Tropikal bitki yer kirazı' Simav'da

Tropikal bitki yer kirazı' Simav'da
Kütahya'nın Simav ilçesinde geçen yıl tropikal bitki pepino yetiştirerek ilçede bir ilki gerçekleşme başarısı gösteren Simavlı Hasan Eser isimli çiftçi, bu yıl da yer kirazı yetiştirdi.

Kütahya'nın Simav ilçesinde geçen yıl tropikal bitki pepino yetiştirerek ilçede bir ilki gerçekleşme başarısı gösteren Simavlı Hasan Eser isimli çiftçi, bu yıl da yer kirazı yetiştirdi.
Tarımda yeniliklerin peşinde koşmayı çok sevdiğini ifade eden Hasan Eser,' Bu tür yenilikleri Simav'a getirmek suretiyle çiftçilere örnek olmayı çok seviyorum. Ancak yöre halkı ürettiğim tropikal ürünlerin ekonomik ve vitamin değerlerini bilmediği için hem üretim artışında hem de müşteri bulmakta zorlanıyorum' dedi.
Yöre halkının tropikal bitkileri tanımadığı için geçen yıl ürettiği pepinoların elinde kaldığını ifade eden Hasan Eser, bu yıl da yer kirazında aynı akıbetin kendisini beklemesinden endişe duyduğunu dile getirdi. Ürettiği yer kirazlarını 250 gramlık ambalaj içerisinde Simav'da Halk Pazarında eşi Habibe ile birlikte satışa sunduğunu anlatan Simavlı örnek çiftçi Hasan Eser,' Başka yörelerde kilosu 170 liradan müşteri bulan Yer kirazının 250 gramını 5 liradan satıyorum. Kimse almıyor. Müşterilere önce faydalarını anlatıyorum. Ancak tanınmadığı için alıcı çıkmıyor. Hatırımızı kırmayan bazı dostlarımızın dışında vitamin deposu yer kirazımıza fazla rağbet gösteren olmuyor. Yer Kirazının kıymetini bilen tüketiciler arıyorum' dedi.
Eşi öldükten sonra İkinci evliliğini Hatay'dan yapan Simavlı Hasan Eser, (57) eşi Habibe'nin uyarılanı dikkate alarak yaşadığı Yağmurlar köyündeki 3 dekarlık kiraz bahçesine Mersin'in Silifke ilçesinden temin ettiği Yer Kirazı fidesi dikti. Yaklaşık 120 gün sonra meyve vermeye başlayan Yer kirazlarını Simav başta olmak üzere büyük bir iştahla komşu ilçeler Pazarlar ve Şaphane ile bağlı bulundukları beldelerin pazarlarına taşıyan Eser umduğunu bulamadı. 250 gramlık ambalajlar içerisindeki yer kirazlarını 5 liradan satmaya çalıştığı ürünün elinde kalmasından endişe duyduğunu dile getiren Eser,' Yılmak yok. Çok karlı bir yatırım olan tropikal bitki Pepino ile Yer Kirazının ilçede yaygınlaşması için tek başıma yürüttüğüm yayım çalışmasını sürdürmeye kararlıyım' dedi.
Eser, müşterisi çıkması halinde elindeki pepino ve yer kirazlarını Türkiye'nin her yerine götürebileceğini kaydetti.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
   Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com