Toy kuşuna koruma

Toy kuşuna koruma
TÜRKİYE'de nesli giderek tükenen toy kuşunun koruma altına alınmasına yönelik AB uzmanları ile birlikte ortak Biyoçeşitlilik Eşleştirme Projesi uygulanacak.

AB ve Türkiye'den uzmanlar, biyoçeşitlilik projesi kapsamında Türkiye'de nesli tükenen toy kuşunu koruma altına alıyor. Türün korunması ve çoğaltılması için öncelikle avlanmaya karşı önlem alınması gerektiğini belirten uzmanlar, çiftçilerle işbirliği yaparak kuşun doğal ortamda beslenmesi amacıyla ekilebilir tarım alanlarında belirli bölgelerin boş bırakılmasını sağlayacak. Estonya, İspanya, Hollanda ve Türkiye arasında yapılan AB Biyoçeşitlilik Eşleştirme Projesi anlaşması kapsamında Türkiye'deki toy kuşu neslinin korunması ve türünün çoğaltılması için bir çalışma başlatıldı. Türkiye'de Polatlı, Konya Havzası ve Doğu bölgesinde yaşadığı bilinen ve bin 300 ila bin 500 dolayında olduğu sanılan toy kuşunun korunması için çiftçilerle işbirliği yapılacak. AB uzmanları, Polatlı'da 20-40 arasında toy kuşu bulunduğunu söyledi.

TARLALARIN BİR BÖLÜMÜ EKİLMEYECEK

AB uzmanları, toy kuşu türünün hububat ürününü çok sevdiğini belirtti. Bu nedenle hububat ekilen alanların yüzde 5'inin boş bırakılmasını istediklerini söyleyen uzmanlar, bundan doğacak maliyetin ilgili AB fonlarından karşılanacağını, dolayısıyla çiftçilerin mağdur edilmeyeceğini vurguladı. Bu kapsamda Gıda, Hayvancılık ve Tarım Bakanlığı'ndan Dil Asistanı Mediha Işıtman, Proje Asistanı Taşkın Taş, Aziz Orhan Çimen, Sema Tuncer Nimetoğlu, Mevhibe Arıkan, AB'den Projenin Yerleşik Eşleştirme Danışmanı Estonya'dan Pille Koorberg, Hollanda'dan Biyoçeşitlilik Uzmanı Cees Witkamp, Estonya'dan Uzman Eike Lepmets, Hollanda'dan Uzman Peter Van Der Goot'un katıldığı toplantı yapıldı.

ZİRAAT ODASI DESTEKLİYOR

Yerli ve yabancı uzman ekipler, Polatlı'da ilk çalışmayı Ziraat Odası'nda yaptı. Ziraat Odası Başkanı Zekai Köseoğlu ile Oda yöneticilerinin katıldığı bir toplantı yapan uzmanlar, üreticilerin sorularını yanıtladı. Toy kuşu türünün korunması için Ziraat Odası'nın proje içinde yer aldığını belirten Oda Başkanı Zekai Köseoğlu, "Bu çalışmanın yürütülmesinde çiftçilerimizin mağduriyeti söz konusu değil. Elbette kırsal çevrenin korunması hususunda Odamız elinden geleni yapacaktır" dedi. Toy Kuşu türünün korunması ve nüfusunun artırılmasına ilişkin projeyi yürütecek olan yerli ve yabancı ekip, Ziraat Odası'ndaki toplantıdan sonra Eskikarsak Köyü'ndeki ağaçlandırma programına katıldı.

TÜRKİYE'DE 1300-1500 ARASINDA TOY KUSU BULUNUYOR

AB Yerleşik Eşleştirme Danışmanı Estonyalı Pille Koorberg, toy kuşu sayısının Polatlı'da 20- 40 arasında olduğunu söyledi. Türkiye'de ise bu sayının 1300-1500 arasında olduğunu belirten Koorberg, bu kuş türünün daha çok hububat ekilebilen alanlarda yaşadığına dikkat çekti. Koorberg, "Toy kuşuna odaklanmamızın sebeplerinden biri de dünyadaki neslinin tükenmeye yüz tutmasıdır. Dünyadaki sayıları 40 bin civarında, çoğunluğu İspanya, Avusturya, Almanya, Türkiye ve Çin'de yaşıyor. Polatlı çiftçisi bu kuşu iyi tanıyor. Buradaki kuşlar AB ülkelerindekinden daha kaliteli. Bu yüzden burada çoğaltmayı düşünüyoruz" dedi.

Toy kuşu türünün Polatlı'da Yüzükbaşı, İnler, Özyurt, Şeyhahmetli, Sinanlı, Yağcıoğlu, Adatoprakpınar ve Uzunbey köyleri bölgesinde yaşadıkları belirtildi. Bir başka AB biyoçeşitlilik uzmanı Eike Lepmets ise, Türkiye'nin, AB'ye adaylık sürecinde kırsal kalkınma konusunda sunulan imkanlardan yararlanmayı hak ettiğini anlatırken, "IPARD adını verdiğimiz kırsal çevrenin korunmasına yönelik pilot uygulama Polatlı'da başlayacak ve zamanla tüm Türkiye'yi kapsayacak. Toy kuşunun korunması için çiftçilerimizin alacağı önlemler ve projeye verecekleri destekler, elbette diğer ödemelerden farklı olacak. Ancak çiftçilerimizin bu konudaki gelir kayıpları karşılanacak, bunlar tazminat şeklinde ödenecek" diye konuştu.

Etiketler: ,
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • YGS'de ek süre bugün son15 Ocak 2012 Pazar 10:57
 • 1 milyon 800 bin kişiye uyarı15 Ocak 2012 Pazar 10:48
 • Karayoluna ilginç kavşak15 Ocak 2012 Pazar 10:43
 • İsrail'in ABD'yi deli eden planı15 Ocak 2012 Pazar 10:40
 • Suriye'de genel af15 Ocak 2012 Pazar 10:37
 • Cinnet geçirip ailesini katletti15 Ocak 2012 Pazar 10:13
 • Önce kaptan terketti15 Ocak 2012 Pazar 10:07
 • Tartışılan oyun sahnede15 Ocak 2012 Pazar 09:57
 • Başkent'te kar devam edecek15 Ocak 2012 Pazar 09:48
 • Domuz gribi geri döndü15 Ocak 2012 Pazar 09:37
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com