Trabzonspor-Fenerbahçe maçında çıkan olaylar

Trabzonspor-Fenerbahçe maçında çıkan olaylar
Hacettepe Üniversitesi Öğretim Üyesi ve Spor Psikoloğu Yrd. Doç. Dr. Koruç:

ANKARA (AA) - ZUHAL UZUNDERE KOCALAR - Hacettepe Üniversitesi Spor Bilimleri Fakültesi Öğretim Üyesi ve Spor Psikoloğu Yrd. Doç. Dr. Ziya Koruç, Trabzonspor-Fenerbahçe maçında çıkan olaylarla ilgili, "Önlemi alacak olan federasyondu, federasyonun almadığı önlemler sebebiyle bu olaylar biraz daha öne çıkmıştır kanısındayım" dedi. 

Koruç, AA muhabirine yaptığı açıklamada, iki takım arasındaki sıkıntıların herkes tarafından bilindiğini belirterek, bu tarz bir olayın yaşanacağının önceden rahatlıkla tahmin edilebileceğini söyledi. 

Kulüpler arasında yaşanan sıkıntının "şike olaylarının" gündeme gelmesiyle yukarılara doğru tırmandığını savunan Koruç, "O günden bugüne kadar TFF ve valilikler ciddi bir önlem almadı. Bu beklendik bir şeydi. O anlamda da maalesef istenmeyen şeyler yaşandı" dedi. 

Koruç, sporda şiddet olayı değerlendirilirken yapılan açıklamaların önemine dikkati çekerek, "Antrenörlerin, kulüp başkanlarının verdikleri demeçlerin içinde enteresan bir şekilde olayın bir provokasyona doğru sürüklendiği açık şekilde görülüyor. Özellikle Trabzon'daki söylemler, maalesef bu konuda istemeyen şeyler oluşturdu. Medya ve aktarımların etkisiyle istenmeyen olaylara kapı açılmış oldu. Eski husumetler her zaman önemli faktördür. 'Geçmişte Fenerbahçe Trabzon'un kupasını çaldı, şampiyonluğunu elinden aldı, İstanbul'da bize şunu yaptılar, bunu yaptılar' diye söylemler vardı. Bu kaçınılmaz olarak Trabzon taraftarının isteseniz de istemeseniz Fenerbahçe ekibinden intikam almak için ciddi bir yapı içerisine girmesine yol açtı" diye konuştu.

Futbolda sezonun ikinci yarılarında, ilk yarıya göre daha fazla olay çıktığına işaret eden Koruç, "Bu, şunu söylüyor aslında bize, bundan sonraki dönemde insanlar daha dikkatli olmalılar sezon bitene kadar. Sebebi şudur; düşenle çıkanın, şampiyon olacak takımın artık netleşmesi başlamıştır. Çırpınışların sayısı artmıştır, Çırpınışların sayısıyla birlikte 'ne kopartsak kardır' yaklaşımı gündeme gelir" değerlendirmesinde bulundu. 

Yrd. Doç. Dr. Koruç, karşılaşmanın hakemi Bülent Yıldırım'ın maçı iptal etme kararının çok doğru olduğuna dikkati çekerek, sözlerini şöyle sürdürdü:

"O maç iptal edilmeliydi. Çünkü uyarılara rağmen hala saha içerisine yabancı cisimler atılıyorsa yapacak bir şey de yok. Trabzon seyircisi var Fenerbahçe seyircisi yok. Buna rağmen siz hala saha içerisindeki neredeyse eli kolu bağlı durumdaki futbolcuya karşı böyle bir tavır takınıyorsanız yapacak bir şey de kalmıyor demektir. Trabzonspor seyircisinin Fenerbahçe'ye olan tavrı için federasyonun bu konuda öncesinden bir takım önlemleri almış olması çok önemliydi. Şike olaylarıyla ilgili ulusal ve uluslararası girişimler ciddi anlamda sıkıntılı başladı ve öyle devam etti. Trabzon mutlaka kupayı kendisinin alması gerektiğini söylüyor. Fenerbahçe'nin şike yaptığı konusunda uluslararası tahkim dahil olmak üzere verilen kararlar çok açık ve net. Bu sorunu çözecek federasyondu. Federasyonun bu konuda uygun girişiminin olmaması istenmeyen sonuçları da beraberinde getirmiştir diye düşünüyorum. Önlemi alacak olan federasyondu, federasyonun almadığı önlemler sebebiyle bu olaylar biraz daha öne çıkmıştır kanısındayım." 

Türkiye'de taraftarların kimlik yitimi, ötekileştirme ve yabancılaşma sorunu yaşadıklarına işaret eden Koruç,  "Kimlik yitimi, yabancılaştırma ve ötekileştirme maalesef çok ciddi anlamda Türkiye'deki olayların arkasındaki önemli gerçek. Bunun mutlaka doğru değerlendirilmesi gerekiyor. Kulüpler bünyesinde taraftar derneklerinin oluşturulması gerekiyor. Derneklerinin kurulması noktasında UEFA ve FIFA'nın çok net kararları var ama hala TFF bu kararları uygulama noktasında pasif davranıyor. Bunun neticesinde de taraftarların kendi aralarında oluşturduğu dernekler kuruluyor. Bu tür taraftarlar kendi içerilerinde bir bütünlük oluşturuyorlar,  bu bütünlükle kimlik özdeşimi, yabancılaşma ve ötekileştirme ortaya çıkıyor" diye konuştu. 

Koruç, artık kulüp yöneticilerinin demeçleri konusunda çok dikkatli olmaları gerektiğini ve ayrıca ciddi bir taraftar eğitimine ihtiyaç olduğunu kaydetti. 

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com