"Trafik Kaza Analiz Sistemi Projesi"

Trafik Kaza Analiz Sistemi Projesi
SAÜ'de geliştirilen projeyle trafik ekiplerinin kaza tespit tutanaklarını elektronik ortama aktararak, daha hızlı sonuç alması sağlanacak

SAKARYA (AA) - Sakarya Üniversitesinde (SAÜ) geliştirilen "Trafik Kaza Analiz Sistemi Projesi" ile trafik ekiplerinin kaza tespit tutanaklarını elektronik ortama aktararak, daha hızlı sonuç alması sağlanacak.

Sakarya Trafik Denetleme Şube Müdürlüğü ekiplerinin kullanımı amacıyla Doğu Marmara Kalkınma Ajansının (MARKA) desteğiyle "Trafik Kaza Analiz Sistemi Projesi (TKAS)" başlatıldı.

SAÜ Teknokent AŞ'de düzenlenen proje tanıtım toplantısında konuşan SAÜ İşletme Fakültesi İşletme Bölümü Öğretim Üyesi ve proje koordinatörü Prof. Dr. Erman Coşkun, amatör düşünceyle başladıkları projenin trafik ekipleri için ihtiyaç olduğunu gördüklerini söyledi.

Coşkun, projenin trafik denetleme şube müdürlüklerinin faaliyetleri ve kaza tespit tutanaklarının elektronik ortama girilmesi, saklanması, hızlı ve esnek şekilde sorgulanması, raporlanması ve kazaların gerçek nedenlerinin ortaya çıkarabilmesi için detaylı analiz yapılması amacıyla geliştirildiğini anlattı.

Projenin finansal olarak MARKA tarafından desteklendiğini dile getiren Coşkun, "Proje kültürü oluşturma açısından MARKA çok büyük bir iş başardı. Bu sistem harita üzerinden kazaları gösterebiliyor. Sistem üzerinden kazanın yeri, çeşidi ,kaç ölü veya yaralı olduğuna bakılabiliyor. Emniyetteki arkadaşlarımız harita üzeriden kazanın detaylarına ulaşabiliyor. Kağıt üzerindeki tutanaklar elektronik ortama aktarılabiliyor. Bu sistemle hem hızlı müdahale hem de daha sağlıklı verilerle çalışma imkanı sağlanacak. Sistemin diğer illerde de yaygınlaştırılması temel hedeflerimiz arasında" şeklinde konuştu.

MARKA Genel Sekreteri Fatih Akbulut ise projenin kendileri için önemli olduğunu belirterek, "Kalkınma, sadece ekonomik faaliyet değildir. Aynı zamanda çevre değerlerinin de korunması gerekir ama yaşam standardının da yükseltilmesi gerekir. Bu, kentsel himzetlerin daha iyi sunulmasıyla ilgili bir şeydir. Binlerce vatandaşımızı trafik kazalarına kurban veriyoruz. Kent içi ulaşım çok önemli. Trafiğin düzgün koordine edilmesi, problemlerin tespit edilerek iyileştirme yapılabilmesi için her hatadan ders çıkarmamız gerekir. Kazaların istatistiklerinin tutulması ve raporlanması, eğitim faaliyetinde kullanılabilmesi açısından projeyi önemsiyoruz" diye konuştu.

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com