"Toprağa Saygı Yürüyüşü"

"Toprağa Saygı Yürüyüşü"
TEMA UŞAK İL TEMSİLCİLİĞİ, EROZYONLA MÜCADELE HAFTASI ETKİNLİKLERİ KAPSAMINDA "TOPRAĞA SAYGI YÜRÜYÜŞÜ" DÜZENLEDİ

TEMA UŞAK İL TEMSİLCİLİĞİ, EROZYONLA MÜCADELE HAFTASI ETKİNLİKLERİ KAPSAMINDA 'TOPRAĞA SAYGI YÜRÜYÜŞÜ' DÜZENLEDİ
Türkiye Erozyonla Mücadele,Ağaçlandırma ve Doğal Varlıkları Koruma Vakfı (TEMA) Uşak İl Temsilciliği 29 Kasım -5 Aralık Erozyonla Mücadele Haftası kapsamında “Toprağa Saygı” yürüyüşü gerçekleştirdi.
Erozyonla Mücadele Haftası nedeniyle bir gurup çevreci sabah saatlerinde Uşak Belediyesi önünde toplanarak ellerindeki pankartlar eşliğinde Atatürk Anıtı önüne yürüdü. Atatürk Anıtı'na çelenk konulmasının ardından konuşan TEMA Uşak Temsilcisi Hasan Yüksel, erozyonun oluşturduğu zararlar hakkında bilgi verdi. Türkiye'de tarım arazilerinin büyük bölümünün erozyon tehdidi altında olduğunu ifade eden Yüksel erozyonun tarım ürünü çeşitliliğinin azalmasına neden olduğunu belirtti.
Ülke topraklarının yüzde 80'inden fazlasının erozyon tehdidi altında olduğunu ve her yıl 500 milyon ton verimli tarım toprağının erozyonla kaybedildiğini kaydeden Hasan Yüksel,”Topraklarımız sahipsiz olmadığı gibi erozyon da kaderimiz değil. Hep birlikte mücadele edebilir ve başarabiliriz. TEMA Vakfı, bu inançla ve ülke genelinde faaliyetlerini sürdüren 400 bin gönüllüsünden aldığı güçle 18 yıl önce erozyon tehdidine dikkat çekmek üzere Erozyonla Mücadele Haftası Etkinlikleri başlattı. Bugün de TEMA gönüllüleri olarak “Bereketli Topraklar Yaşam Üretir” sloganıyla “Toprağa Saygı” için yürüyüş düzenledik. Çünkü Toprak karnımızı doyurur, üzerinde yaşayan bitkiler sayesinde nefes almamızı sağlar, suyumuzu temizler, muhafaza eder, İklimi düzenler. İnsanlığa bu dereceğe hizmet eden bir varlık olan toprağa her zaman saygı duyulmalıdır. TEMA Vakfı olarak, Türkiye'de, verimli tarım topraklarımız hep verimli kalsın, bizleri, çocuklarımızı, onların çocuklarını nesiller boyu beslesin, insanımız da bu toprakları koruyarak, doğru yararlanarak hep burada yaşasın istiyoruz.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com