Trıkala'da Türk-Yunan Dostluğu

Trıkala'da Türk-Yunan Dostluğu
Yunanistan'ın trikala kentinde Türk-Yunan dostluğu rüzgarı esti

Yunanistan'ın trikala kentinde Türk-Yunan dostluğu rüzgarı esti. Balıkesir Altıeylül İlkokulunun 'Hayat Boyu Öğrenme'programı kapsamındaki comenis okul ortaklığı projesinin bu yılki durağı Yunanistan oldu. Yunanistan'ın ev sahipliğinde proje ortağı 6 farklı ülkenin bir araya geldiği proje buluşmasının çok başarılı geçtiği bildirildi.
Türkiye'den Balıkesir Altıeylül İlköğretim Okulunun, "Hayat Boyu Öğrenme Programı" mapsamındaki 'Comenius Okul Ortaklığı' projesinin (Colour My World with dance, music and traditions) ikinci yılındaki çalışmaları devam ediyor. Proje kapsamında şu ana kadar Türkiye'nin de (Balıkesir ili) içinde bulunduğu 4 ülke ziyaret edildi. Son toplantı ise geçen hafta Yunanistan’ın Trikala şehrinde gerçekleştirildi. Yunanistan’da Altıeylül İlkokulunu okul müdürü Orhan Aydın, İngilizce öğretmenleri Burcu Derin ve Halil İbrahim Arıcan temsil etti. Altıeylül İlkokulunun proje ortakları ise Almanya, Galler, Macaristan, İsveç ve Yunanistan. Proje hakkında bilgi veren İngilizce Öğretmeni Burcu Derin, bu proje kapsamında geleneklerin, şarkıların, dansların ve yemeklerin konu olarak incelendiğini söyledi. Her ülke için bir çalışma ziyareti planlandığını belirten Burcu Derin, "Şu ana kadar İngiltere, Türkiye, İsveç ve son olarak Yunanistan’da gerçekleştirilen çalışmalarda tüm ortaklar birbirleri ile yakın bir etkileşimde bulunurken, öğrenciler de ortak
ülkeler ve okul projeleri hakkında bilgi sahibi oldular. Geçtiğimiz mart ayında okulumuzda geleneksel danslar tanıtılmış olup, İsveç’de yemekler konusu işlendi. Yunanistan'daki konumuz ise ortak bir şarkının 6 dilde söylenmesiydi. Hazırlıklarını geçen yıl başlattığımız ‘If you are happy’ yani 'Eğer mutluysan’ isimli çocuk şarkısı okul koromuz tarafından seslendirildi ve video kaydı Yunanistan'a götürüldü. Tüm ülkeler kendi kayıtlarını çalışmalar sırasında paylaştı ve aynı şarkı 6 farklı dilde seslendirildi" dedi.
BEŞİNCİ TOPLANTI MACARİSTAN'DA
Altıeylül İlkokulu İngilizce Öğretmeni ve proje koordinatörü Burcu Derin, söz konusu proje kapsamında şu ana kadar Altıeylül İlkokulundan 10 öğretmen ve 10 öğrencinin çeşitli ülkelere gitme fırsatı bulduğunu söyledi. Burcu Derin, beşinci toplantının 2013 mart ayında Macaristan’da yapılacağını, bu ülkedeki toplantıya 4 öğretmen ve 6 öğrenci ile katılmayı kararlaştırdıklarını, proje ortaklarının Macaristan'da "gelenekler" konusunu ele alacaklarını bildirdi.
YUNANİSTAN'DA TÜRK SEVGİSİ
Balıkesir Altıeylül İlkokulu Müdürü Orhan Aydın, Yunanistan ziyaretinin son derece verimli geçtiğini belirtirken, Trikala'daki proje toplantıları boyunca Yunanlı meslektaşlarından gördükleri sıcak ve samimi ilgiden büyük bir memnuniyet duyduklarını söyledi. Yunanistan'dan dönen Balıkesirli öğretmenler Yunan halkının Türkiye ve Türkleri çok sevdiklerini, kendilerine karşı inanılmaz sıcak bir ilginin olduğunu ve orada bulunmaktan mutluluk duyduklarını belirttiler. Proje koordinatörü Burcu Derin, "Yunan halkı özellikle Türk dizilerini yoğun bir biçimde seyretmekteler. Hemen her kanalda bir Türk dizisi var. Yunanlılar bizim Türk dizileri sayesinde Türkçe konuşmayı öğrenmeye başladıklarını belirttiler. Proje ortağı meslektaşlarımız ve Yunan halkının büyük bir oranda bize benzediklerini ve çoğunluğunun Türkiye'yle bir bağlantısının olduğunu gördük. Yunanistan'ı ve Yunan halkını yakından tanıma fırsatını bulduğumuz için mutlu olduk" dedi.
Proje grubu Yunanistan'da çeşitli müze, tarihi ve turistik yerleri de ziyaret etme fırsatı buldu. Ayrıca bir liseye de ziyarette bulunan Türk ekibindeki öğretmenler, Türkiye’deki okulların teknik ve altyapı donanımlarının Yunanistan'ın çok ötesinde olduğunu gözlemlediklerini belirttiler. Sınıf mevcutları konusunda ise hala Avrupa'nın en kalabalık mevcutlu sınıflarının Türkiye'de olduğunu analiz eden öğretmenler bu projeler sayesinde hem öğretmenlerin hem de öğrencilerin eğitim ve kültür alanlarında çok şey öğrendiklerini, bu ve benzer projelerin desteklenip yaygınlaştırılmasının önemli olduğunu söylediler. Altıeylül İlkokulu Müdürü Orhan Aydın, "Yunanistan'da unutulmaz dostluklar yaşadık. Proje toplantısı çok başarılı geçti. Komşumuz dost Yunanistan'a Türkiye ve Türklere olan sevgilerini gördük, yaşadık. Trikala'daki Yunanlı meslektaşlarımıza ev sahipliğinden dolayı tüm öğretmen ve öğrencilerim adına teşekkür ediyorum" dedi.

Kaynak: İHA

Etiketler:
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com