Toroslarda nükleer atık saklanacak

Toroslarda nükleer atık saklanacak
Karadeniz İsyandadır Platformu’nun düzenlediği “Forum Karadeniz” panelinde HES karşıtı mücadele deneyimleri konuşuldu.

İstanbul Beşiktaş’ta bulunan TMMOB Mimarlar Odası’nda Karadeniz İsyandadır Platformu’nun ev sahipliğinde düzenlenen “Forum Karadeniz” etkinliğine yoğun katılım vardı. İki gün süren Forum Karadeniz’de HES mücadelesi deneyimleri, medya ve sanat başlıklarında yapılan atölyelerde enine boyuna tartışıldı.

2 Mart Cumartesi günü saat 10.30’da başlayan etkinlikte moderatörülüğünü Cemil Aksu’nun yaptığı panele KESK’e bağlı Tarım Orkam-Sen(Tarım, Orman Çevre ve Hayvancılık Hizmet Kolu Kamu Emekçileri Sendikası) üyesi Şenay El Hüseyni, Metalürji Mühendisi Cemalettin Küçük, Sinop Üniversitesi Öğretim Üyesi İrfan Mukul ve Halkın Demokratik Kongresi (HDK) Ekoloji Komisyonu üyesi Yusuf Gürsucu katıldı.TOROSLAR NÜKLEER ATILARIN SAKLANACAĞI BÖLGE OLARAK KONUŞULUYOR

Çeşitli bölgelerde HES’lere karşı verilen mücadelenin tartışıldığı ve katılımcıların örnekler üzerinden sunum yaptığı panelde Sinop Üniversitesi Öğretim Üyesi İrfan Mukul Mersin Akkuyu’da kurulmak istenen nükleer termik santrali için nükleer tesis kurulacak bölgede soğuk suyun olması gerektiğini belirterek, “olası bir tehlikede soğutmanın soğuk suyla yapılacağını ancak Akdeniz’de su sıcaklığının bu seviyenin üzerinde olduğunu dolaysıyla burada kurulacak bir tesisin böyle bir tehlike anında felakete davetiye çıkaracağını” belirtti. Mukul, Akkuyu’dan çıkacak nükleer atıkların nerede saklanacağı konusunda ise Torosların bölge olarak konuşulduğunu öne sürdü.

Panelden sonra saat 13.00’da başlayan “Mücadele Atölye” bölümünde Karadeniz ve diğer bölgelerde HES projelerine karşı verilen mücadeleler konuşuldu. Tokat Tozanlı, Kastamonu Loç, Trabzon Solaklı, Sinop Gerze’den gelen katılımcılar HES mücadelelerindeki hukuki süreçleri ve devam eden projelere karşı hangi mücadele yöntemlerinin etkili olabileceğini tartıştı.

Panelin ardından Efkan Bolaç’ın yönettiği ve HES projelerine karşı hukuki kazanımların konuşulduğu bir forum yapıldı. (MRK)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • 'İstanbul'un adaylığı şaka gibi!'04 Kasım 2014 Salı 22:00
 • Çeşme’de ÇED’e gerek yokmuş!04 Kasım 2014 Salı 14:15
 • Meteoroloji'den kar yağışı uyarısı!31 Ekim 2014 Cuma 22:11
 • Sakarya'da deprem!22 Ekim 2014 Çarşamba 20:38
 • Validebağ Korusu’a sabah baskını21 Ekim 2014 Salı 10:26
 • Malatya'da deprem!20 Ekim 2014 Pazartesi 19:20
 • İşte Marmaris'te yangının hasarı20 Ekim 2014 Pazartesi 13:10
 • İlk kez seks yapan canlı türü bulundu20 Ekim 2014 Pazartesi 09:24
 • Meteoroloji'den kar yağışı uyarısı!18 Ekim 2014 Cumartesi 19:20
 • Antalya'da deprem!18 Ekim 2014 Cumartesi 17:32
   • Çok Okunanlar
     Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
     Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
     E-Posta: info@sansursuzhaber.com