Torba yasa, sanayicilere anlatıldı

Torba yasa, sanayicilere anlatıldı
Eskişehir Sanayi Odası'nda (ESO) Torba Yasa ve Yeni Türk Ticaret Kanunu'yla iş hayatını yakından ilgilendiren gelişmeler konulu bir bilgilendirme toplantısı yapıldı.

Eskişehir Sanayi Odası'nda (ESO) Torba Yasa ve Yeni Türk Ticaret Kanunu'yla iş hayatını yakından ilgilendiren gelişmeler konulu bir bilgilendirme toplantısı yapıldı.
İş dünyasını yakından ilgilendiren ve iş hayatına birçok yeni düzenleme getiren yeni Türk Ticaret Kanunu ile TBMM'den geçen Torba Yasa'nın içeriği hakkında 'Yeni Yasal Düzenlemelerin Şirketlere Etkisi” konulu bilgilendirme toplantısı düzenlendi. ESO Konferans Salonu'nda yapılan toplantıya Anadolu Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Necdet Sağlam, Yeminli Mali Müşavirler Engin Berker ve Halit Demiral'da konuşmacı olarak katıldılar.
Torba Yasa'da kabul edilen bazı kamu alacaklarının yeniden yapılandırılması ile sosyal sigortalar, genel sağlık sigortası kanunu ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde değişiklik yapan kanunun konuşulduğu toplantının ilk bölümünde, yasal düzenlemeye göre, ödenmemiş vergiler ile bunlara bağlı vergi cezaları, gecikme faizleri, gecikme zamları, idari para cezaları, gümrük vergileri ile belediyelerin beyannamelere ilişkin vergileri detaylı olarak açıklandı. 2010'da tahakkuk eden vergiler, ödenmemiş ücret, su kullanım, büyükşehir belediyelerinin su ve atık su bedeli alacakları yeniden yapılandırma kapsamındaki konuların mercek altına alındığı toplantıda alacakların TEFE/ÜFE aylık değişim oranları esas alınarak yeniden hesaplanacağı ifade edilirken, borcun ödenmesi halinde, vergi cezalarından ve buna bağlı gecikme zamlarının tahsilinden vazgeçileceği belirtildi.
Toplantıda dikkat çeken başlıklardan birinin de yıllık gelir veya kurumlar vergilerini, gelir vergisi, kurumlar vergisi, KDV ve ÖTV için başvuruda bulunan mükelleflerin, taksit ödeme süresince, çok zor durum olmaksızın, her bir vergi türü itibarıyla bir takvim yılında ikiden fazla vadesinde ödemez ya da eksik öderse düzenlemeden yararlanamayacak kısmının olduğuna dikkat çekildi. Türk Ticaret Kanunun' da yapılan düzenlemelerinde açıklandığı etkinlikte yeni kanundaki değişiklikler, limited şirket ve anonim şirketlere getirmiş olduğu yeni yükümlülükler ile bağımız denetim konularının önemli olduğunun altı çizildi.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
   Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com