TRT 36. Uluslararası 23 Nisan Çocuk Şenliği

TRT 36. Uluslararası 23 Nisan Çocuk Şenliği
Cumhurbaşkanı Gül:

ANKARA (AA) - Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Atatürk’ün 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı'nı çocuklara armağan ettiğini anımsatarak, "Tüm çocukların mutlu olması, barış, güven ve huzur içinde yaşaması hepimizin arzusudur. Bunu kendi çocuklarımız için ne kadar istiyorsak, hiç tanımadığımız uzak yerlerdeki çocuklar için de aynı duygularla istiyoruz" dedi.

Gül, Çankaya Köşkü'nde TRT Genel Müdürü İbrahim Şahin ve beraberindeki 23 Nisan Çocuk Şenliği'ne katılan yabancı öğrenci temsilcilerinden oluşan heyeti kabul etti. Cumhurbaşkanlığının internet sitesinde kabule ilişkin yer alan bilgiye göre Gül, çocuklarla tek tek ilgilenerek, neşeli bir sohbet yaptı.

Daha sonra çocuklara hitaben konuşan Gül, sözlerinin başında, "Hoşgeldiniz. Bu güzel çocukların gözlerinden ayrı ayrı öpüyorum. Sizi de burada görmekten büyük memnuniyet duyuyorum" ifadesini kullandı. 

 Gül, projeden dolayı TRT’ye tebriklerini iletti ve dünyanın dört bir yanından çocukları Türkiye’ye getirip, ülkenin güzel yerlerinde misafir edip, anne babaları gibi dikkatli bir şekilde bakıp, sağ salim herkesi memleketlerine göndermenin çok büyük bir organizasyon olduğuna dikkat çekti. Gül, "Bundan dolayı TRT’ye tekrar teşekkür ediyorum. Çocukların hepsi bize emanet. Kendi öz çocuklarımız gibi hepsine tek tek, dikkatlice bakacağız, sorumlulukları üstümüzde. Bunu bir kez daha hatırlatıyorum. Ayrıca 23 Nisan’ın ruhu bu oluyor” değerlendirmesinde bulundu. 

Büyük Atatürk’ün bu bayramı çocuklara armağan ettiğini anımsatan Gül, şunları kaydetti:

"Dünyada ilk defa olan bir şey bu. Çocukların kıymetinin böyle bir bayramla ilan edilmesi, gerçekten uzak görüşlülük. Sadece Türkiye’deki çocukları değil, başta komşularımız olmak üzere bütün dünyadaki çocuklar, hepimizin çocukları. Bütün çocukların mutlu olması, barış içinde, güven içinde, huzur içinde yaşamaları hepimizin arzusu. Bunu ne kadar kendi çocuklarımız için istiyorsak, hiç tanımadığımız uzak yerlerdeki çocuklar için de aynı duyguları taşımalı ve bunun için de çalışmamız gerekir. Ayrıca bu kadar rengarenk, dünyanın dört bir yanından çocukların Türkiye’ye toplanması, Türk çocukları için de dünyanın gerçekliğini, dünyanın realitesini, dünyanın ne olduğunu tanıtması için de çok önemli. Güzel arkadaşlıklar dostluklar kurulmasını ümit ediyorum."

- "İnsanları altın kafese bile koysanız, herkes kendi vatanım der" 

Gül, çocuklar arasında bulunan Suriyeli Ömer gibi, aileleri zor şartlarda olanların da günü geldiğinde, en kısa zamanda evlerine güven ve huzur içinde dönmeleri dileğinde bulunarak, "İnsanları altın kafese bile koysanız, herkes 'kendi vatanım' der. Onun için biz onlara ne kadar iyi ev sahipliği yapsak, ne kadar kendi çocuklarımız gibi baksak da herkes doğduğu toprağı, içtiği suyu arzu eder. İnşallah onlar da günü geldiğinde huzur içerisinde döner" ifadesini kullandı.

Konuşmasının ardından, aralarında Suriye’den gelen Ömer’in de bulunduğu çocuklar Gül’e çiçek verdi ve ülkelerinden getirdikleri sembolik hediyeleri sundu.

Gül, ziyaretine gelen çocuklara anı fotoğrafı çekiminin ardından hediyelerini verdi.

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com