Tren kazası davası devam ediyor

Tren kazası davası devam ediyor
Kütahya'da 27 Ocak 2008'de meydana gelen, 9 kişinin ölümü, 21 kişinin yaralanmasıyla sonuçlanan tren kazasında sorumluluğu bulunduğu iddia edilen tutuksuz sanık 9 TCDD çalışanının yargılanmasına devam edildi.

Kütahya'da 27 Ocak 2008'de meydana gelen, 9 kişinin ölümü, 21 kişinin yaralanmasıyla sonuçlanan tren kazasında sorumluluğu bulunduğu iddia edilen tutuksuz sanık 9 TCDD çalışanının yargılanmasına devam edildi.

KÜTAHYA - Kütahya Ağır Ceza Mahkemesindeki davanın ikincisi duruşmasında, tutuksuz sanıklardan şube şefi Mustafa Kurnaz, kısım şefi Tarık Yalçın ve yol çavuşu Hasan Uğur hazır bulundu. Diğer sanıklar Enver Timurboğa, Mustafa Süheyl Özdemir, İsa Apaydın, Ali Yılmaz, Yıldıray Başol ve Kadir Kunter duruşmaya katılmadı.
Demiryolu Yapım ve İşletim Personeli Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği avukatı Hakan Vatandaş, davaya dernek adına müdahil olmak istediğini ve mahkeme heyetine dilekçesini sunduğunu söyledi.
Sanıklardan Ali Yılmaz için Konya Nöbetçi Ağır Ceza Mahkemesine gönderilen talimata cevap verildiği, Yılmaz'ın ilk duruşmaya katılarak savunmasını verdiği belirtildi.
Sanık avukatları Salih Ekizler ve Emel Fisun Demir, ilk duruşmada dile getirdikleri keşif taleplerini yineledi, Kütahya 2. Sulh Ceza Mahkemesince tutuksuz sanıklara verilen yurt dışına çıkış yasağının kaldırılmasını talep etti.
Kazada ölen ve yaralanan kişilerden bazılarının yakınlarının avukatları Emine Ünal ve Mustafa Demet ise Demiryolu Yapım ve İşletim Personeli Yardımlaşma ve Dayanışma Derneğinin davaya sanıklar tarafında müdahil olma yönündeki talebine katılmadıklarını bildirdi.
Cumhuriyet savcısı, derneğin talebinin reddi ve sanıkların yurt dışına çıkış yasağının kaldırılması yönünde hüküm verilmesini istedi.
Mahkeme heyeti, ''taksirle yaralanma ve ölüme sebebiyet verme'' suçundan yargılanan sanıkların yurt dışına çıkış yasağının devamına, Demiryolu Yapım ve İşletim Personeli Yardımlaşma ve Dayanışma Derneğinin davaya katılma talebinin reddine, sanık avukatlarının talep ettiği bilirkişi raporu hazırlanması için keşif yapılması yönündeki talebin deliller toplandıktan sonra değerlendirilmesine'' hükmederek duruşmayı erteledi.
Sanıklardan Mustafa Kurnaz, Tarık Yalçın ve Hasan Uğur'un savunmasını üstlenen Birleşik Taşımacılık Çalışanları Sendikası avukatı Salih Ekizler, duruşmanın ardından AA muhabirine yaptığı açıklamada, İstanbul Teknik Üniversitesi İnşaat Fakültesi ve Kimya-Metalurji Fakültesi öğretim üyelerinden oluşan bilirkişi heyetinin incelemesinin ardından verilen raporda, kazaya iki rayın birleştiği yerde bulunan kırılmanın neden olduğunun belirtildiğini söyledi.
İki rayın birleştiği yerin ''cebire'', cebirenin altındaki deliklerin ''bulon'' diye tanımlandığını ifade eden Ekizler, şöyle konuştu:
''Bilirkişi heyetinin raporunda kazanın nedeni, bulon deliklerinde başlayan çatlağın daha sonra söz konusu tren olay mahallinden geçerken rayın kırılması olarak belirtilmişti. Kısacası bilirkişi heyetinin kazaya kırık rayın neden olduğu yönünde bir tespiti vardı. İlk celsede mahkeme heyetine cebire ve bulonu gösteren fotoğraflar sunduk. Bu çatlağı yol çalışanlarının gözle görüp tespit edemeyeceğini, bunun ancak makine yardımıyla anlaşılabileceğini ifade ettik. Çünkü müvekkillerimiz incelemelerini makineyle değil gözle görerek yapıyor ve varsa arızayı gideriyor. Bunu görüp görmeyeceklerini en iyi anlayabilmek için de ilk celsede raylarda keşif yapılmasını talep ettik. Talebimizi bu celsede yineledik. Bu celsede bu talebimizle ilgili kararın delilerin toplanmasının ardından diğer celselerde verilmesine hükmedildi.''
İstanbul-Denizli seferini yapan Pamukkale Ekspresi, 27 Ocak 2008'de, Kütahya-Afyonkarahisar güzergahında bulunan Çöğürler ile Değirmenözü istasyonları arasında raydan çıkmış ve iki vagonu devrilmiş, tren şefi Ahmet Sarıkaya, Yusuf Açıkgöz, Mehmet Börek, Kerim Yarar, İbrahim Doğan, Kadir Mıngır, Recep Ildız, Cengiz Güler ve İbrahim Levent ölmüş, 21 kişi yaralanmıştı.
Olay günü gözaltına alınan iki makinist aynı gün cumhuriyet savcılığınca serbest bırakılmış, tutuklanan şube şefi Mustafa Kurnaz ve kısım şefi Tarık Yalçın kefaletle, yol çavuşu İbrahim Demirel de kazada sorumluluğu olmadığı gerekçesiyle daha sonra tahliye edilmişti.
Kazada sorumluluğu bulunduğu iddia edilen 9 TCDD görevlisi hakkında ''taksirle yaralanmaya ve ölüme sebebiyet verme'' suçundan dava açılmıştı.
İstanbul Teknik Üniversitesi İnşaat Fakültesi ve Kimya-Metalurji Fakültesi öğretim üyelerinden oluşan bilirkişi heyetinin 24 Nisan 2008'de Kütahya Cumhuriyet Başsavcılığına gönderdiği raporda, ''kaza anında Pamukkale Ekspresi'nin hızının tarife tablosundaki öngörüldüğü gibi saatte 65 kilometre olduğunun belirlendiği, makinistlerin hız limitine uyduğunun anlaşıldığı, makinistlerin kusur ve sorumluluğu bulunmadığı'' belirtilmişti.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com