Torres'in içine Guiza kaçtı!..

Torres'in içine Guiza kaçtı!..
Büyük ümitlerle transfer edilen golcü oyuncuların yaşadığı sıkıntılara, uzmanlar formül geldi...

Hedefleri olan büyük takımların ciddi para harcayarak kadrosuna kattığı futbolcular, gol atamadıklarında büyük bir sorun haline gelmiştir.

Milliyet gazetesi ; günümüzde örneklerine sıkça şahit olduğumuz 'gol sorunu' yaşayan futbolcuları araştıran uzmanların, konuyu kökünden çözecek bir çözüm bulduğunu sayfalarına taşıdı.

İşte o ayrıntı haber :

Büyük bir futbol yıldızı büyük bir kulüp tarafından satın alınır, ondan beklenen gol atmasıdır. Bir maç geçer, iki maç geçer, haftalar birbirini izler hâlâ beklenen performans ortaya konmamıştır.

Fubolcu için kale giderek küçülürken teknik direktör ona olan inancını kaybeder, taraftarlar ise ıslıklamaya başlar. Fenerbahçe'nin Temmuz 2008'de 14 milyon euro (32 milyon TL) bonservis bedeli ile transfer ettiği 'Okçu' lakaplı ünlü İspanyol futbolcu Daniel Güiza benzer bir hikayenin kahramanı olmuştu. Fenerbahçelileri hayal kırıklığına uğratan Güiza, forma giydiği üç yılda attığı gollerden çok maç sonlarında döktüğü göz yaşları ve hüzünlü röportajları ile hatırlanıyor.

Dünyanın en başarılı kulüplerinden olan Chelsea de Liverpool'dan rekor bir bedel olan 60 milyon euroya (138 milyon TL) transfer ettiği yıldız futbolcu Fernando Torres nedeniyle benzer bir kriz yaşıyor. 27 yaşındaki İspanyol futbolcu Torres, 12 ayda attığı 5 gol ile taraftarları "Ona verilen paraya yazıklar olsun" diye isyan ettiriyor.

'İzlendiklerini bilmeliler'

İngiltere'de basılan Financial Times gazetesi yıldız futbolcuların büyük transferler sonrasında neden böyle donup kaldılarını araştırdı. Sporculara endişelerinin üstünden gelmeleri ve kendilerine güvenmeleri konusunda yardımcı olan Amerikalı psikolog John Murrey'ye göre bu durumun nedenlerinin başında yıldız futbolcuların dünyanın onları izlediğini bilmeleri geliyor.

Bu onları, hava trafik kontrolörleri ve borsacılar gibi stresli işlere sahip olan diğer kişilerden ayırıyor. Her zaman mikroskop altında olmalarının yanı sıra futbolcuların aslında çok genç insanlar oldukları unutuluyor.

Sır yetenekte

Uzmanlara göre sihirli bir formül olmasa da işin sırrı futbolcuların doğal yeteneklerinde olabilir. Zira yıldız haline gelen tüm futbolcuların ortak noktaları doğal yetenekleri. Bunu geri kazanabilmeleri için de çocukluklarına dönmeleri, sadece eğlenmek için oynadıkları günleri hatırlamaları gerekiyor.

Uzmanlara göre her sezon gollerini arttıran Real Madrid'li Cristiano Ronaldo ise bir istisna oluşturuyor. Ronaldo eleştiriler karşısında yıkılmak yerine daha da motive oluyor.

'Derin' düşünmüyor

Zira ünlü olmaya bayılan Ronaldo ilgiye ihtiyaç duyuyor, bunun ne şekilde geldiği ise fark etmiyor. Uzmanlara göre, dünyanın en iyi futbolcusu olarak görülen Barcelona'lı Lionel Messi'nin sırrı ise 'derin düşünen' biri olmaması ve hâlâ okul bahçesinde oynadığı gibi top koşturması. (EMK)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com