Trabzon'daki "Hrant Dink cinayeti" davası

Trabzondaki Hrant Dink cinayeti davası
Agos Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Dink'in öldürülmesi olayında görevini ihmal ettiği öne sürülen dönemin Trabzon İl Jandarma Komutanı Albay Öz'ün yeniden yargılanmasına devam edildi

TRABZON (AA) - Agos Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Hrant Dink'e suikast hazırlığı konusunda istihbari bilgiye ulaşmasına rağmen kanuni işlemleri başlatmayarak görevini ihmal ettiği ileri sürülen dönemin Trabzon İl Jandarma Komutanı Albay Ali Öz'ün yeniden yargılanmasına devam edildi.

Trabzon 1. Ağır Ceza Mahkemesindeki duruşmaya, tutuksuz yargılanan dönemin İl Jandarma Komutanı Albay Öz katılmadı. Öz'ün avukatı Ali Sürmen ise duruşmada hazır bulundu. Müdahiller Rahil, Delal, Sera, Arat ve Hasrof Dink ile Dink ailesi avukatı mazeret bildirerek duruşmaya gelmedi.

Mahkeme Heyeti Başkanı Kemal Alver, kendi mahkemelerindeki davanın, Hrant Dink'in öldürülmesine ilişkin 18 sanığın yargılandığı davaya bakan İstanbul 5. Ağır Ceza Mahkemesinde görülen dava ile birleştirilmesi için söz konusu mahkemeye yazı yazıldığını belirterek, söz konusu mahkemenin birleştirme konusunda muvafakat vermediğini bildirdi.

İstanbul'daki mahkemenin bu kararının kendilerine bildirildiğini anlatan Alver, Dink cinayetine ilişkin Trabzon 2. Sulh Ceza Mahkemesinde görülen ve bu mahkemece karara bağlanan dava dosyasının ise temyiz için gönderildiği Yargıtay'dan dönmediğini kaydetti.

Mahkeme heyeti, Dink cinayetine ilişkin Trabzon 2. Sulh Ceza Mahkemesinde görülen dava dosyasının Yargıtay tarafından yapılacak temyiz incelemesinin sonucunun beklenmesi amacıyla duruşmayı erteledi.

- Olayın geçmişi

Dink cinayetine ilişkin, dönemin Trabzon Jandarma Komutanı Albay Ali Öz ve 7 asker hakkında Trabzon 2. Sulh Ceza Mahkemesinde "görevi ihmal ve evrakta sahtecilik" suçundan dava açılmıştı.

Bu dava sürerken, Adalet Bakanlığının incelemesi sonucu Trabzon 1. Ağır Ceza Mahkemesinde de Ali Öz'e aynı suçtan ikinci bir dava açıldı ancak Trabzon 1. Ağır Ceza Mahkemesi aynı suçtan iki dava olamayacağı gerekçesiyle davayı reddetti.

Trabzon 2. Sulh Ceza Mahkemesi ise Albay Ali Öz ve Yüzbaşı Metin Yıldız'a 6 ay, diğer 4 askere ise 4'er ay hapis cezası vermişti.

Dink ailesinin avukatlarının başvurusu üzerine Trabzon 1. Ağır Ceza Mahkemesinin kararını görüşen Yargıtay ise davaların Ağır Ceza Mahkemesinde birleştirilmesi gerektiği halde davanın Trabzon 1. Ağır Ceza Mahkemesince reddedilmesinin usule aykırı olduğunu belirterek, bu mahkemenin kararını bozmuştu.

Bu karar üzerine Albay Ali Öz'ün yeniden yargılanmasına başlanmıştı.

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
   • Çok Okunanlar
     Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
     Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
     E-Posta: info@sansursuzhaber.com