Töre cinayetine rekor ceza

Töre cinayetine rekor ceza
Mahkeme, kızkardeşi ve eniştesini öldüren Gönay Öğmen hakkında kararını verdi.

Kız kardeşi Soney Öğmen ve eşi Zekeriya Vural'ı öldüren Gönay Öğmen'e iki kez ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası verildi.

Sanığın duruşmadaki tavrını dikkate alan mahkame cezaları müebbet hapis cezalarına çevirdi. İstanbul Fatih'te ailesinin, evliliğine karşı çıktığı Ermeni kız kardeşi ile Müslüman eşini otomobilin içinde silahla öldüren Gönay Öğmen'in yargılandığı davada karar açıklandı.

İstanbul 1. Ağır Ceza Mahkemesi, Öğmen'in iki kez müebbet hapisle cezalandırılmasına karar verdi. Mahkame cinayetlerin "töre saikiyle" işlendiğine hükmetti.

"HRİSTİYANLARDA TÖRE CİNAYETİ YOKTUR"

İstanbul 1. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen duruşmaya tutuklu sanık Gönay Öğmen ve taraf avukatları katıldı. Savunmasını yapan sanığın avukatı Adnan Mercan, "Müvekkilim hristiyandır. Hristiyanlarda töre cinayeti yoktur. Töre saikiyle bu cinayeti işlememiştir. Maktul müvekkilimin şerefine ve dinine sinkaflı küfürler etmiştir. Ağır tahrik altında işlemiştir. Olay planlı değil aniden gelişmiştir. Müvekkilimin duruşmadaki iyi halinin göz önünüde bulundurulmasını talep ediyorum" dedi.

Mahkeme Başkanı Recai Akgün, sanıktan son sözünü sordu. Tutuklu sanık Gönay Öğmen, "Avukatlarımın talep ve beyanlarına katılıyorum. Büyüklerimin vereceği bu karara da saygı gösteriyorum" dedi. Mahkeme karar için duruşmaya kısa bir ara verdi.

"TÖRE SAİKİ"

Aranın ardından kararını açıklayan mahkeme, "sanığın, baştan beri alınan savunmasında alisene, şefer ve namusuna yönelik toplumun kabul ettiği değerler bakımından küçük düşürücü olarak değerlendirildiği davranışlardan dolayı yükletilen suçu töre saikiyle işlediği" gerekçesiyle önce, Gönay Öğmen'in kız kardeşi ve Soney Öğmen'i ve eniştesi Zekeriya Vuralı'ı öldürdüğü gerekçesiyle iki kez ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasıyla cezalandırılmasına karar verdi.

Ardından mahkeme sanığın duruşmalardaki iyi halini gözönüne alarak sanık Öğmen'in bu cezasını iki kez müebbet hapis cezasına çevirdi.

12 Aralık 2010 tarihinde işlenen cinayette Mardinli Gönay Öğmen, din farklılığı sebebiyle evliliklerine karşı çıktığı kız kardeşi Soney Öğmen ve eşi Batmanlı Zekeriya Vural'la olay günü bir lokantada barış yemeği yemişti. Ardından bindikleri arabada tartışma çıkmış, ağabey Öğmen, ruhsatsız silahıyla önce Zekeriya Vural'a ardından kız kardeşine bir el ateş ederek ölümüne sebep olmuştu. (SNK)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Dikkat! Bu yollar 2 gün kapalı02 Ocak 2015 Cuma 14:37
 • Zabıta ceza değil ödül dağıttı26 Aralık 2014 Cuma 15:50
 • İzmir yeni yıla 'Özlem'le girecek26 Aralık 2014 Cuma 15:48
 • İstanbul'da taksici eylemi26 Aralık 2014 Cuma 10:39
 • İstanbul’da 12 saatlik su kesintisi24 Aralık 2014 Çarşamba 13:00
 • Sis bir çöktü bir daha kalkmak bilmedi08 Aralık 2014 Pazartesi 14:56
 • Trafik polisine ceza kesildi01 Aralık 2014 Pazartesi 10:27
 • İçme suyuna kanalizasyon atığı karıştı!27 Kasım 2014 Perşembe 11:03
 • AKP'li başkandan tarihi itiraf!26 Kasım 2014 Çarşamba 09:34
 • Çeşme’nin ölüm fermanı19 Kasım 2014 Çarşamba 08:22
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com