TPAO Genel Müdür Vekili Şişman:

TPAO Genel Müdür Vekili Şişman:
"Özelleşme veya özerkleşme Türkiye Petrolleri Yönetim Kurulunun karar verebileceği bir konu değildir"

ANKARA (AA) - Barış Sağlam - Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı (TPAO) Genel Müdür Vekili Besim Şişman, kurumun özelleştirilmesine karşı olduğunu, hükümetin de böyle bir yaklaşım içinde bulunmadığını bildirdi. 

Şişman, son dönemde TPAO'nun özelleştirileceği ve bu süreçte çalışanların belirli bir bölümünün işten çıkarılabileceği söylentilerinin artması üzerine üzerine kurum çalışanlarına tüm kurum çalışanlarına e-posta gönderdi.

Hükümetin TPAO'nun özelleştirilmesi konusunda bir yaklaşımının olmadığını belirten Şişman, gönderdiği e- postada, "Özelleşme veya özerkleşme Türkiye Petrolleri Yönetim Kurulunun karar verebileceği bir konu değildir ve ben de sizler gibi Türkiye Petrollerinin özelleşmesine karşıyım. Ayrıca hükümetin de böyle bir yaklaşımı söz konusu değildir" ifadelerini kullandı.

Atılması planlanan adımların taşeronlaşma, özelleştirme veya şirketi küçültme maksadı taşımadığını ifade eden Şişman, uluslararası alanda rekabet edebilecek bir potansiyeli harekete geçirmek istediklerini, aksi halde TPAO'nun halka yaptığı mevcut katkılar bir yana kendi varlığını dahi sürdüremeyeceğini, hatta gelecekte personelinin maaşını ödeyemez duruma gelebileceğini kaydetti.

Edinilen bilgiye göre, TPAO, TP2023 Bütünsel Dönüşüm Programı olarak adlandırdığı bir dönüşüm stratejisi ile gelecekte daha karlı ve yüksek verimli üretim yapabilmek için kurumsal organizasyonunda revizyon yapmayı amaçlıyor. Kurum, mevcut yatırımları yıllar içinde artmasına rağmen, üretim ve rezerv bazında küçülmeye başladı. TPAO, bu yapıyı tersine döndürmek için değişen petrol kanunu ile daha rekabetçi olma zorunluluğu ve sürdürülebilir büyümenin sağlanması açısından yeni dinamiklere uygun adımları atmayı hedefliyor.

Öte yandan, günlük 650 bin varil petrol üretim kapasitesi olan TPAO'nun çalışan başına düşen üretimi günlük 14 varil iken uluslararası petrol şirketlerinde bu rakam 123 varil seviyesinde bulunuyor. 

-Batman'da protesto hazırlığı

Bu arada, TPAO'nun Batman Bölge Müdürlüğünde örgütlenen sendika yönetiminin, kurumun 7 ünitesinin 4'ünün özel şirketlere devredileceği ve bir çok ünitenin Batman'dan çıkarılarak Ankara ve Adıyaman'a taşınacağı iddiaları üzerine pazar günü protesto hazırlığı içinde olduğu öğrenildi. 

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
   • Çok Okunanlar
     Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
     Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
     E-Posta: info@sansursuzhaber.com