Toprak lösemi hastalarını unutmadı

Toprak lösemi hastalarını unutmadı
CHP Genel Başkan Yardımcısı Erdoğan Toprak, Lösemi hastalarının tedavileri için gereken ilacı bulmakta sıkıntı yaşadıklarını belirterek, ilaçların karaborsaya düştüğü iddialarını TBMM gündemine taşıdı.

Toprak, Sağlık Bakanı Recep Akdağ’ın yazılı yanıtlaması istemiyle TBMM Başkanlığı’na soru önergesi verdi. Önergesinde Lösemi hastalarının tedavileri için gereken ilaçları bulmakta sıkıntı yaşandığının basına yansıdığını belirten Toprak, “Bu konuda farklı tepkiler dile getirilmekte ve insanlar zor durumda kaldıklarını söylemektedirler” dedi. Sağlık Bakanlığı’nı önlem almaya ve sorumluluklarını yerine getirmeye çağıran Toprak, Bakan Akdağ’a şu soruları yöneltti:

“Piyasada ruhsatsız olan veya uzun süredir üretilemeyen ilaçların hastaların tedavisinde kullanılmaya hazır hale gelebilmesi ve temini için bakanlık olarak izlediğiniz sistem nedir?

Eczanelerde bulunamayan ilaçların karaborsaya düşmesinin ve normal fiyatının neredeyse yüzde 200 fazla fiyatına satılmasının önüne nasıl geçilecektir? Bakanlık olarak bu konuda aldığınız önlemler nelerdir? Yeterli midir?
Yaşanan bu sorunlar Bakanlığınızın yapacağı yeni ruhsatlandırma işlemlerinin uzamasından kaynaklanıyor olabilir mi? Bu tür sıkıntıların yaşanmaması ve sorunların bir an önce çözüme kavuşturulması için Bakanlık olarak aldığınız acil önlem planlarınız nelerdir? Uygulamaya geçirebiliyor musunuz?

Özellikle mağdur olan kesim çocuklarımızdır. Çocuklar bu ilacı zamanında kullanmadıkları takdirde hastalıklarının tekrar nüksetme durumu var mıdır? Neredeyse tedavisi bitmek üzere iken, ilaç sıkıntısı yaşayan hastalar da kötü hücrelerin tekrar üreyebilme riski ne kadardır?”


(SRK)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com