Torba yasa tartışmaları

Torba yasa tartışmaları
Afyonkarahisar Hak ve Özgürlükler Platformu üyeleri, Torba Yasa da yer alan öğrenci affı, kamu borçlarının yapılandırılması gibi olumlu düzenlemelerin yanında olduklarını bildirdi.

Afyonkarahisar Hak ve Özgürlükler Platformu üyeleri, Torba Yasa da yer alan öğrenci affı, kamu borçlarının yapılandırılması gibi olumlu düzenlemelerin yanında olduklarını bildirdi.
Hak ve Özgürlük Platformu, PTT önünde bir araya gelerek 24. basın toplantılarını gerçekleştirdi. Platform adına basın açıklamasını okuyan Fatma Durgu, Torba Yasa tasarısındaki her türlü olumlu düzenlemenin yanında olduklarını ancak, emekçilerin hak gaspına yol açacak her türlü düzenlemenin de karşısında olduklarını ifade etti. Durgu, torbadaki bu zehirli maddelerin de ayıklanmasını talep ettiklerini belirterek, yoksa uluslararası sömürü odaklarını güldürmekten başka bir işe yaramayacak bu torba tasarısının ileride bir utanç yasası olarak mevzuat ve çalışma hayatında yer alacağını söyledi.
Durgu, 2010 Akademik Personel ve Lisansüstü Eğitim Giriş Sınavı (ALES) sonbahar dönemi kılavuzunda sınavı girecek adayların başı açık olma zorunluluğunu ortadan kaldıran düzenlemeye karşı Eğitim-İş'in Danıştay'a açtığı davanın 8. Daire'nin yürütmeyi durdurmasıyla sonuçlandığını bildirdi. Durgu, Danıştay karar gerekçesinde 'laiklik elden gidiyor' gibi artık inandırıcılığı kalmamış bir iddia yerine bu kez herkesi şaşırtan bir gerekçe uydurduğunu söyledi. Durgu, Danıştay'ın, sınava başı açık girilmesinin
'Erkek, kadın adayların fiziksel olarak teşhislerinde güçlük oluşacağı ve sınav güvenliği açısından olumsuz sonuçlar doğurabileceği' gerekçesiyle özgürlük karşıtı bir karara daha imza attığını belirtti.
Durgu, sadece Müslüman toplumlarda değil yeryüzünün bütün kültürlerinde dine, iklime veya belirli durumlara bağlı kadınların başlarını örttüğünü ve yüzün açık olmasını kimlik tespiti yeterli görürlerken başörtüsü Danıştay'a göre insanların birbirini tanımasını engelleyen ve dolayısıyla toplumların güvenliğini tehdit eden bir şey olarak ortaya konduğunu söyledi. Durgu, eğer bu şaka bir an önce iptal edilmez ve bir yüksek mahkemenin içtihadı olarak kalmaya devam ederse, yarın başörtülü pasaport ve ehliyet alınamayacağını söyledi.
'Her türlü resmi işlemler yapılamayacak, en meşru ve en temel ihtiyaç olan güvenlik ve teşhis zorunluluğu nedeniyle başörtülü sokağa çıkmak dahi yasaklanacak demektir' diyen Durgu, sözlerine şöyle devam etti: 'Bu 'ileri zeka' uygulamasını, en son Tunus'ta Zeynel Abidin denemiştir. Bu zihniyetin akıbeti de herkesçe bilinmektedir.' Basın açıklamasının ardından platform üyeleri olaysız dağıldı.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com