'Topraklarımız yabancılara peşkeş çekiliyor'

'Topraklarımız yabancılara peşkeş çekiliyor'
CHP Mersin Milletvekili Ali Rıza Öztürk, Tapu Kanunu ve Kadastro Kanununda Değişiklik Yapılmasına İlişkin Kanun Tasarısı ile ülke topraklarının yabancılara peşkeş çekildiğini iddia ederek, tasarının çekilmesini istedi.

CHP Mersin Milletvekili Ali Rıza Öztürk, CHP Zonguldak Milletvekili Ali İhsan Köktürk ile birlikte TBMM’de, Tapu Kanunu ve Kadastro Kanununda Değişiklik Yapılmasına İlişkin Kanun Tasarı’na ilişkin basın toplantısı düzenledi.

Tasarıyla yabancılara sınırsız toprak satışının önünün açıldığını savunan Öztürk, “Bu tasarının amacının ulus devletimizin sınırları içinde her yerin ölçüsüz ve önkoşulsuz olarak Bakanlar Kurulu ile karşılıklılık bile aranmadan tarım alanları da dahil olmak üzere topraklarımızı yabancıya peşkeş çekilebilmesinin önünü açmak olduğu açıktır” dedi.

Tasarının Anayasaya aykırı olduğuna işaret eden Öztürk, yabancılara ölçüsüz satışı öngören düzenlemelerin kabul edilemeyeceğini söyledi.
CHP Zonguldak Milletvekili Ali İhsan Köktürk de, tarım alanlarının satılabilmesinin önünün açıldığını belirterek, “Dünyanın hiçbir ülkesinde tarım alanları ölçüsüz bir şekilde satılmamaktadır” dedi.

1923-2002 yılına kadar satılan toprak parçasının toplam 11 milyon metrekare olduğuna dikkat çeken Köktürk, şöyle dedi:

“10 yıllık süreçte yabancıya satılan toprak miktarı 136 milyon 527 bin 787 metrekareye ulaşmış yani 1923 yılından 2002’ye kadar satılan 11 milyon metrekare toprağın tam 12 katı AKP’nin 10 yıllık iktidarı döneminde gerçekleşmiştir. Anayasa Mahkemesi'nin bu konuda 2005 yılından bu yana verdiği iptal kararlarına rağmen AKP’nin bu ülke varlıklarını haraç mezat yabancılaştırma anlayışına ülke topraklarımızın da eklendiğini görüyoruz.”
(SRK)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com