Toz şeker antibiyotikten daha etkili

Toz şeker antibiyotikten daha etkili
Afrika'da halk arasında yaraların iyileştirilmesi için yaygın olarak kullanılan toz şekerin modern tıbbın geliştirdiği ilaçlardan daha etkili olduğu ifade edildi.

Çok fazla şeker kilonuz için pek faydalı olmasa da doktorlara tedavi için yardımcı olduğu bir gerçek. Yeni yapılan bir araştırmada Afrika'da yaraların iyileştirilmesi için yaygın olarak kullanılan toz şekerin modern tııbın ürettiği ilaçları alt ettiği ortaya çıktı.
 
Çalışmada antibiyotiklerin başarısız olduğu durumda toz şekerin yatak yaraları, bacak ülseri ve amputasyon yaralarına direk uygulandığında başarılı olduğu görüldü.
 
Çalışmayı yürüten Wolverhampton Üniversitesi'nden yetişkin hemşirelik uzmanı Moses Murandu, Zimbabve'de çocukken babasının yaraları iyileştirmek için toz şeker kullandığını ve şekerin yaralarının acısını azalttığını söylediğini belirtti. Murandu İngiltere'ye göç ettikten sonra unutulan bu tedavi yöntemini araştırdı.
 
Birmingham'da Moseley Hall Hospital’da ampute rehabilitasyon tedavisi gören Alan Bayliss adında bir hasta üzerinde denenen şeker olumlu sonuç verdi. Hasta önce modern pansuman yöntemleriyle tedavi edildi. Ancak acı geçmedi. Sonra Murandu ile temasa geçildi ve şeke tedavisi uygulandı. İki hafta içinde yaranın büyüklüğü önemli ölçüde küçüldü. Elektrik mühendisi olan 62 yaşındaki Bayliss bunu bir "devrim" olarak nitelendirdi.
 
Halihazırda 35 hastanın da aynı yöntemle tedavi edildiği ve herhangi bir yan etkisinin görülmediği belirtildi. Murandu gerekli antibiyotik tedavilerinin başarılı olmadığı zamanlar bu yöntemin kullanılması gerektiğine vurgu yaptı. Murandı bu tedavi yöntemi nedeniyle ödül aldığını söyleyerek "Bu benim için guru verici bir olay" dedi. (CTK)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com