifade ederek, kentte 940 kahvehane bulunduğunu kaydetti.

Türk toplumunda kahvehanelerin özel yeri olduğunu belirten Dağdelen, "Kahvehanelerimizin, toplumda çok farklı yeri vardır. Sosyal patlamaları önleyen bir kurumdur. Genellikle emekli ve işsizler kahvehaneleri tercih eder. Bunların yanı sıra başka illerden gelenler sabahçı kahvehaneleri dediğimiz yerlerde sabahlar, işsizler burada iş arar, insanlar kahvehanelere adres sorar. Buralar, bir nevi topluma hizmet eden yerlerdir" dedi.

Dağdelen, kahvehanelere "kumarhane" ve "batakhane" yerleri gibi bakılmasını istemediklerini ifade ederek, kahvehaneleri sosyal paylaşım yerleri olarak gördüklerini ve böyle görülmesini istediklerini aktardı.

Son dönemde oyun salonlarının arttığını kaydeden Dağdelen, "Bu salonlara genellikle gençlerimiz ve öğrenciler gidiyor. Kahvehaneler ise emeklilerin ve işsizlerin olduğu yerler. Bir emekli, sabah evden çıkıyor, akşam evine gidiyor. Öğlen bir simitle idare ediyor, onu da kahvehaneye yazdırıyor ve aylığını alınca ücreti ödüyor. Bunu bir lokantada, bir pastahanede yapamazsınız. Bizim iş yerlerimiz çok farklı. Kahvehaneler, siyasetin de nabzının attığı yerler. Bugün TBMM'de olan birçok siyasetçi, kahvehanelerde siyaset yapa yapa oralara gelmiştir" diye konuştu.

- "Bize sahip çıkılsın" - 

Dağdelen, kahvehanelerin teknolojik gelişmelerin yanı sıra sigara yasağı ile sıkıntı yaşamaya başladığını belirterek, şöyle konuştu:

"Kahvehanelerimiz, sigara yasağı ile büyük darbe aldı. Mersin'de bin 500 kahvehanemiz vardı, 940'a düştü. Sigara yasağına karşı değiliz. Bizim istediğimiz, bunu dosyalar halinde de ilettik, ayrı bölümler oluşturulsun. Sigara içilen, sigara içilmeyen kahvehane gibi. Tercihi insanlara bırakmak lazım. Bizlere sahip çıkılsın, mesleğimiz yok oluyor. Topluma çok büyük hizmetlerimiz var."

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com