"Trafik Dedektifleri" Projesi

Trafik Dedektifleri Projesi
İçişleri Bakanlığı, Milli Eğitim Bakanlığı, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı, Emniyet Genel Müdürlüğü, Diyanet İşleri Başkanlığı, Polis Eşleri Kaynaşma Yardımlaşma Derneği, Uluslararası Polis Birliği ve OPET'in desteğiyle hayata geçirilen "Trafik Dede

ERZURUM (AA) - Öğrencileri trafik konusunda bilinçlendirmeyi amaçlayan "Trafik Dedektifleri" Projesi Erzurum'da başladı.

 İçişleri Bakanlığı, Milli Eğitim Bakanlığı, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı, Emniyet Genel Müdürlüğü, Diyanet İşleri Başkanlığı, Polis Eşleri Kaynaşma Yardımlaşma Derneği, Uluslararası Polis Birliği ve OPET'in desteğiyle 2013 yılında hayata geçirilen  "Trafik Dedektifleri" Projesi kapsamında Ankara, İstanbul, Bursa, İzmir ve Antalya, Adana ve Gaziantep'in ardından Erzurum'da 9. sınıf öğrencilerine ilk ders verildi.

Trafik Eğitim ve Araştırma Dairesi Başkanlığı görevlisi ve proje koordinatörü Refik Ürk, Erzurum Lisesi'nde düzenlenen programda yaptığı konuşmada, Türkiye'de her yıl trafik kazaları nedeniyle yaklaşık 4 bin kişinin hayatını kaybettiğini söyledi. 

Bu kazalar sonucu 22 milyar liralık bir milli servetin heba olduğunu belirten Ürk, şunları kaydetti:

"Her şeyden önemlisi bizim kazalarda 0-14 yaş arasında yüzde 7 çocuklarımız ölüyor. Neden ölüyor? Bu kazalar, çok basit tedbirlerden, daha doğrusu tedbirsizliklerden, çok basit önlemler alınmadığından meydana geliyor. Maalesef biz tecrübelerle öğreniyoruz. En pahalı en ağır öğrenme metodu olan tecrübe ve deneyimlerle öğreniyoruz. Böyle bir şeye gerek var mı? Kaza meydana gelmeden önce basit bir tedbir alınamaz mı? İşte bu noktadan hareketle proje hayata geçti."

Ürk, hazırladıkları 10 yıllık "Karayolu Trafik Güvenliği Stratejisi ve Eylem" planıyla 2020 yılına kadar ölümlü kazaların yüzde 50 azaltılması yönünde Avrupa Birliği, Birleşmiş Milletler ve insanlara vermiş oldukları bir taahhütleri olduğunu, bu taahhüdün yerine getirilmesi ve ölümlü kazaların yüzde 50 azaltılması için herkese görevler düştüğünü ifade etti.

Opet A.Ş. Kurumsal İletişim Müdürü Ayşenur Aydın da olarak daha önce "Temiz tuvalet" kampanyası başlattıklarını hatırlatarak, "Bu kampanyayla ülkeye hijyen ve temizlik bilinci getirerek, bu konudaki bilinç değişimine yol açtığımızı düşünüyoruz. Bu başarının aynısını 'Trafik Dedektifleri' Projesiyle yakalayacağımızı düşünüyoruz. Projede çok değerli paydaşlarımız var. Paydaşlar ile birlikte ülkedeki trafik sorununu en aza indirmek, kaza ve ölümleri sıfıra indirmek istiyoruz" dedi.

Proje için hazırlanan film ve eğitim dokümanlarının çocuklarla paylaşıldığı programda, İl Emniyet Müdürlüğü Trafik Tescil ve Denetleme Şube Müdürlüğü görevlileri tarafından uygulamalı eğitim verildi.

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com