Töre cinayetini kaza gibi gösterdiler!

Töre cinayetini kaza gibi gösterdiler!
Diyarbakır'da evinde ölü bulunan genç kız için kaza denilmişti fakat töre cinayeti olduğu ortaya çıktı.

Diyarbakır'da, bir tarlada cesedi bulunan 22 yaşındaki Mürvet Acar'ın ölümünde, töre infazı şüphesi ağırlık kazandı. Mürvet Acar 22 yaşındaydı. Ergani'ye bağlı Kavaklı köyünde 2 ağabeyi, 12 yaşındaki erkek kardeşi ve anne-babasıyla yaşıyordu. Pazartesi günü, köye 2 kilometre mesafedeki tarlalarında cesedi bulundu.

12 YAŞINDAKİ KARDEŞİ TESLİM OLDU
Köylülerin ihbarıyla olay yerine giden jandarma, genç kızın tüfekle vurulduğunu belirledi. Ceset otopsi için hastaneye götürülürken soruşturma kapsamında, baba ve iki ağabeyinin ifadesine başvuruldu. Bu sırada 12 yaşındaki erkek kardeşi de jandarmaya giderek teslim oldu. Çocuk, ablasıyla tarlaya gittiklerini, tarlada yılan olduğu için yanına aldığı tüfeğin yanlışlıkla ateş alması sonucu da ablasını vurduğunu söyledi. İfadesi alınan baba ve ağabeyler de sabah abla ile kardeşin tarlaya gittiğini, gerisini bilmediklerini anlatınca savcılık sorgusunun ardından baba ve oğulları serbest kaldı.

KAZA DEĞİL İNFAZDI
Ancak köylüler, Mürvet'in ölümünün kaza değil infaz olduğuna inanıyordu. İddiaya göre, genç kızı ölüme götüren süreç, geçen ay köylerindeki bir düğünde başlamıştı. Genç kız, burada düğün çalgıcısı M.K. ile tanıştı. Birbirlerine âşık olan ancak evlenmelerine izin verilmeyeceğini düşünen ikili, 3 gün sonra kaçtı. Mürvet'in ailesi duruma sert tepki gösterdi. Aracılarla M.K.'nin ailesine, kızlarının gönderilmesi için baskı yapmaya başladı. Genç adam da tehditlerden korktu ve 15 gün önce Mürvet Acar'ı köyüne geri gönderdi.

Mutluluğu sadece 2 hafta süren Mürvet de ailesinin "Affettik" demesi üzerine normal hayatına döndü ve tarlada çalışmaya başladı. Fakat köye geldikten birkaç gün sonra cesedi bulundu. Köyde Mürvet için taziye çadırı kuruldu. Ancak ne hikmetse genç kızın 2 amcası dışında babası başta olmak üzere ailenin diğer erkekleri taziyeye katılmadı. Bu sırada köylülerden bazıları, olayın töre infazı olduğunu ileri sürdü. Hatta savcıya verdikleri ifadede M.K.'nin ailesini arayan birilerinin, "Biz üzerimize düşeni yaptık. Kızı öldürdük. Şimdi sıra sizde. Siz de oğlunuzu öldürün" dediğini önü sürdü.

YANLIŞLIKLA ÖLDÜRDÜK
Köylülerin ifadeleri üzerine savcılık ve jandarma soruşturmayı derinleştirdi. Baba ve ağabeyler yeniden savcılığa çağrılıp ifade verdi. Fakat taziyeye katılmayan baba, 2 ağabey ve ablasını yanlışlıkla öldürdüğünü söyleyen erkek kardeş ifadelerin ardından ortadan kayboldu. Ailenin şimdi de M.K.'nin peşine düştüğü öne sürüldü. Tehdit edilen gencin kayıplara karıştığı saptanırken iddialarla ifadeleri değerlendiren yetkililer ise "Şüphe çok ama delil yok" diyerek soruşturmanın çok yönlü sürdüğünü kaydetti.

SİZ DE OĞLUNUZU ÖLDÜRÜN
Talihsiz kız için kurulan taziye çadırında, ablasını öldürdüğünden şüphelenilen 12 yaşındaki erkek kardeşi, ağabeyleri ve babasından iz yoktu. Köy halkının, "Aile, kızın kaçtığı çocuğun yakınlarına 'Siz de oğlunuzu öldürün' dedi" iddiası üzerine, savcılık harekete geçti.
 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com