Torpille oynarken gözünü kaybetti, nakille görmeye başladı

Torpille oynarken gözünü kaybetti, nakille görmeye başladı
Niğde'de beyin ölümü gerçekleşen gencin korneaları, Konya'da oynadığı torpilin patlaması sonucu görme duyusunu kaybeden 11 yaşındaki çocuk ile 18 yıldır organ nakli bekleyen 24 yaşındaki gence nakledildi- Kornea nakli ile görmeye başlayan 11 yaşın

Niğde'de silahla yaralanma sonucunda kaldırıldığı hastanede beyin ölümü gerçekleşen gencin korneaları, Konya'da 4 yıl önce oynadığı torpilin patlaması sonucu görme duyusunu kaybeden 11 yaşındaki çocuk ile 18 yıldır nakil bekleyen gence nakledildi.

Beyin ölümü gerçekleşen Ali Tutar'ın (18) korneaları, Konya'ya getirildi. Kornealar, Necmettin Erbakan Üniversitesi Meram Tıp Fakültesi Hastanesi'nde, 4 yıl önce oynadığı torpilin patlaması sonucu görme duyusunu kaybeden 11 yaşındaki Hacı Mehmet Bektaş ile 6 yaşında geçirdiği katarakt ameliyatından sonra gözünü kaybeden 24 yaşındaki Yusuf Günay'a nakledildi. Bektaş ile Günay, ameliyat sonrası görmeye başladı.

Operasyonu gerçekleştiren Hastanenin Göz Hastalıkları Bölümü Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Refik Oltulu, gazetecilere yaptığı açıklamada, Ali Tutar'ın beyin ölümünün gerçekleştiğini duyduktan sonra, Niğde'ye giderek korneaları aldıklarını söyledi.

Kornealar hastaneye geldikten sonra vericinin yaşına uygun hastaları seçtiklerini belirten Oltulu, "Kornealara uyumlu olan hastaları seçtik ve onlara haber verdik. Aynı gün iki hastamıza da ameliyatı gerçekleştirdik. Ameliyat yaklaşık 1 saat sürdü. Başarılı bir operasyon gerçekleştirdik. Yaklaşık 1 yıl ameliyat dikişleri hastalarımızın gözünde kalacak" dedi.

- 4 yıl acı çekti

Kornea nakli olan Hacı Mehmet Bektaş, 4 yıl önce bayramda bakkaldan aldığı torpille oynamaya başladığını anlattı.

Fitilini yaktığı torpilin patlamadığını görünce yanına gidip kontrol ettiğini dile getiren Bektaş, şunları söyledi:

"Bakmaya gittiğim sırada torpil patladı. Gözüm görmemeye başladı. 4 yıl bunun acısını çektim. Hastanelerden dışarı çıkamadım. Arkadaşlarımla sokakta top oynayamadım. Bu bana ceza oldu. Yaşıtlarım da benim düştüğüm hataya düşmesin. Patlayıcı maddelerin yasaklanmasını istiyorum. Bu gözü bana bağışlayanları çok teşekkür ediyorum. Nakilden sonra dışarı çıkıp oynayacağım."

- Benim çocuğum onların da çocuğu

Bektaş'ın babası Hacı Bektaş da korneaları bağışlayan aileye teşekkür etti.

Çocuğunun gözünün tekrar göreceği için mutlu olduğunu vurgulayan Bektaş, "Onlar evladını kaybetti ancak bize kazandırdı. Bağış yapan aile bir çocuğunu kaybetti ama iki çocuk kazandı. Benim çocuğum onların da çocuğudur. O aileyle tanışmak istiyorum. Gözyaşlarım sevinç gözyaşları. Eğer o aile çocuklarının gözlerini bağışlamasalardı, benim çocuğum göremeyecekti. Patlayıcı maddelerle çocuklar oynamasın" diye konuştu.

- 18 yıldır nakil bekliyordu

Diğer korneanın nakledildiği Yusuf Günay (24) ise 6 yaşında katarak ameliyatı nedeniyle görme kaybı yaşadığını ve nakil listesine alındığını aktardı.

Çocuklarının organlarını bağışlayan aileye teşekkür eden Günay, "18 yıldır kornea bekliyordum. Yıllar sonra tam anlamıyla göreceğim için mutluyum" ifadelerini kullandı.

Muhabir: MUHAMMED BOZTEPE
Yayınlayan: Ahmet Kayır

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com