Tramvayların kontrolü onların elinde

Tramvayların kontrolü onların elinde
Eskişehir’de kent içi tramvay hattında çalışan ve sayıları 22'ye ulaşan kadın vatmanlar yaklaşık 40 tonluk tramvayları kullanırken adeta erkeklere taş çıkartıyorlar.

2004 yılından bu yana hizmet veren kent içi hafif raylı sistemde çalışan kadın vatmanlar, bakımlı ve şık görüntülerinin yanı sıra işlerindeki başarıları ile vatandaşlardan tarafından büyük ilgi topluyor. Birçoğu evli olan kadın vatmanlar, tramvay seferlerinin başladığı sabahın erken saatlerinde daha güneş doğmadan, eş ve çocuklarından ayrılıp işlerine başlıyorlar. Hergün binlerce kişinin şehiriçi ulaşımında tercih ettiği tramvayları büyük bir ustalıkla kullanan kadın vatmanlar, yolcularla kurdukları iyi diyaloglar ve şık görüntüleri ile dikkat çekiyorlar. Tramvayın sürücü kabinine girdikten sonra makyajlarını tazeleyen ve aracın kontrolleri yapan vatmanlar, sistemlerin sorunsuz çalıştığından emin olduktan sonra seferlere başlıyorlar.

Anadolu Üniversitesi (AÜ) Porsuk Meslek Yüksek Okulu Raylı Sistemler Teknolojisi İşletme Bölümü'nden mezun olan evli ve bir çocuğu bulunan kadın vatman Öznur Mutlu (30), sabah 5.30’da işbaşı yaptıklarını, iki vardiya ile kent halkına hizmet verdiklerini söyledi. Doluluk oranına bağlı olarak yaklaşık 40 tonluk tramvayları kullanırken, rayların bulunduğu ve yaya yolu olarak da kullanılan caddelerde çeşitli sıkıntılar yaşadıklarını ifade eden Mutlu, ‘‘Kullandığımız güzergahlarda, araç sürücüleri ve insanlar dalgınlıkla tramvay yolunu kullanabiliyorlar. Bu durumda korna ile uyardığımız sürücü ve yayalardan tepki görebiliyoruz. Tramvay yollarını kullanarak kurallara uymayan araçlar sıkıntı oluşturuyor’’ dedi.

VATANDAŞLAR TRAMVAYA DOLMUŞ MUAMELESİ YAPIYOR
Vatandaşların tramvaylara dolmuş muamelesinde bulunduklarını da anlatan Öznur Mutlu, ‘‘Yolcular tramvaya yetişmek için ‘beni de bekle, bir dakika, bir dakikadan bir şey çıkmaz’ diye tepki göstererek dolmuş muamelesi yapabiliyorlar. Biz saniyelerle yarıştığımız için bu durum imkansız hale geliyor. Yolcuları bekleme gibi bir imkanımız yok. Zaten 5 dakikada bir işletme yapıyoruz. Yolcuların buna duyarlı olmasını istiyoruz’’ diye konuştu.

ERKEK VATMANLAR KADINLARI KISKANIYOR
Kadın vatman olarak vatandaşlar tarafından olumlu tepkiler aldıklarından da söz eden Mutlu, şu ifadelere yer verdi:
‘‘Vatandaşlar bize daha olumlu yaklaşıyorlar. Kadınlardan memnun olduklarını söylüyorlar. Şehir dışı ve yurtdışından gelen turistler oldukça memnunlar. Bizimle konuşmak ve fotoğraf çektirmek istiyorlar. Kadın vatmanlara yolcular daha olumlu davranıyor ve trafikte daha fazla saygı görüyoruz. Erkek vatmanlar bazen bizi kıskanıyorlar, ama onlarla anlaşmamız gayet iyi, sürekli aynı ortamda bulunuyoruz.’’
Kadın vatmanlardan Emel Uğurluel ise, karşılaştıkları en büyük sorunlardan birisinin vatandaşların trafik kurallarına uymaması olduğundan söz etti.

KADIN VATMANLAR SON DERECE DİKKATLİLER
Eskişehir Hafif Raylı Sistem İşletmesi (Estram) İşletim Müdürü Seher Kara ise, işletme bünyesinde 298 personel bulunduğunu ve kadın vatman sayısının 22 olduğunu belirtti. Kadın vatmanların erkeklerden hiçbir farkı olmadığına değinen Kara, ‘‘Kadın vatmanlarımızdan oldukça memnunuz ve işlerini gayet düzgün yapıyorlar. Erkeklerden hiçbir farkları yok. Son derece dikkatli, bakımlı ve özenliler. Eskişehir halkı da bu durumdan gayet memnun. Büyükşehir Belediyesi'nin, Estram uzatma çalışmalarıyla vatman sayısı ve tramvay sayısı artacak. Bu konuda kadın vatman müracaatları da oldukça yüksek. Hat uzatma çalışmaları sonrasında 38 kilometrelik hat uzunluğunda 23 olan mevcut tramvay sayısı 33’e çıkacak’’ şeklinde ifade etti.

Vatandaşlar ise, kadın vatmanların daha dikkatli olarak tramvay kullandıklarını, toplumda çok dikkat çeken bu durumdan memnun olduklarını söylediler. (SBK)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Dikkat! Bu yollar 2 gün kapalı02 Ocak 2015 Cuma 14:37
 • Zabıta ceza değil ödül dağıttı26 Aralık 2014 Cuma 15:50
 • İzmir yeni yıla 'Özlem'le girecek26 Aralık 2014 Cuma 15:48
 • İstanbul'da taksici eylemi26 Aralık 2014 Cuma 10:39
 • İstanbul’da 12 saatlik su kesintisi24 Aralık 2014 Çarşamba 13:00
 • Sis bir çöktü bir daha kalkmak bilmedi08 Aralık 2014 Pazartesi 14:56
 • Trafik polisine ceza kesildi01 Aralık 2014 Pazartesi 10:27
 • İçme suyuna kanalizasyon atığı karıştı!27 Kasım 2014 Perşembe 11:03
 • AKP'li başkandan tarihi itiraf!26 Kasım 2014 Çarşamba 09:34
 • Çeşme’nin ölüm fermanı19 Kasım 2014 Çarşamba 08:22
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com