Toprağı kazdıkça bir tarih gün ışığına çıkıyor

Toprağı kazdıkça bir tarih gün ışığına çıkıyor
DPÜ ARKEOLOJİ BÖLÜM BAŞKANI PROF. DR. BİLGEN: -''(SEYİTÖMER HÖYÜĞÜ KURTARMA KAZISI) İKİ AYDA, ERKEN VE ORTA TUNÇ ÇAĞLARI İLE AKHAMENİT VE ROMA DÖNEMLERİNE AİT HİÇ BEKLEMEDİĞİMİZ, ÇOK KALİTELİ VE DEĞERLİ ESERLER ELE GEÇTİ'' -''HAVANIN MÜSAİT OLDUĞU Z

DPÜ ARKEOLOJİ BÖLÜM BAŞKANI PROF. DR. BİLGEN: -''(SEYİTÖMER HÖYÜĞÜ KURTARMA KAZISI) İKİ AYDA, ERKEN VE ORTA TUNÇ ÇAĞLARI İLE AKHAMENİT VE ROMA DÖNEMLERİNE AİT HİÇ BEKLEMEDİĞİMİZ, ÇOK KALİTELİ VE DEĞERLİ ESERLER ELE GEÇTİ'' -''HAVANIN MÜSAİT OLDUĞU ZAMANA KADAR, BELKİ ARALIK AYI OLABİLİR, KAZILARIMIZ DEVAM EDECEK''
Dumlupınar Üniversitesi (DPÜ) Fen Edebiyat Fakültesi Arkeoloji Bölümü Başkanı Prof. Dr. Nejat Bilgen, başkanlığını yürüttüğü Seyitömer Höyüğü kurtarma kazısında bu yıl geride kalan iki ayda, erken ve orta tunç çağları ile Akhamenit ve Roma dönemlerine ait hiç beklemedikleri, çok kaliteli ve değerli eserler bulduklarını söyledi.
Prof. Dr. Bilgen, açıklamada, il merkezine yaklaşık 25 kilometre uzaklıktaki höyüğü, 2006 yılından bu yana her yıl 6'şar aylık dönemlerde kazdıklarını hatırlattı.
Türkiye Kömür İşletmeleri (TKİ) Genel Müdürlüğüne bağlı Seyitömer Linyitleri İşletmesi (SLİ) Müessesesi sahasındaki kurtarma kazısının, altındaki kömürün ekonomiye kazandırılacak olmasından dolayı tarihi ve akademik öneminin yanı sıra ekonomik boyutunun da bulunduğunu ifade eden Bilgen, 6'ncı sezon kazılarına 6 Haziran'da başladıklarını bildirdi.
Kazıda, öğretim elemanları, öğrenciler ve SLİ Müessesesince görevlendirilen işçilerden oluşan 250'yi aşkın kişinin görev yaptığını dile getiren Bilgen, bu yıl 6'ncı dönemini neredeyse yarıladıkları kazının verimli şekilde sürdüğünü belirtti.

-''İKİ AYDA BULUNAN 612 ESER MÜZEYE TESLİM EDİLDİ''-
Prof. Dr. Bilgen, çok fazla eser elde edip restore etme imkanı bulduklarını, depoları neredeyse dolduğu için iki ayda çıkarıp restore ettikleri envanterlik 612 eseri, ''Ara teslim'' olarak Kütahya Arkeoloji Müzesine teslim ettiklerini vurguladı.
Höyüğün merkezindeki Erken Tunç Çağı kalıntılarını gün ışığına çıkarıp, Orta Tunç Çağı döneminin tamamına yakınını kazdıklarına işaret eden Bilgen, Helenistik suru kaldırmaya ve sonraki yıllar için bilgi vermesi bakımından Roma hamamına ait tabakaları açmaya başladıklarını dile getirdi.
Bilgen, bu kapsamda iki ayda çeşitli dönemlere ait çok sayıda tarihi eser bulduklarına değinerek, şöyle konuştu:
''İki ayda, Erken Tunç ve Orta Tunç çağları ile Akhamenit ve Roma dönemlerine ait hiç beklemediğimiz, çok kaliteli ve değerli eserler ele geçti. Bunlar arasında, Roma tabakasında 9 sikke, Orta Tunç Çağına ait seramiğin yanı sıra metal eserler, Akhamenit döneme ait bir kılıç, seramik üretiminin yaygın olarak yapıldığını belirlediğimiz Erken Tunç Çağından kalma bol miktarda pişmiş topraktan yapılma kap bulunuyor. Havanın müsait olduğu zamana kadar, belki aralık ayı olabilir, kazılarımız devam edecek.''
-''GENİŞ BİR ALANA YAYILIYOR''-
Kütahya Müze Müdürü Metin Türktüzün ise höyüğün yayılma alanının geniş olduğunu bildirdi.
Sistematik olarak sürdürülen arkeolojik kazılarda, höyüğün genelinde bulunan eserlere bakıldığında arkeoloji dünyası için çok önemli sonuçlar elde edildiğini gördüklerine işaret eden Türktüzün, ''Kütahya Arkeoloji Müzesi, Tunç dönemine ait önemli bilgi ve eserlerin olduğu bir müze haline geldi. Seyitömer kazılarının, bu bölgenin arkeolojisi açısından çok önemli olduğunu düşünüyoruz. Çok sayıda eser çıkıyor ve höyüğün genel karakteriyle ilgili bilgiler elde ediyoruz. Bu eserleri bize sağladıkları için Prof. Dr. Nejat Bilgen'e teşekkür ederim'' ifadesini kullandı.
-2006 YILINDAN BERİ ARALIKSIZ HER YIL KAZILIYOR-
TKİ Genel Müdürlüğüne bağlı SLİ Müessesesi sınırları içinde yer alan höyükteki kazı çalışmaları, altındaki 12 milyon ton kömürün ekonomiye kazandırılması amacıyla 1989'da Eskişehir Müze Müdürlüğünce başlatıldı.
Afyonkarahisar Müze Müdürlüğünün 1990-1995 arasında yürüttüğü çalışmalar, 2006'dan itibaren DPÜ Fen Edebiyat Fakültesi Arkeoloji Bölümünce ele alındı.
TKİ Genel Müdürlüğü ve DPÜ Rektörlüğü arasında imzalanan protokol gereğince her yıl 6'şar aylık dönemler halinde yürütülen kazı çalışmalarının tamamlanması ve höyüğün kaldırılmasının ardından değeri yaklaşık 500 milyon lira olarak tahmin edilen linyit kömürünün çıkarılmaya başlanması hedefleniyor.
Prof. Dr. Nejat Bilgen başkanlığındaki ekibin görev yaptığı höyükte, bu yıl 6 Haziran'da başlayan kazı çalışmalarının kış mevsimi başında tamamlanması ve en az iki yıl daha sürmesi planlanıyor.


Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
   Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com