Trafoya giren tek hayvan kedi değilmiş

Trafoya giren tek hayvan kedi değilmiş
KCETAŞ Genel Müdürü Atasoy: "2005 yılında Kayseri Erciyesspor-Fenerbahçe maçı esnasında trafo merkezine kedi girmiş ve stadyumun elektriği gittiği için karşılaşmaya 20 dakika kadar ara verilmişti"

KAYSERİ (AA) - MUSA ÖZYÜREK - Kayseri ve Civarı Elektrik TAŞ (KCETAŞ) Genel Müdürü Hidayet Atasoy, yerleşim birimlerinin elektrik ihtiyacını karşılayan trafo merkezlerine zaman zaman giren hayvanların kesintilere neden olabildiğini belirterek "2005 yılında Kayseri Erciyesspor-Fenerbahçe maçı esnasında trafo merkezine kedi girmiş ve stadyumun elektriği gittiği için karşılaşmaya 20 dakika kadar ara verilmişti" dedi.

Atasoy, AA muhabirine yaptığı açıklamada, 30 Mart yerel seçimlerinde Türkiye genelinde bazı bölgelerde yaşanan elektrik kesintisinin ardından Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız'ın trafo merkezine kedi girmesi nedeniyle kesinti yaşandığını açıkladığını hatırlattı.

Başta kediler olmak üzere birçok sokak hayvanının zaman zaman trafo merkezlerine girerek kesintiye neden olabildiğini ifade eden Atasoy, "Kayseri'de geçmişte birçok kez bunun örneklerini gördük. Alınan tüm tedbirlere rağmen hayvanlar trafo merkezlerine girebiliyor. 2005 yılında Kayseri Erciyesspor-Fenerbahçe maçı esnasında trafo merkezine kedi girmiş ve stadyumun elektriği gittiği için karşılaşmaya 20 dakika kadar ara verilmişti" diye konuştu.

- Daha önce kedi, sansar ve maymun girmişti

KCETAŞ Trafo Bakım Şefi Vahdettin Karahan da her bir trafo merkezinin yaklaşık 15 mahallenin elektrik ihtiyacını karşıladığını söyledi.

Trafo merkezlerinin yaklaşık 30 bin volt enerjiyle çalıştığına dikkati çeken Karahan, şu bilgileri verdi:

"Kedinin teması değil trafoya 15 santimetre yaklaşması bile çarpılmasına ve trafonun kısa devre yaparak elektrik kesintilerinin yaşanmasına neden olur. Bu bütün şehirlerde böyledir. Trafolarda hayvanların çarpılmaması için kaplama sistemleri ve demir parmaklıklar yapılıyor ama buna rağmen kedi başta olmak üzere sokak hayvanları aralardan çarpılabiliyor. Uçaklarda da bütün güvenlik önlemleri alınır ama bir kuş motora çarpıp uçağı düşürebiliyor. Buda aynen öyledir. Buna yapılabilecek birşey yok."

Hayvanların girmemesi için trafoların tamamen kapalı ortamlarda çalıştırılabileceğini ancak bu durumda ısınmadan dolayı trafoların patlama tehlikesi ortaya çıktığını dile getiren Karahan, bundan dolayı trafoların açık havalarda işletildiğini anlattı.

Trafolara zaman zaman başka hayvanların da girdiğini hatırlatan Karahan, şöyle devam etti:

"Bir ay önce de indirici trafo merkezine kedi çıktı, çarpıldı ve bir saat kadar 15 mahalle enerjisiz kaldı. 2005 yılında Kayseri Erciyesspor - Fenerbahçe maçında bir kedinin trafo merkezine girmesi sonucu elektrikler gitti. İki ay önce hayvanat bahçesinden kaçan bir maymun trafo merkezine çıkıp çarpıldığı için Kayseri'nin 3'te biri enerjisiz kaldı. Maymunu trafonun üzerinden alınana kadar yaklaşık 2 saat etkilenen bölgelere enerji veremedik. Bunlar doğal, olabilen şeyler. 2009 yılının mart ayında da bir sansar trafo merkezine girmiş ve yine 15 kadar mahalleye bir saat süreyle elektrik verememiştik."

Trafoların 50-60 derece sıcaklıkta çalıştığına ve bulunduğu bölgeyi de oldukça ısıttığına işaret eden Karahan, soğuktan korunmak isteyen hayvanların ısınmak için trafolara girebildiğini kaydetti.

Hayvanların kısa devreye neden olması sonucu yaşanan arızanın giderilmesinin bir saat kadar sürebildiğini aktaran Karahan, "Ekibin trafo merkezine ulaşması, hayvanın kısa devre yaptırdığı yerden alınması, orasının temizlenmesi ve devreye alma gibi işlemler zaman alıyor" dedi.

30 Mart yerel seçimlerinde akşam saatlerinde bazı bölgelerde kısa süreli elektrik kesintileri yaşanmış, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, kesintilerin bazı trafo merkezlerine kedi girmesi nedeniyle yaşandığını açıklamıştı.

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com