Torun Denktaş’ın son sözleri ne oldu?

Torun Denktaş’ın son sözleri ne oldu?
Rauf Denktaş'ın torunu Can Denktaş'ın intiharı ile ilgili detaylar ortaya çıkmaya başladı.

Alacaklıları, Can Denktaş’a (37) “Borçlarını öde” diye baskı yapıyordu. Olay günü yine benzer telefonlar gelmişti. Amcasının oğlu Rauf’u aradı. “Yanına iki kişi al, mezarlığa gel, canıma kıyacağım” dedi. Kuzeni, mezarlığa ayak bastığında, tabancayı karnına dayayıp tetiğe bastı. Son sözleri “Oğluma iyi bakın” oldu.
 
Hürriyet'in haberine göre, Kıbrıslı Türklerin lideri merhum Rauf Denktaş’ın torunu Can Denktaş’ın Lefkoşa’da babasının mezarı başında intihar etmesi, KKTC’nin en önemli sosyal sorunlarından birini gözler önüne serdi.
 
Hayattaki en büyük destekçisi amcası Serdar Denktaş kısa bir cümleyle durumu hem özetledi, hem de isyan etti:
 
“Ekonomik sıkıntıları, bankalara borcu vardı. Mücadeleci bir insandı, neden bu yolu seçti anlamak mümkün değil, Can yanlış yaptı, lütfen borcu olan kimse bu yanlışı yapmasın. Geride kalan aile kahroldu.” 37 yaşındaki Can Denktaş’ı, ölüm yolculuğuna uzun yıllardır devam eden ekonomik sıkıntıları ve borçları sürükledi. Yakın arkadaşları, “Mahkemelerdeki davalarından hapis kararları çıkmaya başlamış. Tefecilerden de büyük miktarda borç almış. ‘Yeniden hapse gireceksin’ diye telefon alınca bu yolu seçti” dediler.
 
KUZENİNİ MEZARLIĞA ÇAĞIRDI
 
Can Denktaş, alacaklılardan gelen telefonlardan bunalmıştı. Önceki gün, 1985 yılında trafik kazasında ölen babası Raif Denktaş’ın Lefkoşa Mezarlığı’ndaki kabristanına gitti. Mezar başında Serdar Denktaş’ın oğlu, kuzeni Rauf Denktaş’ı aradı. ‘Yanına iki kişi al gel, canıma kıyacağım’ dedi. Rauf Denktaş, mezarlığa gitti. Can uzaktan geldiklerini görünce karnına tetiği bastı. Şoke olan Rauf Denktaş, hemen Yakın Doğu Üniversitesi Hastanesi’ni aradı. Ambulansla hastaneye götürülürken Can’ın son sözleri ‘Oğlum Raif’e iyi bakın’ oldu.
 
KUZEN RAUF: ÇOK İYİ BABAYDI
 
Başta amca Serdar Denktaş olmak üzere aile hastaneye koştu. Acil A Rh + kan çağrısı da yapıldı. Ancak, Can 6 saat süren ameliyatın ardından sabaha karşı saat 01.20’de yenik düştü. Kuzen Rauf Denktaş, “Ardından söyleyebileceğim tek şey var. Çok iyi bir babaydı” dedi. Eşinden uzun süre önce ayrılmıştı. Ekonomik hayatta başarılı olamasa da 7 yaşındaki oğlu Raif’in üzerine titrerdi.
 
“İŞİM YOKTU BU DİYARLARDA”
 
KKTC Kurucu Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş’ın torunu, merhum Raif Denktaş’ın oğlu olan Can Denktaş, 37 yaşındaydı. 1980 darbesi sonrasında yasadışı işler yaptığına dair söylentiler çıkarılan akademisyen babası Raif Denktaş, bir trafik kazasında öldüğünde Can henüz 10 yaşındaydı.
 
Annesi Mesude hanım, Ankaralı olması nedeniyle çocuklarının Türkiye’de eğitim almasını istedi. Ağabeyi Rauf Alp ve kızkardeşi Pınar, annesinin sözünden dışarı çıkmadı, Can ise, KKTC’yi seçti.
 
Can, yüksek eğitimini Türkiye yerine KKTC’de yaptı. 2004 yılında Pınar Denktaş’la evlendi.  Boşandıklarında Raif adını verdikleri oğulları 3 yaşındaydı.
 
İki sene önce kredi borcunu ödeyemediği için gözaltına alındığında  babaannesi Aydın Denktaş yardımına koştu.
 
Son Twitter mesajında, bestesi kendisine ait bir şarkının sözlerini paylaştı: “Umrumda değildi dalgaların sesi güzelmiş, vururken kayalara. Umrumda değildi, yıldızlar dans edermiş uzanınca kumsallara. Umrumda değildi, insanlar ne hissedirmiş, işim yoktu bu diyarlarda.”
 
DURAN KALBİNİ ÇALIŞTIRDIK

 
6 saatlik ameliyata giren kalp damar cerrahisi uzmanı Dr. Barçın Özcem, “Can Denktaş, karnından aldığı kurşun yarası nedeniyle hastaneye tansiyon ve nabız alınamaz halde, şok tablosuyla getirildi. Karnında çok ciddi kanama vardı. Karnından 2-3 litre kan boşalttık ana toplar damarda çok ciddi yaralanma gördük ve müdahale edip kanamayı durdurduk” dedi.
 
Prof. Dr. Hasan Besim de Can Denktaş’ın duran kalbinin müdahaleyle çalıştırıldığını ancak yoğun bakımdayken hastayı kaybettiklerini söyledi. (CTK)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com