Trans yağlar kadınları tehdit ediyor

Trans yağlar kadınları tehdit ediyor
Trans yağlar ihtiva eden yiyecekleri çok tüketen kadınlarda endometriozis hastalığı riskinin daha fazla olduğu bildirildi.

Trans yağlar ihtiva eden yiyecekleri çok tüketen kadınlarda endometriozis hastalığı riskinin daha fazla olduğu bildirildi.
Tedavisi olmayan ve kısırlığa sebep olabilen endometriozisten korunmak için Omega-3 yağları açısından zengin ton, somon ve ceviz gibi gıdaları tüketmeninse faydalı olduğu belirtildi.
Human Reproduction dergisinde yayımlanan, 70 binden fazla Amerikalı hemşire üzerinde yapılan araştırmada, hemşirelerin tükettikleri yağlar 5 kategoriye ayrıldı ve hemşireler 12 yıl boyunca takip edildi.
Araştırma neticesinde omega-3 yağ asitleri bakımından zengin besinler tüketenlerin endometriozise yakalanma ihtimallerinin diğerlerine göre yüzde 22 daha az olduğu saptandı.
Buna mukabil, trans yağlı gıdalarla bolca beslenenlerin endometriozise yakalanma risklerinin yüzde 48 daha fazla olduğu belirlendi.
Trans yağların kalp-damar hastalıkları riskini de artırdığı biliniyor.
Trans yağlar en çok margarinlerde, kraker gibi hazır gıdalarda ve özellikle festfud lokantalarındaki kızartılmış gıdalarda bulunuyor.
Endometriozis hastalığında rahmin iç dokusu rahim dışında gelişiyor ve bazen bu doku diğer organlara yapışıyor.
Araştırmacılar, bunun yağlarla endometriozis arasında ilişki kuran ilk araştırma olmasından hareketle daha fazla araştırmaya ihtiyaç duyulduğunu söylediler.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
   Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com