Trafik kontrollerinde uyuşturucu ölçümü

Trafik kontrollerinde uyuşturucu ölçümü
Alkol kontrolü gibi uyuşturucu kontrolü olacak

Trafik Denetleme Şube Müdürlüğü ekipleri tarafından yapılan trafik kontrollere bir madde daha geliyor. Evrak kontrolü, emniyet kemeri uygulamaları ve alkol kontrollerine şimdi de uyuşturucu kontrolü  başlıyor. İlk kontrollerin dün Kuruçeşme Caddesinde gerçekleştirildiği uygulamada Almanya'dan ithal edilen "Mobil uyuşturucu analiz cihazı" kullanıldı.

Trafik polisi tarafından çevrilen sürücüler evrak işlemlerinden sonra ekip otosunun yanına getirilerek burada uyuşturucu kontrollü yapıldı. Önce uygulama hakkında bilgi verilen sürücülerin kontrolü 8-9 dakika sürüyor. Kuruçeşme Caddesinde yapılan kontrollerde uyuşturucu kullanan sürücüye rastlanmadı.

CİHAZ NASIL ÇALIŞIYOR?

Yapılan açıklamada tanıtılan cihazla ölçümün yapılabilmesi için, 2 parçadan oluşan bir set kullanılıyor. Setin ilk parçasında bulunan pet yardımıyla sürücüden tükürük örneği alınıyor.

Sürücünün ağzına sokup yaklaşık 2 dakika bekletilen pet daha sonra dışarı çıkarılıyor ve kimyasal tepkimelerin tamamlanması için 7 dakika bekletiliyor.

Daha sonra bu pet'in takıldığı mobil uyuşturucu analiz cihazı kişinin uyuşturucu kullanıp kullanmadığını belirliyor.

Cihazın 19 ayrı uyuşturucuyu tanıyabileceğini söyleyen yetkililer test yapılan kişinin hangi uyuşturucuyu kullandığının da mobil uyuşturucu analiz cihazıyla tespit edildiğini söylediler. Cihaz, kişinin kullandığı uyuşturucuyu kullanmasının ardından geçen 48 saat içinde tespit edebildiği öğrenildi.

Yapılan kontrollerde uyuşturucu kullandığı tespit edilen sürücülerin ehliyetine 5 yıl el konurken 3 bin 600 lira para cezası kesileceği öğrenildi. (MRE)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com